lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

22 Şubat Bugün Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği ÇİDER’in yaş günü

22 Şubat Bugün Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği ÇİDER’in yaş günü

Merhaba Arkadaşlar;

Bugün Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneğinin kuruluş yıldönümü .. ÇİDER yeni bir yaş daha alıyor, onunla birlikte bizde büyüyoruz ,olgunlaşıyoruz ,gelişiyoruz.

ÇİDER  canlı bir hücre gibi 🙂  anne baba olmak isteyenler geliyor ,bilgileniyor tedavilerini oluyor anne baba olup devrini tamamlayıp gidiyor, yeniden anne baba olmak isteyenler geliyor,sürekli yenilenen ama  gittikçe artan bir devridaim devam ediyor ..,

Biz yola çıktığımız zaman  2002 yılında Türkiye de ne bir site ne de kısırlık konusunda hiçbir dernek yoktu.  Tabular nedeniyle kısırlık kelimesi bile zaten açıktan kullanılan bir kelime değildi. Uzun yıllar sadece  kısır kelimesini söylemekten rahatsız olduğumuzdan “ infertilite “ kelimesini kullanabildik.. Tüp bebek konusunda 6-7  hastane falan vardı Türkiye de düşünün artık.. Etrafımızda başka ülkelerde de bu tür dernek çok yoktu.. Her şeyi el yordamı ile bulmaya öğrenmeye ve öğrendiklerimize de adapte olmaya çalıştık.

**Çok yanlışlarımız oldu kendi prensiplerimizi çalışma tarzımızı,sistemimizi kendimiz yaratmaya çalıştık.  Daha da çok yolumuzun olduğuna inanıyorum.
*** Daima yeni ve özgün işler çıkarmaya çalıştık.İlk olmak her zaman en çok eleştiri ve itiraz almak demekti ama şaşırtmak heyecan vericiydi.

**En önemli öğrendiğim şey  ; Hiçbir işte özellikle tüp bebek tedavilerinde “ Kapıldım gidiyorum bahtımın rüzgarına” olmamalıydı…

**Hastaların kendi tedavilerinin ne olduğunu doğru bilmelerinin çok önemli olduğunu bilinçsiz başlayan tedavilerin sonuçsuz kalabildiğini gördük..Bunca yıl önemli olanın aslında sadece moral verme ,destek olma ,örnek  ve yol  gösterme  olduğunu öğrendim.. Bunu da seve seve yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.

***Daima hastalara ve merkezlere yük olmadan  el emeğimizle, alnımızın teriyle kendi yağımızla kavrularak bir şeyler başarmaya çalıştık. Bu özgürlük demekti bunu yaptık.

** Tüp bebek tedavilerinin devlet tarafından karşılanması konusunda ÇİDER in katkısı derneğimizin unutulmazları arasındaydı .Bunun gururu hatırlanmasak  bile yeter .

*** Evlat edinme konusunda evli olmayanlarında ,kendi çocuğu olanlarında evlat edinebilmesi konusunda da  bir katkımız olduğuna inanıyoruz.

*** TCBMM den tüp bebek tedavisi salışmaları nedeniyle teşekkür mektubu almamız da gurur kaynaklarımızdan oldu.

****Kısırlık ve Tüp bebek tedavileri bizimle birlikte medya da konuşulmaya başlandı.

**** Yardımcı Üreme Teknikleri Genelgesi bizden sonra ortaya çıktı 🙂

Her sene çok önceden bir şeyler hazırlayıp gündeme  getireyim .diyorum olmuyor..  Aslında tarihleri hep unuturum önemsemem nedense.. doğum günümü, evlilik yıl dönümlerini de genelde unuturum .. Doğmaktan çok yaşamayla ilgileniyorum sanırım.

Doğum günümüz kutlu olsun. Hep birlikte sağlıkla yaşlanalım demiyorum. Bebeğinizi kucağınıza alın ve lütfen gidin J ama bizi, burayı ve yaşadıklarınızı asla  unutmayın . Burada hala tedavi görenlere verebilecek en güzel desteği siz verebilirsiniz kendinizi örnek göstererek.onlara yeniden yaşam ve tedavi  gücü vererek.
Sitemiz ve derneğimiz kurulduğundan bu yana gönüllü olarak destek veren,hep arkamızda yanımızda olan  bütün arkadaşlarımıza gönülden teşekkür ediyorum.Hepsi adlarını sayamayacağım kadar çoklar.  Burası öyle bir yer ki 18 yıl süren dostluklar yaşanıyor ve sürüyor.. Bunun için hepinize çok minnettarım.

Daha nice güzel sağlıklı ve dayanışma dolu yıllarımız olsun.

Aliye Sibel Tuzcu

 

Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği (ÇİDER) nedir?

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.
 
  •   
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ