lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi Hasta Soru ve Cevapları -114-

Tüp Bebek Tedavisi Hasta Soru ve Cevapları -114-

Soru: Eşimin tahlil sonuçları aşılamayla hamile kalmıştım kalp atışı durdu daha öncede normal hamile kalmıştım dış gebelik oldu. Bende ileri derece pko var ilaçsız adet göremiyorum. Aşılama tüp bebek dışında normal şansım yok mu? Dış gebeliğim sperm sorunundan dolayı olmuş olabilir mi normal gebelik denesem yine dış gebelik geçirme şansım mı var.

Cevap: Her zaman şansınız var. Ancak sperm sayımına baktığımızda aşılama gerekiyor, olmaz ise tüp bebek yapılmalı dış gebelik bir olasılık, bunu sıfıra indirmek mümkün değil.

 

Soru: Merhaba üç tane orta kalite dondurulmuş embriyom var. Ve iki adet sonra transfer olacak. Çünkü geçen hafta Histeroskopi oldum. Dondurulmuş embriyolarım transfer öncesi yok olabilir mi ?

Cevap: Hayır yok olmaz.

 

Soru:  Merhaba hocam ben merak ettiğim bir soruyu sorabilir miyim 24 senelik evli ve 45 yaşındayım 2010 da 7 ay 10 günlük bir Doğum yaptım ve bebeğim 7 gün yaşadı onun üzerine 4 kere daha denedim olmadı son olarak dondurulmuş lar vardı onları denedik ve 6 haftalık gebeyim daha önceki Doğum yapmanın sebebi praklamsı dur acaba tekrarlayabilir mi bu hamileliğimde bu benim 14. Denemem ve son şansım hocam yardım ederde bu konuda ki öner’inizi yazarda bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim hocam. Değerler imde 11 Gün 288.45 13 gün ise 599.74 doktora Ocağın 10 nun da gideceğim.

Cevap: Aspirin kullanmalısınız ve doppler de kan akımları kontrol edilmeli ona göre önlem alınmalı.

 

Soru: Hocam yumurta rezervi az olan kadınlarda yumurtaları arttıracak ilaçlar öneriemisiniz.İlk tüp bebek denememde kimyasal gebelik oluştu yumurta 2. tüp bebek dememde 1 tane toplandı donduruldu tutma olasiliği ne kadar tek embriyonun.

 Cevap: Biosteron tb 3×1 artmed 1×1 kullanabilirsiniz.

 

 

Soru: Hocam bende çikolata kisti var 2 aşılama 1 tüp bebek negatifim var bu çikolata kistin ameliyatı olur mu riski var mı birde nasıl kurtulabilirim özel günlerim çok ağrılı geçiyor bu kistten dolayı mı.
Cevap: Laparoskopik cerrahi yapılabilir, önce muayenenizin yapılması gerekir.

 

Soru: Merhaba hocam ben tiroit hastasıyım yavaş çıkışıyormuş düzelsin diye ilaç kullanıyordum şimdi çok şükür rabbime tüp bebekle hamileyim ne yapmam lazım bebeğime tiroit in zararı olur mu şimdiden teşekkür ederim.

Cevap: Endokrin doktoruna görünmelisiniz ve erken dönemde tedbir alınmalı.

 

Soru: Merhaba hocam eşim 26 yaşında Azosperm hastası 1 kere mikrotese Ameliyatı oldu ama sperm bulunmadı. Artık hafta da 2 gün ovitrello iğne macun hap kullanıyorum Eylül ayında varikosel Ameliyatı oldu en son Semen analizini 11’ci ayda yaptı sizce çok yavaş mi ilerliyor neler tavsiye edersiniz varikosel den sonra hızlı bir yükselme olması gerekiyormuş dediler siz ne düşünüyorsunuz? Azosperm olanlar çocuk sahibi olabiliyor mu ? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Cevap: Mikro tese de sperm bulunabilirse şansınız var.

 

Soru: Merhaba hocam benim eşimde azosperm var ve 2 kez tup bebek denedik biri 5aa kalitesinde ve dondurulmuştu ikincisinde taze denemeyle orta kalitede yumurtalar elde edildi her ikiside 5. Güne gitti ama tutunamadı benden kaynaklı bir sorun olabilir düşüncesiyle yaptırabileceğim tüm testleri yaptırdım Anti rubella ıgG 72,8(pozitif) Anti toxoplazma ıgG 29,9 (pozitif ) yassı epitel (11) dansite (1,016 ) cikti hocam embriyonun tutunamamasının sebebi bu değerlerden kaynaklı olabilir mi Şubat ayin da kromozom testi yaptıracağız bu sürede başka yaptırmam gereken test var mıdır?

Cevap: Histeroskopi, gerekirse CGH yapılmalı.

 

 

Soru: Merhaba canlı sperm sayısı düşük olduğunda aşılama yöntemi denenmeli mi yoksa tek seçenek tüp bebek tedavisi mi?

Cevap: 5 milyonun altında ise tüp bebek yapılması daha uygun.

 

Soru: Bu rahim filmine göre histeroskopi gereklimi acaba.

Cevap: Film tekniğinde rahim içinde balon olduğu için rahmin sadece üst kısmı değerlendirilebiliyor

 

Soru: Doktor bey merhaba eşimin sperm sayısını doktorum çok düşük dedi 25 milyondu şuan dokuz eylül üniversitesi testine tüp bebek için doktora gitti genetiğimiz in araştırmak istediler hala genetik testleriyle uğraşıyoruz tüp bebek den önce aşılama denememizde bir sakınca var mı yardımcı olursanız sevinirim.
Cevap: Sperm sayısını bilmemiz gerekiyor.

 

Soru: Ben daha önceden kendiliğimden hamile kaldım ve 7 hafta düşük oldu daha sonra hamile kalamadım doktor  yumurtaların büyümeye dirençli dedi femara kullandım yumurta büyüdü çatlama oldu ama gebelik oluşmadı ve iki aşılama yapıldı tutmadı tüp bebek yaptırmayı düşünüyoruz şansızım ne kadar acaba birde rahim filmine gerek duymadı doktorlarımız daha önce gebelik oluştuğu için.

Cevap: Düşüğünüz olduğu için rahim filmi çekilmeli.

 

Soru:  Hocam 7 ay önce Tüp bebek yaptırdım sonuç negatif tekrar Tüp bebeğe başlayacağım bu rahim filminde laparoskopi olmam gerekli Tüp bebek öncesi hocam sorun var mı.

Cevap: Tek bir filme göre yorum yapmak zor, ancak radyolog hidrosalpenks gördü ise tüp bebek öncesi  gerekir.

 

Soru: Hocam sebepsiz kısırlık durumumuz 3 kez tüp bebek denedik 8 embriyo döllenmişti hocam her şey çok iyi diyordu ama tutunma olmadı 3 cü deneme sadece kimyasal gebelikle sonuçlandı gecen yıl historoskopi de yaptı tanısal sorum neden tutunma olmuyordur rahimle alakalı bir durum mu vardır bu arada bize herhangi bir test hiç yapılmadı sperm iyi yumurta iyi dendi bu kadar rahim filminde de tüpler acık.

Cevap: CGH ile embriyo genetik inceleme yapılmalı.

 

Soru: Merhabalar hocam 3 yıllık evliyim 2 düşük ve 7 aylık hamileyken ölü doğum yaptım doktorlar bir kısıntı olmadığını söyledi fakat gebelikler im düşükle sonuçlanıyor bana ne önerebilirsiniz.

Cevap:  Hsg ile zar olup olmadığına bakılmalı, kan pıhtılaşma testleri yapılmalı.
Soru: Merhaba 3 defa tüp bebek denemem oldu döllenme sorunumuz var E2 düşük vitamin ilaçları kullandım sebepsiz dendi ne yapmalıyım.

Cevap: Yumurta sperm kalitesi ve embriyoloji  kalitesi incelenmeli.

 

Soru: Hocam merhaba ben 39 yaşındayım 2 sene önce erken menopoz oldum üç kez tüp bebek tedavisi gören biriyim başarısız  eşimin değerleri normal benim bebeğim olma ihtimali var mı yorumlarınızı bekliyoruz teşekkürler.
Cevap: Menopoz var ise maalesef yumurta geliştirmek mümkün olmuyor.

Soru: Merhaba hocam 27 yaşındayım 2 aşılama 1 tüp bebek basarisiz tüplerim açık hormonlarım normal 25 günde adet oluyorum 4 gün sürüyor esim sperm 21 milyon hareketlilik yıkama sonrası %90 ama henüz hamile kalamadım bundan sonra ne gibi bir yol izlemeliyim.
Cevap: Histeroskopi ve genetik analiz öneririm.

 

Soru:  Merhaba hocam ben 3 yıllık evliyim fsh hormonum çok yüksek 150 civarlarında fsh ım. Gittiğim doktorlarım fsh hormonun yüksek çocuğun olmayabilir demişlerdi. Evlendikten bir sure sonra gittiğim doktor da amh baktırdım amh:0.7 çıktı bu durumda doğal yollarla çocuk sahibi olamazsın demişti bana doktorum. Acaba bundan sonrasında çocuk için ne yapmalıyım bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Cevap: Adet görmüyorsanız ve menopoz değerleri varsa yumurta gelişmesi olmayacağı için maalesef zor görünüyor

 

Soru: Merhaba ben 2 ayda bir adet oluyorum bezende adetim 15 gün  sürüyor adetim . Doktor gittim yumurtalıkların tembel dediler. Tedavisi var mi?

Cevap: Adetin 3. gün hormonlarınıza baktırın ve bize gönderin.
Soru: Yumurta toplamam vardı 5 yumurtadan 2 si kist oldu boşaltılmış 3 ü boş çıkmış 2 aşılamam vardı yumurtanın boş olmasından tutmamış olduğu söylendi. Bu boş yumurtanın kaliteli olması için tedavisi var mı yoksa kaliteli olmayan yumurta ile tedaviye devam etmenin manası var mı nasıl kaliteli olur boş çıkmaz.

Cevap: Tüp bebek öncesi bazı destek tedavileri verilebilir, ancak her zaman çözüm üretemeyebilir.

 

Soru: Merhabalar hocam sizce bu rahim filminde sorun var mı Buradaki karartı yüzünden bana histereskopi dendi bu karartı nedir hocam.

Cevap: Evet orada şüpheli bir alan var histeroskopi yapılmalı

 

 

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ