lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Azosperm sorunu olan erkekler çocuk sahibi olabiliyor mu?

Azosperm sorunu olan erkekler çocuk sahibi olabiliyor mu?

Azosperm sorunu olan erkekler çocuk sahibi olabiliyor mu?

Azosperm sorunu olan erkekler çocuk sahibi olabiliyor mu? Sperm yapım bozukluğuna bağlı azosperm ile son yıllarda erkekler çocuk sahibi olabiliyor mu?

Azospermik erkeklerde testislerde sperm yapımında görevli germ hücrelerin olmaması veya bu hücrelerin olgun kuyruklu sperm hücresi halini alamaması durumudur. Erkek infertilitesinin en ağır formudur ancak son yıllardaki gelişmeler ile bu durumdaki erkekler çocuk sahibi olma şansları olmuştur..

Kanda bakılan hormon analizleri Azospermia teşhisinde ve tedavisinde nasıl yol gösterir?

Azospermik erkeklerin genel fizik muayenelerinden sonra genellikle FSH ve total testosteron seviyelerinin kanda ölçümü isternir. Ancak bazı özel durumlarda (jinekomasti, Total Testosteronun düşük çıkması) prolaktin ve LH da bakılabilir. NOA durumunda kanda FSH düzeyi yükselmiştir. Sperm yapımı ne kadar bozulmuşsa FSH değerinin o kadar yükseldiği düşünülür. Geçmiş yıllarda FSH nın normal değerinin 2-3 katı kadar yükselmesinin o kişide hiç sperm bulunmayacağının bir göstergesi olabileceği öne sürülmüştür. Ancak biz günümüzde biliyoruz ki yeni ameliyat teknikleri ile FSH nın değeri ne kadar yüksek olursa olsun sperm bulma imkanı vardır.

Erkekte FSH değeri normalin altında ise ne düşünülür?

Hormon eksikliğine bağlı sperm yapım bozukluğunu düşündürür ve diğer hormon tetkikleri, fizik muayene ile teşhis konulur (hipogonadotropik hipogonadizm).

FSH değerinin normal sınırlar içerisinde olması sperm yapımının normal olduğunu gösterir mi?

Hayır. Normal FSH testisin içerisinde sperm yapımının normal olduğunu göstermez, TESE de sperm bulma açısından belirteç değildir. Bazı durumlarda biopsi ile sperm yapımının normal olup olmadığı anlaşılır.

Azoospermia nasıl tespit edilir?

Spermiogramda tespit edilebilir,ancak sadece bir spermiogram sonucuna bakarak ve santrifüj sonrası oluşan çökeleği incelemeden bu teşhisi koymak doğru değilir. Şartlara uyularak yapılan ve en az 15-20 gün ara ile bakılan 2-3 spermiogram sonrası hiç sperm hücresi görülmemişse azoospermia tanısı konulur.

 

Bizi instagram ve facebooktan da takip edebilirsiniz.

 

 

Azosperm sorunu olan erkekler çocuk sahibi olabiliyor mu? Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da okudular.

Sperm Yetmezliği ne demektir ?

Oligospermi nedir? Soruna neden olan 8 faktörü öğrenin.

Tüp Bebek Tedavisi Ve Azospermi

Mikrotese ameliyatlarında dondurulan spermlerin canlı kalma ihtimali nedir?

Hamile kalmayı önleyen antisperm antikora neden olan alerjiler

Spermler Neden Ölüyor Neden Kısırlık Artıyor.?

Yaş ve Çevresel Kısırlık Nedenlerle Kısırlık .

Erkek kısırlığı ve başarılı uygulamalar.

Genetik ve Erkek Kısırlığı nedir?

.

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ