lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisinin Hormonlara Etkisi Nedir ?

Tüp Bebek Tedavisinin Hormonlara Etkisi Nedir ?

Tüp bebek tedavisinde verilecek ilaçlarla yumurtalar geliştirilmeden önce daha fazla sayıda ve düzenli şekilde yumurta elde edebilmek hormonların baskılanması gerekmektedir. Bu baskılamanın diğer çok faydalı bir yararı da gelişen yumurtaların istenmeyen vakitte çatlayarak karına dökülmelerinin önüne geçilmesidir.

Hormonların baskılanması seçilecek tüp bebek tedavisi protokolüne göre değişebilmektedir. Uzun (long) protokollerde tedavinin başlanmasından önceki adetin 20-21. günlerinde yumurtalıkları baskılamak amacı ile Lucrin, Suprecur, Synarel, Suprefact gibi bir takım ilaçların kullanılması gerekmektedir. Kısa (short) protokollerde ise hormonların baskılanması tedavinin başlanmasından 4-5 gün sonra başlamaktadır ve Orgalutra, Cetrotide gibi ilaçlar kullanılmaktadır.

Ayrı olarak bir takım vaziyetlerde tüp bebek tedavi öncesindeki ay içinde doğum kontrol hapları kullanılması önerilebilmektedir. Bu sayede hastanın bir ay sonra tüp bebek tedavisinin başlayacağı vakit yumurtalıklarının ve rahim içi zarının hazır halde olması sağlanmaktadır. Östrojen eksikliği olan erken menopoz belirtileri olan hastalarda rahim içi zarının desteklenmesi için Estrofem gibi östrojen katkılı ilaçların da kullanılması gerekebilir.

 

Bu konuları okuyanlar aşağıdaki konuları da okudular

Tüp bebek tedavilerinde yumurtalıkların uyarılması

Tüp bebek tedavisi protokolleri

Basit, uygulaması kolay ve ucuz tüp bebek yöntemi;

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın Doktor Formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ