lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

CGH nedir. ? Tüp bebekte genetik tanı nasıl yapılır. ? 24 kromozomun incelenmesi herkese yapılır mı? Başarılı mı?

CGH nedir. ? Tüp bebekte genetik tanı nasıl yapılır. ? 24 kromozomun incelenmesi herkese yapılır mı? Başarılı mı?

Sağlıklı embiryoların 24 kromozomunun birden  12 saat gibi  çok kısa bir sürede incelenerek seçilip tekrar kadının rahimine  transfer edilebilmesini sağlayan yeni sisteme CGH Mikroarray  denmektedir.
Açık adı Karşılaştırmalı Genomik Hibridizasyon (CGH), olan  DNA miktarında ki değişiklikleri bulmada kullanılan çok ayrıntılı bir genetik yöntemdir. Bu yöntem ile hücrenin bütün kromozomları dikkatlice incelenebilir.

Mikroçiplerin kullanıldığı a-CGH tekniğinde, DNA miktarında ki bozukluklar ve değişik durumlar , yüksek teknoloji ve çözünürlükte  incelendiğinden çok güvenilir bir yöntemdir.  Daha çok sayıda kromozom tarandığı için eskiden beri yapılan  PGD (preimplantasyon genetik tanı ) yerini CGH tekniğine bırakmaktadır.

Genetik tanı işlemi, çiftlere uygulanan  tüp bebek tedavilerinde  tedavide ki başarıyı arttırmak ve gebelikte yaşanan kayıpları azaltmak amacı ile kullanılan bir yöntemdir.

Son dönemde daha çok tercih edilen bu yöntem, bir defa da daha fazla hücrenin analizinin yapılmasını ve gebelik oranlarının arttırılmasını sağlamaktadır.
Tüp bebek tedavileriniz için Prof.Dr.Fatih Şendağ Danışma Formu ile bize ulaşabilir  ÇİDER Derneği ile daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ