lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi hangi durumlarda iptal edilr?

Tüp Bebek Tedavisi hangi durumlarda iptal edilr?

Tüp bebek tedavisinde yumurtalıkların beklenen yanıtı vermemesi, yeterli sayıda folikül oluşup gelişmemesi nedeniyle tedavi iptal edilebilir.

Yumurta ve spermde döllenmenin olmaması:

Yumurta ve spermler normal olmasına karşın bazı yumurtalarda döllenme gerçekleşmeyebilir. Döllenme oranı % 70 civarındadır.

Yumurta bulunamaması:

Özellikle yaşı ileri ve yumurtalık rezervi az olan hanımlarda folliküller yeterli büyüklüğe ulaşmasına karşın yumurta toplandığında foliküllerin içinde hiç yumurta bulunamayabilir.

Transfer zorluğu:

Bazı hanımlarda genital organların anatomik yapısı nedeniyle transfer çok zor olabilir. Bu gibi durumlarda hamilelik şansı düşmektedir.

Sperm bulunamaması:

TESE veya mikrotese uygulanan hastaların % 40 ‘ında sperm bulunamaz ve tedavi iptal edilmek zorunda kalınır.

Gebelik testi öncesi kanama:

Test gününden önce kanaması olanlarda hamilelik şansı düşmekle birlikte gebelik olmadığı anlamına gelmez.

Ovarian Hiperstimülasyon sendromu (OHSS)

OHSS tüp bebek tedavisinin en önemli komplikasyonudur. Genellikle polikistik over sendromlu kadınlarda ortaya çıkar. Bu komplikasyonun oluşma olasılığı % 5 civarındadır. Yumurtalıkları uyarmak amacı ile kullanılan ilaçlara aşırı cevap alınması sendroma zemin hazırlar. Yumurtalıkların uyarılması sırasında kabul edilebilecek sayıda yumurta uyarılması ile aşırı uyarılma arasında ince bir çizgi vardır. Her zaman dozun ayarlaması mümkün değildir. Aşırı uyarılma olduğu zaman yumurtalık uyarıcı ilaçların dozunun azaltılması ve gerektiğinde bir gün veya daha uzun bir süre ilaç verilmemesi sonucunda estrojenin aşırı yükselmesini engellenir. Sendrom yumurtaların toplanması öncesindeki hCG enjeksiyonu (Pregnyl, Profazi, Choragon, Ovitrelle) verilmediği durumlarda ortaya çıkmaz. Gebelik oluşması sendromun daha şiddetli gelişmesine neden olur. Başlıca belirtileri:

  • Yumurtalık boyutlarında artma
  • Karın ağrısı, şişkinlik hissi, nefes darlığı, idrar miktarında azalma
  • Karın boşluğunda sıvı toplanması
  • Pıhtılaşma bozuklukları
  • Göğüs boşluğunda sıvı toplanması

Sendromun engellenmesi:

Yumurta toplama işlemi iptal edilebilir ve bu durumda hastalık tablosu gelişmez. Yumurta toplam işleminin iptali istenmediği durumlarda ise:

  • HCG dozu azaltılabilir
  • Yumurta toplama sırasında özel sıvılar verilebilir (HSA, HES)
  • Yumurtalar toplandıktan ve döllendikten sonra hepsi dondurulabilir. Bu sırada verilecek bazı ilaçlar ile sendromun ortaya çıkması %80-90 olasılıkla engellenebilir.
  • Embriyo transferine gidilecek ise sayı azaltılmalıdır. Tercihan 1 veya en fazla 2 embriyo transfer edilmesi uygundur. Sendrom çoğul gebeliklerde daha şiddetlidir.

Tedavi:

Sendromun hafif olan şeklinde hastaneye yatış gerekmez. Tuz ve sıvı kısıtlaması önerilir. Günlük kilo ve karın çevresi ölçümleri önemlidir. Karın çevresinde bir günde 3 cm daha fazla artış olması, vücut ağırlığının bir günde 2 kg dan fazla artması, idrar miktarında azalma, nefes darlığı gibi yakınmaların ortaya çıkması durumunda doktora haber verilmelidir.

Sendromun şiddetli olması durumunda hastaneye yatarak tedavi gerekir. Bu sırada serum verilmesi ve karında biriken sıvının iğne ile boşaltılması (parasentez) hastalığın seyrini iyi yöne doğru çevirir. Bazı durumlarda hastanede kalış süresi 2-3 haftaya kadar uzayabilir. Bu dönemde 10-15 defa parasentez yapılması gereken olgular bildirilmiştir.

Sendrom hamile kalamayan hanımlarda kısa süre içinde geriler. Ancak hamile hamımlarda süreç uzayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ