lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Mikro tese nedir ? Hangi sperm sorununda yapılması gerekir? Mikrotese kaç defa yapılabilir?

Mikro tese nedir ? Hangi sperm sorununda yapılması gerekir? Mikrotese kaç defa yapılabilir?

Mikro tese nedir ? Hangi sperm sorununda yapılması gerekir? Mikrotese kaç defa yapılabilir?

Mikroskop altında testisten sperm çıkarma ,sperm arama yöntemine verilen isimdir yada sperm elde etme yöntemine verilen isimdir.Bunlar ne için yapılabilir? Bunlar daha çok azospermlerin en çoğunu ilgilendiren  yaklaşık %60 ını oluşturan kanalların açık olduğu fakat çok az sperm üretimine bağlı meniye sperm gelmediği azospermi durumlarında  yapılan bir işlemdir. Burada   spermin üretildiği hedeflenen amaç  spermin farklı bölgeleri işaretlenip spermin üretildiği bu daha büyük daha kalın daha sedef rengi spermin üretildiği düşünülen tümüller bulunarak bunların mikroskop altında sperm var mı yok mu diye bakma amacını hedefleyen bir işlemdir.

Normalde körlemesine de farklı noktalardan biyopsi ile de alınabilir ama  yapılan araştırmalarda mikroskop altında testis dokusunu inceleyerek yapılan mikrotese yöntemi  ile daha yüksek oranda sperm elde edildiği ,kanama yada  testislerde geri dönüşümsüz doku kaybına bağlı testis yetmezliği gibi bir takım  ikinci komplikasyonlar gibi istenmeyen durumların daha az olması bir avantaj olarak gösteriliyor.

Mikrotese de amaç  spermi olmayan erkeklerde sperm çok az üretilen noktayı bulmaktır.

 

Mikrotese kaç defa yapılabilir?

İdeali 3 defadır.Ne kadar çok testis dokusunda işlem yaparsanız o kadar çok hem sperm bulma şansı azalır. Diyelim ki bir defa bulunamamış insanda  çok iyi bir tese yapıldığında çok kötü bir işlem yapıldığında sperm cerrahisi  sperm bulma şansı %5 civarındadır. Tekrarladıkça bu oran daha da azalıyor. Onun için 3 defadan fazla önerilmiyor.Ama 5-6 defa da testis ameliyat olan görülüyor. Sonuçta buradaki ne kadar az travmatik olursak dokuya ne kadar az zarar verirsek mevcut testis dokusu ne kadar büyükse testislere zarar verme ihtimalimiz o kadar azalır.

Çok teşekkür ederiz.

Aliye Sibel Tuzcu

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler.

Mikrotese ve Tüp bebek tedavisi

Mikrotese ameliyatlarında dondurulan spermlerin canlı kalma ihtimali nedir?

Tese , Pesa, Mesa, Ptsa, Mikrotese nedir?

Mikrotese nedir? Nasıl yapılır?

Erkek Kısırlığında ve Azosperm de Bazı Önemli Ayrıntılar 

PCO, Azosperm Miyomlar ve Kanal tıkanıkları ile ilgili sorularınız ve cevapları

 

 

Acıbadem Atakent Üniversitesi Tüp Bebek Merkezinde SGK anlaşması bulunmaktadır ev aynı zamanda koşulları uygun olan çiftlere tüp bebek raporu verilebilmektedir.

 

Tüp bebek tedavileriniz için Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın doktor formu ile kendisine  ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ