lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavilerinde neden sperm ilk önce aranmıyor kadın hazırlanıyor ?

Tüp bebek tedavilerinde neden sperm ilk önce aranmıyor kadın hazırlanıyor ?

Tüp bebek tedavilerinden neden önceden sperm aranmıyor ve dondurulmuyor ?
İlk önce kadın yumurtalıkları hazırlanıyor ve sonra sperm aramaya giriliyor?

Dondurma yöntemleri çok gelişti. artık spermde dondurulup nerdeyse %100 de %100 e yakın bir oranda geri dönüşümü sağlanabiliyor fakat özellikle bu kanal tıkanıklığı olmayan beyinden hormon yüksek salındığı halde testislerdeki bir problemden küçük testis olmasından yada inmemiş testis gibi özel durumlarda bazen adet olarak sperm çıkar bir adet iki adet benim çok başıma gelmiştir. 10 adet yumurtası var 5 adet sperm çıkan hasta olur. Bunlarda tek bulduğunuz spermi dondurma şansınız yok , doku olarak dondurmanız gerekiyor , böyle bir durumda diyelim ki 5 sperm bulacakken dondurup çözdürdüğünüzde 1 sperm bulabilirsiniz. Burada da hastanın elinde tek bir atımlık kurşunu varken bunu ortadan kaldırmış olabilirsiniz. Böyle bir risk olduğu için zaten diğer grupta da eğer taze sperm bulunacaksa taze spermle dondurup çözmek yerine direk taze sperm kullanılabilir. Kanal tıkanıklığı olan hastalarda bu spermler kullanılabilir. Bazen öyle olur ki hasta bir iki defa sperm bulunamamış  ben eşimin artık ızdırap çekmesini istemiyorum tekrar bir tedavi görüp sperm işlemi yapılabiliyor  Bu her ne kadar tartışmalı olsa da bu grup hastada (Sperm çıkacaksa varsa donduralım) denilebilir.Sperm dondurma için en azından denenebilir.


Hiç işlem yapılmamış bir hastada dondurmak yerine taze spermle tedavi yapmak çok daha anlamlıdır. Bunun yanında kanser tedavisi görecek bir erkek yada daha önceki programlarda söylediğim gibi klinefelter sendromu tanısı koyulmuş genç çocuklarda  erken yaşta sperm bulma imkanı çok yüksekken sperm dondurmak daha sonra evlendikten sonra daha ileriki bir dönemde çocuk istenilen durumlarda kullanılabilir. Bunun için sperm dahan önce dondurulup daha sonra kullanılabilir ama evlenmiş ve bu süreçte çocuk isteyen hastalarda taze sperm kullanmak yada hanımı hazırlayıp yumurta toplama günü sperm ameliyatı yapmak daha mantıklıdır.

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın Formu ile bize ulaşabilir ÇİDER derneğinin indirim anlaşmaları ile daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ