lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kısırlık sorununda kadını etkileyen en önemli hormon hangisidir?

Kısırlık sorununda kadını etkileyen en önemli hormon hangisidir?

Kısırlık veya tüp bebek tedavisi yapılırken bir çok hormona bakılıyor ama  kadında olmazsa olmaz hormon hangisidir.Hangisi kadını en çok etkiliyor ? Bunu Acıbadem Altunizade Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof.Dr.Tayfun Bağış’a sorduk;

Tabi ki yumurtalar büyürken foliküllerden östrojen hormonu salgılanıyor ve kadınlık hormonu diye adlandırılıyor. Dolayısı ile bunun cevabını östrojen olarak verebiliriz.


Bunun tedavisi var mı  ?
Dışarıdan hormon tedavisinin verilip verilememesi konusu biraz tartışmalı. Ama şunu biliyoruz; özellikle menapoza girdikten sonra semptomatikse kişi problemleri varsa özellikle ateş basmaları çok ciddi problemler oluşturabilir bunları çekmek zorunda değilsiniz. Semptomatik olanlarda bir yıl iki yıl bu semptomlar en az hazırlanana kadar dışarıdan hormon tedavisi verilmesini öneriyoruz. Bu konudaki yapılmış Amerika’da ki en büyük çalışmada dört beş  yıldan sonra meme kanseri riskinde bir miktar artış olmakla birlikte ilk bir yıl iki yıl kullanmasında hiçbir sakınca yok. Konunun bazı çetrefilli tartışmalı yönleri de olmakla birlikte ilk bir iki yıl şikayetleri olanlarda lütfen hormon kullanmaktan çekinmesinler. Vücutlarından salınan bir şey yeniden yerine koyuluyor dolayısı ile bu tip semtomları önlemek mümkün.

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;
Tüp bebek tedavisinde tahlil ve testler nelerdir.?
Kadınlarda yumurtalık rezervlerinin azaldığı nasıl anlaşılır ?
Tüp bebek tedavisi başarısız olursa ne yapmalıyız? 

 

 

..

Tüp bebek Tedavileriniz için Prof.Dr.Tayfun Bağış Doktor Formu ile kendisine ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
BİR YORUM YAZ