lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sibelin Kösesi Sayı 199 ; ŞANLIURFA İL TEMSİLCİMİZ İMAM BARUTÇU BU HAFTA KÖŞEMDE MİSAFİR OLDU.

DOĞU ANADOLUDA ÇOCUK SAHİBİ OLAMAMAK 

Sevgili dostlarım dün Şanlıurfa İl Temsilcimiz Hacı İmam Barutçu telefonla beni aradı ve biraz dertleştik. Yörenin sorunlarını tamamen hakim .bize bir  mail yazmış.Bu hafta bana yazdığı maili Sibel’in köşesini koyarak onu misafir ediyorum
ÇOCUK SAHİBİ OLAMAYANLARIN SIKINTISI

Çider yayın hayatına atılacak beni çok sevindirdi, başarılar dilerim. Bana verilecek her göreve hazırım. Ben çok yazan bir insan değilim sadece olanları aynı şekilde aktarmaya çalışacağım. İnşallah beni, daha doğrusu çocuk sahibi olamayanları anlarsınız. Çünkü çocuk sahibi olamayanların sıkıntıları dile getirmek ve bu sıkıntıları paylaşmak gerekiyor. Ben kendimden bahsedeyim. İlk 5 yıl benimde çocuğum olmadı bu sıkıntıları biliyorum.

Sibel hanımla 2 yıl önce tanıştık, çevremde olanlara yardımcı olmaya Sibel hanımla tanıştırmaya görüştürmeye başladım. Urfa il temsilciliğini arkadaşlara tavsiye ettim almak istemediler, almak istememelerinin nedeni çocuklarının olmadığından böyle bir temsilcilikle halkın diline düşmekten korktukları içindir. ben kabul ettim. şu anda Şanlıurfa il temsilciliği yapmaya çalışıyorum.
Sıkıntılar neler mi?   evin tek erkek çocuğu olduğumdan, 17 yaşında evlendim. İlk beş yıl çocuğumuz olmamıştı, doktora gittiğimde, hatırladığı kadarıyla kadınların belli bir yaşa gelinceye kadar çocuk sahibi olamaz, ama sıkıntınız yok çocuğunuz, eşiniz 20 yaşına gelince olur dediler. Bu halde bile benim çektiğim sıkıntıları anlatamam.
Aile fertlerimizden biri eşimin yanında askere git gel çocuğun olmazsa seni evlendirelim diyordu, eşim de ister istemez bu laflardan rahatsız oluyordu. Beni tanımayan akrabamın bir komşusu vardı, benim evlendiğim sırada kız kardeşi de evlenmiş 3 yıl sonra akrabalarıma gittim, komşuları da oturuyordu ve bana direk olarak sende erkeklik yok dedi, Hem de bu lafı bana söyleyen tanımadığım bir bayan. Tabi bende rahatsız olduğumdan gereken cevabı verdim. Çünkü kalabalık bir ortam ta söyledi. Böyle bir kelimeyi kullanmak gerçekten beni üzdü, o an dünya başıma yıkıldı. Yani beş yıl eşim ve bana zehir oldu.
Arkadaş bir gün bana dedi imam vallahi ölümü bile düşünüyorum. Kardeşlerim bize geliyor. Çocuklarını eşimin kucağına almasına izin vermiyorlar ve diyorlar ki bu kadın körocak (çocuğu olmuyor). Yani kucağına alacağı çocuğunda çocuğu olmayacak anlayışı var.
Aynı arkadaşkimsenin kendi evine gelmesini, eşininde kimsenin evine gitmesini istemiyor. Çünkü insanlar çok acayip laflar söylüyorlar.
Diğer bir arkadaşım Akıllı temizlik şirketinde çalışıyor. Aylık 350 YTL maaş alıyor. Geçenlerde bir özel hastane de tüp bebek yaptırmak istemiş 3.000 YTL istemişler arkadaşında parası yok. Para toplamaya çalışsa, tüp bebek yaptıktan sonra insanların diyeceğini varın siz düşünün.
Çocuk hasreti çeken tüm insanların Allah’tan hayırlı evlatlar vermesi temennisiyle, saygılarımı sunarım. 13.05.2007

Hacı imam BARUTÇU

Şanlıurfa İl Temsilcisi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ