lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sibel’in Köşesi – Sayı 150 – 08.02.2005

05 SUBAT 2005 BURSA TOPLANTISI BİR ÇİFTİN DEĞİL
SÜRPRİZ BİR ŞEKİLDE 2 ÇİFTİN KADERİNİ DEĞİŞTİRDİ!!!

Günlerden beri Bursa toplantısının çalışmalarını heyecanla takip eden Cansın, Diler ve Ayşe bu toplantıya gelenlerden çok dua ve minnet duygusu kazandılar.

Yağmurlu ve sıfırın altında bir günde AS Kültür Merkezi Prof.Dr.Semra Kahraman ve Doç.Dr.Semih Özkanı dinlemek için gelen çocuk sahibi olmak isteyenlerle doluydu.Gerçekten isteyenler oradaydı ve bir şekilde mutlaka bunu başaracaklarına inanıyorum.Açılış konuşmasında herkesin sorusu devletin tüp bebek tedavileri hakkında vermiş olduğu bilgileri kapsıyordu Bununla ilgili yaklaşık bir saat soru cevap yapıldı ve yorumlar getirildi.Bu tür karşılıklı görüşmelerin çok yapıcı olduğuna inanıyorum, çünkü o zaman gerçekten eksik kalan durumlar hemen ortaya çıkıyor.

Daha sonra Semra Hanım yaklaşık 40 dakika kadar tüp bebek tedavileri hakkında bilgi verdi daha sonra soru ve cevaplara geçildi. Salonda istinasız herkesin soruları vardı ve buda nerdeyse 1,5 saati buldu. O kadar ayrıntılı ve keyifli bir ortam oluştuki saat 15.30 daki araya zor çıkıldı.Herkes yapılmış olan tedavileri ,sorguladı,yorumladı ve biz olanlar karşısında hayretten hayrete düştük. Ben bile doktor olmadığım halde olamaz bu kadar dediğim tedavilerle karşılaştım.Genelde kendi konuşmam bittikten sonra dışarda üyelerin özel sorularını cevaplarım ama 1.5 saat boyunca anlatılan olaylar o kadar enteresandı ki dışarı çıkmak aklıma bile gelemedi.Dikkatinizi çekerim gelmedi demiyorum gelemedi diyorum.

Semra hanım çiftlere uygulanması gereken tedavileri inceden inceye anlatırken de çiftler hayrete düştü. Salondaki çoğu ses “aa bize daha önce bunlar hiç uygulanmadı diyordu” İstanbul’a bu kadar yakın bir şehirde yaşanan bu çaresizlik çok ilginçti.

Çiftlerin doktorlara ve merkezlere karşı kesin bir güvensizliği hasıl olmuştu.Sorulan soruların çoğunluğu da bunu gösteriyordu.

Toplantı Fotoğrafları İçin Tıklayınız

Toplantıya Bursa basının ilgisi yoğundu.Bir çok yerel ve ulusal basından muhabir ve tvler gelip Semra Hanımla ropörtaj yapmak için sıra beklediler.Toplantıdan da kesitler aldılar.

Toplantıda Diger yoğun ilgi Andolog ve ürolog Doç.Dr.Semih Özkan a idi. Erkek infertilitesi konusunda yogun bir soru cevap trafiği yaşandı. Toplantı saatinin bitimi olan 17.00 ye çok az kala Sn.Semih Beyi ve izleyicileri ikaz etmek zorunda kaldık. Bir üyemizin 1250 usd eden tüp bebek tedavisini belirlememiz gerekiyordu. Sn.Semra Kahramanı davet ettik ve kendisi kağıtları iyice karıştırdıktan sonra bir isim verdi. İsim kimdi biliyor musunuz? İl temsilcimiz Diler Yılmaz!!!! Hepimizin ne kadar şaşırdığını anlatamam .Diler de şaşkınlıktan konuşamadı. Evet onunda tedaviye ihtiyacı vardı ama onca gelen kişiden derneğin il temsilcisinin çıkmasına bir den hepimiz bir şey diyemedik. Yani sanki özellikle yapılmış gibi… ama Diler hemen kendini toparladı.Çok teşekkür ederim ve lütfen ben bunu kabul etmeyeyim ne diyeceğimi bilemiyorum çok şaşırdım. Bugün buraya gelen ve bu tedaviye çok ihtiyacı olan ama parasızlık nedeni ile tedavilerinin yarım kalmış olduğunu öğrendiğimiz arkadaki bir çifti göstererek ” ben dedi hakkımı bu çifte devrediyorum.” Arkadaki çift ne diyeceklerini bilemediler ve ve Dilere sarıldılar Sonra Semra Hanım söyle dedi. Sn.Diler Hanım .Bu belirlemeyi herkesin gözü önünde yaptık.Herkes kendisi adlarını yazıp attı. Bu nedenle kendinizi lütfen kötü hissetmeyin ama mademki siz bu tedaviyi bu arkadaşlara devrederek bu zarif hareketi yaptınız o zaman biz sizin de 1250 usd den tedavinizi yapacağız. Bu defa biz hepimiz birbirimize girerek sarıldık ve kutladık. Diler Semra Hanıma sarılarak onu öptü hepimiz çok duygulanmıştık.Salonda müthiş bir alkış koptu.

Çok güzel bir finalle toplantıyı noktalamıştık. Herkes birbiri ile tanışmış ve dost olmuştu. 5 saat boyunca bütün sorunlarını paylaşmışlar ve arkadaş olmuşlardı. Bir ay sonraki toplantıda tekrar buluşmak üzere salondan ayrıldılar.

Toplantıdan sonra her zaman yaptığımız gibi toplantı sonrasının keyfini çıkarmak için Semra Hanım,Süleyman Bey, Cansın Ben ve Ayşe yemeğe gittik.Toplantıdan aklımızda arta kalanları,bir sonraki toplantıları ve eski anılarımızı konuşarak nasıl geçtiğini anlayamadığımız son derece keyifli bir saat yaşadık. Sonra Biz Çider üyeleri Cansın Ayşe ve ben, sıcak evimizin yolunu tuttuk.

İstanbul Memorial Hastanesi ile 19 Şubatta Çorlu da 20 Şubatta Edirne’deyiz üyelerimizi son derece keyifli olacağını umduğumuz bu toplantılarımıza bekliyoruz.Bir üye çiftimizin her iki toplantıda da 1250 usd lik tüp bebek tedavisi ÇİDER tarafından karşılanacak…

Her şey gönlünüzce olsun
Sibel Tuzcu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ