lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kısırlık ve Tüp Bebek tedavileri döneminde sizi iyi hissettirecek 4 öneri

yonetim

İlk önerim kısırlık sorunu yalnız sizin sorununuz değil onu paylaşın demek olacak. Peki ama nasıl diyeceksiniz sizin anlıyorum ben size öneriler sunacağım benimle aynı fikirde olmazsanız bana duygu ve düşüncelerinizi yazarsanız çok sevinirim. Yorumlarınızı da ayrıca bekliyorum

Kısırlık sorunu yaşıyorsanız  çevrenizden bazen  izole edilmiş duygusu yaşayabilirsiniz.  Aslında elbette tek başına değilsinizdir ama  bir çok zaman kendinizi bu dünya da yapayalnız hissedersiniz
Milyonlarca kişi aynı sorunu yaşamaktadır. Yani dünya da  sizin gibi kısırlık sorunu yaşayan benzersiz milyonlarca insan var. Bu sizi hala yapayalnız hissettiriyor mu bilemiyorum. Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre 2006 ila 2010 yılları arasında 6.7 milyon kadının azalmış yumurta rezervi ve artık çocuk sahibi olamayacak derecede ileri kısırlık sorunu olduğu belirtilmiş. 8 milyona yakın kadının da yaşamlarının bir döneminde mutlaka doğurganlık ilaçları kullandığı açıklanmış.
Size gözünüzde canlandırması için bir fikir vermek istersem . Türkiye’nin en büyük stadyumu olan  Atatürk Olimpiyat Stadyumu, 76.092 kişi alıyor onlardan 99 tanesinin tamamının dolu olduğunu düşünün. Bir başka bir deyişle Ankara ( 5 milyon ) artı Antalya ( 2.5 milyon ) nüfusunun tamamının toplamı yada  İstanbul  nüfusunun yarısı  bu sorundan muzdarip. Ne büyük bir rakam değil mi.?

Sizin için doğru olabilecek doktorla hemen karşılaşamayabilirsiniz.  Ama ümidinizi yitirmeyin. Bir defa bulduğunuzda o bebeğiniz oluncaya kadar sizin yanınızda olacak. Kısırlık yalnız başına verilebilecek bir mücadele değildir. Doktorunuzu konu komşunun referansları ile değil yüreğinizin sesi ile bulacaksınız. Gideceksiniz karşısına oturup sorularınızı soracaksınız verdiği cevaplar sizi ya  o onun doktoru yapacak yada bir başkasının bu kadar basit.

Kendinizi daha az yalnız hissetmek için bir çok yol var. Ve Bunları mutlaka denemelisiniz. Eğer paylaşmak istiyorsanız tabi ki  gene bir çok yol var.

1.Bu dönemde gerçek dostlarınızı bulacaksınız

Bu dönemde gerçek arkadaşlarınızı bulacaksınız. Etrafınızdaki duyarsız gereksiz kişilerden kurtulmanın da rahatlığını yaşayacaksınız. Onlar da kısırlık sorunu yaşamış olabilirler yada hiç bu konudan haberleri olmayabilir ama gerçek bir dostlukla rahatça içinizi dökebileceğiniz, sizi yargılamayacak, öfke nöbetlerinizi dindirmenize yardımcı olacak içinizi döküp rahatlayabileceğiniz kişiler olacak.

2.Ailenizi dışlamayın sizi anlayacak birini mutlaka bulabilirsiniz.
Ailenizde de sizi tam olarak anlayamayan ama gerçek anlamda yanınızda olmak isteyen bir aile ferdi mutlaka vardır. Neden nasıl ve ne şekilde yardımcı olabileceğini mutlaka bilemiyordur. Onlardan nasıl destek istediğinizi açık yüreklilikle belirtin. Siz duygularınızı içtenlikle ifade ettiğinizde yanınızda olacaklarına emin olabilirsiniz.

3.İnternet Destek Gruplarını bulun ve Katılın Yalnızlığınız yok olacak.
İnternette kısırlık ve tüp bebek tedavileri ile ilgili birçok forum ve dayanışma grupları var. Bunlara katılıp kendinizden başkalarının hikayelerini okuyabilirsiniz. Sorunlarınızı sizde yazabilir paylaşım yapabilirsiniz. Kendi duygularınızın tek olmadığını birçok insanın aynı duyguları yaşadığını görmek iyi olabilir. Psikolojik olarak duyguları paylaşmak insanın üzüntüsünü hafifletir.. Aynı duyguları menfaat birliği olmaksızın paylaşan insanlar daha güzel ve uzun süreli dostluklar kurarlar Çocuk istiyorum Form 14 yıldır var. Sosyal medyada da tüp bebek tedavileri grubu ve danışma grupları var. Binlerce kadın orada tedavileri paylaşıyor soruyor ve birbirinden cevap alıyorlar. Birbirlerine iyi niyetle cevap veriyorlar tedavilerinde de yalnız bırakmıyorlar. En güzeli birbirlerini tedavilerinde güzel temennilerle başlatıyorlar  sonuçlar da güzel temennilerle  hep birlikte bekleniyor.

3. Tüp Bebek tedavileri döneminizde hobilerinizi uzmanlık konunuz haline getirin
Özellikle ilgilendiğiniz sizi mutlu edecek bir konu mutlaka vardır. Örgü örmek, tığ işi ,pasta kek yapmak, yemek boyama1yapmak, fotoğraf çekmek, bir şeyi biriktirip  koleksiyon yapmak gibi. Bu döneminizde dikkatinizi başka bir yere vermeniz gerçekten önemlidir. Bu nedenle bu hobilerinize özel bir önem vermenizi ve bu konuda uzmanlaşmanızı öneriyoruz. Sosyal medyada bunları sergileyebilirsiniz ,oradan satabilirsiniz, bu konuda yazılar yazabilirsiniz, aynı konuyla ilgili başka blogları takip edip çevrenizi genişletebilirsiniz.  Belki de bu size çok değişiklik ufuklar açabilir hobilerinizden para kazanma şansını bile elde edebilirsiniz. Bu arada tedavilerinizin size eskisi kadar sıkıntı vermediğini hayretle fark edebilirsiniz. Siz farkına varmadan tedaviler su gibi akıp gidebilir. Son günlerin  modası var bahsetmeden geçemeyeceğim.Büyüklere boyama kitaplar var .Renklerin sakinleştirici gücünden yararlanın. Esrarengiz Bahçe Düşler sokağı vs. Heryerde var İnternetten bile bile bulabiliyorsunuz.

Tüp bebek tedavi hikayelerinizi bana da yazabilirsiniz. sibelt@cocukistiyorum.com  . 14 yıl önce Çocuk Sahibi olmak isteyenlerin kurduğu Çocuk İstiyorum Dayanışma  derneğimizde tedavi görenler ve tedavi sonucu anne baba olmuş bir çok kişinin hikayesini sevgi ve mutlulukla okuma şansını bulabiliyoruz.
Kısırlık tedavisi ile geçen yıllarımı ve tüp bebek tedavileri hikayemi “Mucize mi İnanç mı?” adlı yazımda bulabilirsiniz.

Tüp bebek başarı hikayeleri 
Tüp Bebek  devam edenlerin hikayeleri    sayfalarımızda  bulabilirsiniz.

Sevgilerimle

Aliye Sibel Tuzcu
Çocuk İstiyorum
Dayanışma Derneği (ÇİDER)
Başkanı

Tüp Bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bizimle iletişim kurabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ