lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

İzmit Asya Otel’de Sizlerleydik..

İzmit Asya Otel’de Sizlerleydik..

Bu Konuya Hep Birlikte Bir Son Vermeliyiz.

Sevgili dostlarım;

20 Mart’ta İzmit’te Asya Oteli’nde idik. İstanbul Memorial Hastanesi Tüp bebek bölümü ile birlikte yaptığımız toplantılar gerçekten çok rahat, huzurlu ve oldukça kalabalık geçiyor. Toplantımızın ana konuşmacısı Prof. Dr. Semra Kahraman biraz rahatsızdı ama gene de kısık sesine rağmen çok uzun konuşmak zorunda kaldı. Ama gelenler o kadar dikkatli dinliyordu ki bir müddet sonra sanırım ağrısı falan varsa da hepsini unuttu. Toplantının sonuna doğru gerçekten durumuna üzüldük. Soru soran hastalar çevresinde çevriliydi ama sıkıntısına rağmen kimseyi kırmadan herkese uzun uzun cevap verdi. Toplantıdan herkes çok memnun ayrıldı.

Toplantıda 1250 usd’lik indirimli tüp bebek tedavisini Çanakkale toplantımızdan sonra bizi İzmit’teki toplantımızda da takip eden Buket Zarzik’in kazanması hepimize hoş bir sürpriz oldu. Çanakale’de kazanamadığı için gerçekten çok üzülmüştü.
Toplantı Resimlerine Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

TÜP BEBEK TEDAVİLERİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR

2 ay önce Sağlık Bakanlığı’nın basın ve halkla ilişkilerinin basına verdiği habere göre Emekli Sandığı ve Bağkurlu’ların tüp bebek tedavileri ve ilaçları devlet tarafından karşılanacak SSK’lıların sorunları ile de 1-2 güne kadar çözüleceği şeklindeydi.

Geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanlığından Tedaviler Genel Müdür Yardımcısı Sn. Hüseyin Kürekçi ile görüştüm. Yaklaşık iki aydan beri beklediğimizi ama herhangi bir gelişme olmadığını tedavilerin ne zaman başlayacağını sordum. SSK ile ilgili Çalışma ve Sosyal Yardımlaşma Bakanlığı ile görüşmemizi bu konuyu oradan halletmemiz gerektiği söylediler. Oysa bize söylenen biz bakanlıklar arası diyalog ile bu sorunu ortadan kaldıracağız şeklinde idi. Madem onlar halledemiyorlar, o zaman biz devreye girip ve bütün yolları deneyip bu işi en kısa sürede halletmeye bakacağız. O bakanlık benim bu bakanlık benim dolaşmaya başlayacağız. Bugün 22 Mart itibarıyla da Emekli Sandığı mensuplarının tedavileri ile ilgili Maliyeden onay yazısının gittiği seklinde idi.

Bunu da açıklığa kavuşturup sitede yayınlayacağız.

26 Mart’taki toplantımızda bu konu ve tedaviler ile ilgili basına bir açıklama yapılacak.. Eğer siz de bize bir önce vermiş olduğunuz mail ve basına yazı desteğini verirseniz sanırım bu işi en kısa sürede halledebiliriz. Bu nedenle 26 Mart’taki İstanbul toplantımızın kalabalık olması açısından oldukca önemli. Hem sorunların kalabalık bir halk kitlesi ile birlikte dile getirilmesi toplantı sonunda birlikte tedavinin ücretsiz olarak iki kişiye verilmesi konu ile ilgili Bakanlığa da bir hatırlatma niteliği taşıyacağını düşünüyorum.

Bizi yalnız bırakmayacağınızı umuyorum.

Ertesi gün 27 Mart’ta da hemen Balıkesir’de de bu konuyu dile getireceğiz, 2 Nisan’da da Tokat’ta Sn. Tokat Valisi ve Belediye Başkanı şehrin diğer ileri gelenlerinin de katılacağı bir toplantımız daha olacak. Bu toplantımızda da bundan sonraki bütün toplantılarımızda da bilgilendirmenin dışında ana konumuz sürekli Çalışma Bakanlığına bunu hatırlatmak olacak. Ta ki konu hallolana kadar..

Şu ana kadar yalnızca maillerinizle bizimle birlikte oldunuz.. Kod adlarınızla ve sorunlarınızla sizi tanıyorum. Bu isimler ve kodlar hep kalbimizde ve bizim olarak kalacak. Mail kutunuzu 15’de ya da haftada bir açtığınızda bizi gördünüz ya da bakmayı unuttunuz.. Mail kutularınız kapandı, bazen de şöylesine bir dolaşma için aramıza girdiniz ve bir daha çıkmadınız.. Gizli ya da açık ama sıcacık sıkı bir aile olduk. Ya da ben öyle olduğumuza inanmak istiyorum.

Tek istediğimiz bebeğimize kavuşmak için yapılan çaba için ortak olmalıyız.

Birilerine bu işlem ücretsiz yapılırken biz bakakalmamalıyız. Bu çok büyük bir haksızlık. Sosyal adalete aykırı, bütün dünyadaki eşitlik ilkelerine, Türkiye’de eşit sosyal hak hukuka aykırı.. Bu dünyadaki herşeye aykırı.. Bu aykırılığı dile getirmeli ve susmamalıyız. Bu konu halloluncaya kadar sürekli gündemde tutmalıyız, sürekli mail atmalı ve sürekli fax çekmeliyiz. Bu aylarda sürebilir ama siz metanetinizi asla bozmamalısınız.

Çünkü bu bizim konumuz. Ve bu konuyu bizden başka kimse çözemez.

Bir çocuklu yada 3 çocuklu biri içimizdeki yangını anlayamaz ama biz sürekli anlatmaya çalışmalı ve onların anlamalarına yardımcı olmalıyız.

Biz her zaman sizin yanınızda ve sizinle olacağız. İl il kasaba kasaba dolaşarak sizleri bilgilendirerek olayları sıcağı sıcağına anlatarak ve sizlerden de fikir alarak dolaşacağız. Ta ki bütün sorunlar çözülene kadar.. Sonra da ben oturup bebeklerinizi yani torunlarımı sevmek istiyorum.. Onların geleceklerini daha iyi yapmak için nasıl iyi bir eğitimden geçmeliler, nasıl bir gelecek hazırlanmalı ben bunlarla uğraşmak istiyorum..

26 Mart’taki İstanbul toplantımızda 27 Mart’ta Balıkesir’de ve 2 Nisan’da Tokat’ta görüşmek üzere..
Sevgiler
Sibel Tuzcu

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ