Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

İktidarsızlık halinde bile çocuk sahibi olunabilir

İktidarsızlık halinde bile çocuk sahibi olunabilir

Medikal Park Göztepe Tüp Bebek Merkezi’nden Dr. Aytuğ Kolankaya, erkek kısırlığıyla ilgili olarak, sık sorulan iki soruyuı  yanıtladı.
İktidarsızlık kısırlık nedeni mi?
İktidarsızlık kısırlığa yol açabilir ama sperm üretimi durmamışsa erkeğin baba olmasının önünde bir engel yoktur. İktidarsızlığın psikolojik, fizyolojik ve organik sebepleri var. Sorun belirlendikten sonra sebebe yönelik tedaviyle kısırlık ortadan kalkabilir. Ancak tedaviye rağmen sertleşme sağlanamıyorsa direkt testislerden sperm elde edebiliyoruz. Bu spermleri ya aşılama ya da mikroenjeksiyon yöntemiyle kadın rahmine aktararak gebelik elde edebiliyoruz. Aşılama, erkeğin spermlerini alıp yumurtayı döllemesini kolaylaştıracak işlemlerden geçirerek kadının rahim ağzından içeriye vermektir. Mikroenjeksiyon ise erkek spermi ve kadın yumurtasını laboratuar ortamında dölleyip kadın rahmine aktarmak anlamına geliyor.

Felçli erkekler çocuk sahibi olabilir mi?

Omurgada hasarın oluştuğu yere göre felçli erkeklerde cinsel fonksiyon kaybı olabilir. Fakat bu kişilerde de testiste sperm hücresi aranabilir ve bulunduğu takdirde mikroenjeksiyon yöntemi kullanılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ