lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Türkiye de bu depresyona girmek için bir milyon kadın sırada

Türkiye de bu depresyona girmek için bir milyon kadın sırada

Doğum sonrası Depresyon için önceden uyarı veren test çok yakında bütün dünyada kullanıma geçecek .

İngiliz bilim adamları tarafından yeni anne olan kadınlarda olan doğum depresyonu için henüz hamileyken uyarı veren test oluşturuldu. Yeni doğum yapan her 7 kadından birinin depresyondan muzdarip olması ve bunun bebeklerini ciddi etkileme durumu olması bilim adamlarını ciddi olarak bu yönde bir çalışmaya ittiğini ,depresyonun aşırı boyutlarında anne ve bebeklerin bazen hayatlarını kaybedebiliyorlar

Dünyada ilk olan bu ilginç test 5 yıl içerisinde bütün ülkelerde geniş olarak kullanıma geçebileceği düşünüyor. Bu testle aynı zamanda erken gebeliklerde de bebeği riske sokan genin hangisi olduğu araştırılıp bulunabilinecek..

  • Yeni test hamile kadınlarda depresyon gelişmeden erken tedaviyi sağlayacak.
  • Dünyada bir ilk olan test beş yıl içinde çok yaygın olarak kullanılabilir.
  • Yeni doğum yapan her Yedi anneden biri depresyon geçiriyor

Warwick Üniversitesinde bulunan bu testin hamile kadınların bakımında devrim yaratacak gözüyle bakılıyor.

Depresyona giren annelerde ortak belirti aşırı iştah kaybı ,değersizlik duygusu ,yoğun sinirlilik. Ve hemen uzmanlardan destek almaları gerekiyor. Depresyon nedeniyle yeni doğan bebeklerin ilk yıl ilgi ve sevgi eksikliği öğrenmelerini ve ileri yaşlarda duygusal zorluklar çekmelerine neden oluyor .Annelerin bu dönemde yardım almamaları çocuklara ileri dönemlerdede büyük zararlar verebiliyor.

Warwick Tıp Fakültesi ve Üniversite Hastanesinden Dimitris Grammatopoulos Depresyona girebikecek kadınları eger erkenden tespit edebilirsek hastalık sürecini hemen durdurabiliriz dedi.

Profesör Grammatopoulos çalışmasında 200 hamile kadını inceleyerek stres genlerinde kusurları olan kadınların doğum sonrası depresyonu gelişme olasılığının 3 ila 5 kat daha fazla olduğunu,fark etmiş.

Gebelikte anti-depresan ilaçlar reçete doğmamış bebek zararlı olabileceğinden doktorlar tarafından önerilmiyor. Bu nedenle depresyonla ilgili ilaçların doğumdan sonra anne sütüyle geçmeyecek şekilde anneye verilmesi konusunda bütün doktorlar hem fikirler.

İngiltere haricinde Amerikadaki bilim adamları da doğum sonrası depresyonun büyük bir sorun olduğunu düşünerek aynı konuda önleyici test ve tedavi çalışmasına devam ediyorlar. Amerikada ünlülerin sunucusu TV sunucusu Fern Britton ve Oscar ödüllü aktris Gwyneth Paltrow uzun süredir doğum sonrası depresyon hakkında bilgilendirme amaçlı dikkat çeken kampanya ve konuşmalar yapıyorlar.

 

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ