lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Corona virüs günlerinde tüp bebek

Corona virüs günlerinde tüp bebek

Corona virüs günlerinde tüp bebek.

Başlık film başlığı gibi durmakla birlikte  (“Kolera günlerinde Aşk ” adlı film aklıma geldi bunu yazarken) bu salgın hiçte sevimli değil hatta çok korkutucu. Böyle bir döneme denk gelip tecrübe ediyor olmamızda bizim kaderimiz.. Öncelikle dünyamız resmen bir dram yaşıyor gibi.. Anne baba adayları 50 yaş altı oldukları için çok büyük  bir tehdit altında değiller. Hele doktorumuzun (Doç.Dr.Turgut Aydın’nın)  söylediği gibi hiç özellikle hamile ve bebek ölümü çok şükür hiç yaşanmadı. Bebekler çok kolay atlatıyormuş , 9 yas altı için tehlikesiz. Öncelikle yaşınız genç olduğu için daha şanslısınız . Genede tedavi sırasında kolay atlatılsa bile böyle bir hastalığa yakalanmamak için sizinde dikkat etmeniz gereken şeyler var. Mesela ;
Tüp bebek tedaviniz süresinde stresiniz en üst düzeyde olabilir Stres insanin bağışıklık sistemini düşürür. Hastalıklara daha açık hale getirir. Özellikle yumurta toplama ve transfer döneminde bir çok anne adayı nezle tipi bir durumla karşılaşır. Bu vücudun içine giren şeyle ilgili belli bir savaş vermesinden kaynaklanır.  Transferde verilen dost mu düşmen mı vücut anlamaya çalışıyor olabilir. .Bu nedenle korkmayın.Bu virüs  değil sadece vücudunuz stresinize ve işleme cevap veriyordur. Gene de çok dikkatli olun. Nasıl mı?;

Bu günlerde tüp bebek tedavisi oluyorsanız ;

Corona virüs günlerinde tüp bebek
⭐Tedaviye başlamadan bol vitamin özellikle C vitamini içeren  meyve ve sebzeler tüketmeye gayret edin. Bol koyu yeşillik ve bol sarı renkte meyveler mandalina portakal ,limon ,greyfurt türü  ve havucu sofranızdan evinizden eksik etmeyin

⭐Muayeneye gittiğinizde diğer kişilerle çok yakın durmamaya gayret edin.1.5 metre kuralını unutmayın.

⭐Merkezler özellikle şu dönemde steril yerler olmakla ve şu dönemde  her gün  sterilize edilmekle birlikte gene de giriş çıkışlarda muayene odasına girip çıkarken kapı kollarına elinizde değil, bir kağıt mendille açıp kapatmaya dikkat edin.
⭐İğnenizi kendinizi yapmanız başka  insanlarla iletişim halinde olmamanız  açısından çok olumlu bir durum. Eczaneye veya sağlık ocagına gitmeniz gerekiyorsa mutlaka hiç bir yere dokunmadan iğnenizi yaptırın agzınızı , burnunuzu da kapatın. İğnenizi kendiniz yapamıyorsaniz mutlaka yapmayı öğrenin ya da eşinizden yardım isteyin.
⭐Herkesin dokunduğu herhangi bir yere değdiginizi fark ettiğinizde ellerinizi asla yüzünüze gözünüze sürmeyin ve mümkünse  ellerinizi yüzünüzü 20 saniye kuralı ile sabunla yıkamayı yada kolonya ile oğuşturmayı  unutmayın .
⭐12 gün bekleme süresini mutlaka evde geçirin. Şu dönem arkadaş ziyareti , cafe vs hiç aklınıza getirmeyin. Asla da hareketsiz  olmayın , evde hareket edin.  Çekmeceler dolaplar yeniden düzenlenebilir, kitap okunabilir yada uzunca bir diziye başlayabilirsiniz. Tek başına veya esinizle kalabalık olmayan ortamlarda kimselere yaklaşmadan yürüyüş yapabilirsiniz. Otobüse minibüse binmeyi aklınızdan bile geçirmeyin.
⭐ Çalışıyorsanız rapor alın.
⭐Artık herkes whattsup ve facetime kullanıyor , arkadaşlarınızla telefonlaşmayı tercih edin.. Dışarıdan  misafir kabul etmeyin. Aynı sey eşiniz içinde geçerli. Kalabalık ortamlara girip sonra aksam eve gelip sizi mikroba boğmasın dikkat edin . Gelir gelmez üstünü  değiştirip ellerini ve yüzünü yıkayıp sonra sizinle temas kursun. Günlük kıyafetlerini yıkayarak sterilize edin.
⭐Evinizi mümkün olduğu kadar temiz ve steril tutmaya gayret edin ve havalandırmayı da ihmal etmeyin.Yeni bir aile üyesi için hazırlık yapıyorsunuz, en sağlıklı şekilde gelmesini sağlamaya çalışın .
Sağlıklı son derece güzel haberlerle dolu tedaviler diliyorum.
Tedavileriniz için tüp bebek randevunuzu ÇİDER den almayı unutmayın. Ilk randevunuzu dernek aldığınız zaman tüp bebek tedavinizde anlaşmalı  merkezlerde indirimli oluyorsunuz Her merkezin indirim anlaşması değişik bu nedenle mutlaka Derneği arayıp bilgi alın. Derneğin hizmeti ücretsizdir çekinmeyin. İletişim 0541 4551606
Sevgi ile kalın
Aliye Sibel Tuzcu
ÇİDER Başkanı

Bizi facebooktan da takip edebilirsiniz.

Corona virüs günlerinde tüp bebek  , konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

-ÇİDER ‘e nasıl başvurup, indirimli tüp bebek tedavisi olurum

 

..

Tüp bebek tedavileriniz ile ilgili Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.
 
  •   
 

.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ