Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Bilinçli Farkındalıkta Şefkat Terapisi Nedir? Psikolog-Co/Active Meltem Büyükerdoğmuş

Bilinçli Farkındalıkta Şefkat Terapisi Nedir? Psikolog-Co/Active Meltem Büyükerdoğmuş

Bilinçli Farkındalık yöntemlerinden biri de özellikle tüp bebek tedavilerinde çok yararlanabileceginizi düşündüğümüz  “Şefkat Meditasyonu” oldu. Bu konuyu açıklamasını Psikolog -Co/Active Meltem Büyükerdoğmuş’tan  rica ettik.

Bilinçli Farkındalıkta “Şefkat Terapisi” Nedir? 

Meltem hanım bilinçli farkındalık yöntemlerinden bir tanesi de şefkat  dediniz kendine ve başkalarına şefkat aslında önemli olan sanırım kendimize şefkat duymayı öğrenmemiz . Benim ilk defa duyduğum bir cümle oldu. Biraz açıklarsanız çok sevinirim.

Evet biraz farklı belki Biraz merhamet ile farkını açıklamakta fayda var yada acımakla ilgili yada ilgi göstermek bakmak la ilgili biraz açıklamakta fayda var.

Şefkatte ister kendinize gösterin şefkati , ister başkalarına bir eş seviye var ,eş düzey var mesela merhamette öyle değildir. Birine merhamet gösterdiğinizde siz daha üst seviyedesinizdir ,o kişinin çok ciddi merhamet gösterirsiniz.

Şefkatte bir eş seviye var. Hiçbir beklentiniz olmadan ne kendinizden ne başkalarından şefkat göstermekten bahsediyoruz burada .Yani hiçbir alışveriş yok. Sen bunu yaparsan bende senin için bunu  yaparım yok aslında .Olduğu gibi kabul ederek hem kendinizi hemde başkalarını olduğu gibi kabul ederek göstermekten bahsediyoruz şefkatin içinde açılımında bu var.
Tabi şimdi tüp bebek süreci kendimizi çok acımasızca davrandığımız bir süreç .Kendimizi suçluyoruz eşimizi suçluyoruz , genetiğimizi suçluyoruz ,seçeremizi suçluyoruz , yada niye ben ?  Orada bir isyanda var  aslında niye ben ..çok ciddi suçlamalar olabiliyor. Şefkatle meditasyon yöntemi ile yapılan şefkat meditasyonları var. 10-15 dakikalık  bunun ses kayıtları da vardır. Google da da bulabilirsiniz ama doğrudan şefkat meditasyonu ile başlanmasını  çok önermiyoruz çünkü o daha derin bir meditasyon . Öncelikle diğer işte beden taraması ,oturma meditasyonu  yada yürüme meditasyonu var mesela ;
sadece etrafınızdaki her şeye dikkat ederek  yürümek.İşte ağaçtaki çiçeği fark ediyor musunuz?  O sırada geçen bir kuşu fark ediyor musunuz? Bunları bakarken yürüdüğünüz yola da dikkat edin lütfen 🙂  Zaten yavaş yürüyerek yapılan bir şeydir bu …doğada yürüme meditasyonları vardır.Biraz daha gerçekten stresten uzaklaşmak için yapılan şeyler bunlar . Şefkati daha sonraki basamaklarda önerdiğimiz meditasyon türü.  Bu sayede de bu meditasyon türünde kendinize biraz daha iyi davranma , kendimize karşı daha şefkatli olmaya çalıştığımız bunu öğretmeye çalıştığımız bir meditasyon türü ..Çok önemsediğim bir şey bu özellikle tüp bebek  sürecinde .

Anlıyorum peki çok teşekkür ederim Meltem Hanım.

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

Tüp bebek stresi konusunda her türlü makaleyi bu linkte bulabilirsiniz.

 

Tüp bebek stresi konusunda danışmak için Psikolog /Co-Aktive Meltem Büyükerdoğmuş ile  bu form ile iletişim kurabilirsiniz.

 
  •   
 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ