lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisinde SGK avantajı varmı?

Tüp bebek tedavisinde SGK avantajı varmı?

Tüp bebek tedavisinde SGK avantajı varmı? Doç.Dr.Nicel Taşdemir

Biliyorsunuz tüp bebek tedavilerinin belli bir kısmı belli şartlarda rapor aldığınızda devlet tarafından karşılanıyor.Bazı özel merkezlerinde SGK ile anlaşmaları var ve bu nedenle tüp bebek tedavisi için şartlar uyduğunda rapor alınınca  tüp bebek fiyatı daha uygun maliyetlere çıkabiliyor,  bu insanların derdini çözmese de az da olsa tüp bebek ve ilaç fiyatları düşebiliyor. Avantajlı olup olmadığını  Doç.Dr.Nicel Taşdemir’e sorduk. Bu arada belirteyim ; Eskişehir Acıbadem Tüp bebek Merkezinin de SGK ile anlaşması var.

Nicel Bey , Tüp bebek tedavisinde SGK lı hastaların yararı var mı?  

Tabi Sosyal güvenlik kurumuna yazılmış SGK lı hastalar belli koşullara tüp bebek tedavileri 3 denemeye kadar SGK kapsamında alabiliyorlar. Buna İlgili kurumlarda rapolarını aldıktan sonra istedikleri yerde raporlarını kullanma hakları var. İlla raporun çıktığı kurumda olmak zorunda değil. Anlaşmalı özel kurumlarda yada kamu kurumlarında tüp bebek raporlarını kullanabiliyorlar.

Tüp bebek tedavisinde SGK ‘nın avantajı nedir? 

Belli koşullar var SGK nın istediği ;

1.Kadında iki tüpün tıkalı olduğunun belgelenmiş olması ,

  1. Endometriozisin olması
  2. Açıklanamayan infertil hastalarda herhangi bir sebep olmayan hastalarda 3 aşılamanın yapılmış olması ,ve sonucun alınmadığının belgelenmesi ,
  3. Erkek faktöründe 5 milyona kadar hareketlilik ,sperm sayısının belirlenmiş olması ,

Bu gibi koşullarda hastalar SGK raporlarını tedavilerini avantajlı bir şekilde yaptırıyorlar.
SGK raporunun bir diğer bir diğer avantajı da ilaç maiyetlerinde .İlaçlar bildiğiniz gibi tüp bebek maliyetlerinde önemli bir maliyet kalemi . Burada da ciddi anlamda avantaj sağlayabiliyorlar.Raporlarını ibraz ettikleri sürece.

Tüp bebekte SGK kaç yaşına kadar kabul ediliyor bir değişiklik oldu mu?

 

Mevzuat değişikliği ile 40 yaşına kadar olan hastalarda artık rapor hakkı verildi.3 denemeye kadar bu hakkı kullanabilir hastalar ,Onun için yaş önemli bir unsur. Belli bir yaşı geçen hastalar SGK dan rapor alamayacaklardır.  Danışmanlık hizmetini  SGK ile anlaşmalı özel kurumlardan yada  SGK raporu çıkaran çıkarmayan kamu kurumlarından alabilirler . Ücretsiz olarak bütün kurumlar SG lı hastaların rapor hakları var mı bunlarla ilgili bilgi vereceklerdir.

Sizin merkezinizde raporda veriliyor mu aynı zamanda ?

Eskişehir Acıbadem olarak vermiyoruz ama Acıbadem bünyesindeki bir çok hastane tüp bebek raporunu düzenlemekte ama Eskişehir Acıbadem de SGK anlaşmamız olduğu için bu raporlarla gelen hastalara hizmet verebiliyoruz.

Teşekkür ediyorum
Aliye Sibel Tuzcu

 

Tüp bebek tedavisinde SGK avantajı varmı? konuusnu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler

Erkek Kısırlığında Tüp Bebek Tedavisinin Devlet Tarafından Ödenmesi Kanun Tebliği

Sağlık Bakanlığı uygulanan Tüp Bebek Genelgesi 201614.03.2016

SGK raporu ile Tüp bebek tedavileriniz için Doç.Dr.Nicel Taşdemir ile iletişim kurabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ