Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Anketimizin Sonuçları – Doğurganlığınızı Ölçün

Anketimizin Sonuçları – Doğurganlığınızı Ölçün
Soru 2 : Medeni durumunuz?
Bekar, hiç evlenmemiş : 3

Evli : 234

Boşanmış/Ayrı yasayan : 0

Dul : 0

Soru 3 : Aldığınız en yüksek öğrenim derecesi nedir?
Lise mezunu veya altı : 90

Yüksek okul : 48

Üniversite : 91

Doktora veya daha üstü (Orn.PhD, MD, MA) : 8

Soru 4 : Daha önce kaç kez hamile kaldınız?
0 : 154

1-2 : 62

3-4 : 10

5 veya daha fazla : 1

Soru 5 : Kaç tane çocuğunuz var?
0 : 214

1-2 : 18

3-4 : 1

5 vaya daha fazla : 0

Soru 6 : Şu anda veya daha once “infertile” teshisi konuldu mu?
Evet : 190

Hayır : 34

Soru 7 : Fertilite hakkinda bilginizi kontrol edin
Türkiye de infertilite deneyimi yasayan ciftlerin orani nedir?
Iki kisiden biri : 16

10 kisiden biri : 132

50 kisiden biri : 52

100 kisiden biri : 9

Soru 8 : Bir kadının fertilitesi kaç yaşından itibaren ölçülebilir/kaydadeğer bir şekilde düşmeye başlar?
27 : 36

30 : 88

40 : 81

45 : 6

Soru 9 : Bir erkegin fertilitesi kaç yaşından itibaren ölçülebilir/kaydadeğer bir şekilde düşmeye başlar?
30 : 48

40 : 40

45 : 41

50 veya yukarisi : 82

Soru 10 : Genel sagliginiz mevcut fertiliteniz icin iyi bir gostergedir.
Dogru : 110

Yanlis : 101

Soru 11 : Bir cift infertile ise bu ne siklikta yalnizca kadindan kaynaklanmaktadir?
20 : 59

50 : 136

70 : 16

90 : 1

Soru 12 : Bir cift infertile ise bu ne siklikta yalnizca erkekten kaynaklanmaktadir?
10 : 20

30 : 62

50 : 123

80 : 5

Soru 13 : Bir cif infertile ise bu ne siklikta ciftlein herikisinden de kaynaklanmaktadir?
10 : 34

20 : 98

50 : 72

80 : 5

Soru 14 : 2000 yilinda 35 yasinda olan bir ciftin infertile olma olasiligi 1965 yilinda 35 yasinda olan bir ciftten daha fazladir.
Dogru : 165

Yanlis : 41

Soru 15 : Dogum control haplari fertilitenizi korumaya yardimci olur.
Dogru : 94

Yanlis : 105

Soru 16 : Barrier contraception (Prezervatif ve diaphragms) fertilitenizi korumaya yardimci olur.
Dogru : 96

Yanlis : 99

Soru 17 : Rahim ici araclar (IUDs) fertilitenizi korumaya yardimci olur.
Dogru : 92

Yanlis : 104

Soru 18 : Bir cift ne zaman infertile olarak degerlendirilebir? Eger deniyorlar, fakat basaramiyorlarsa:
3 ay icinde : 4

1 yil icinde : 164

2 ½ yil icinde : 31

5 yil icinde : 3

Soru 19 : Hangi yastaki tum ciftlerin yarisi infertilite (problemi) yasayacaktir?
25 : 11

30 : 46

37 : 79

45 : 61

Soru 20 : Hangi yastaki tüm çiftlerin yarısı doğurganlık (problemi) yaşayacaktır?
25 : 13

30 : 43

37 : 77

45 : 65

Soru 21 : Aktif olarak denemeye başlamalarından itibaren, ortalama 30 yaşındaki bir çiftin hamile kalabilmesi ne kadar süre alacaktır?
3 ay : 21

6 ay : 75

1 yil : 89

2 yil : 14

DOGRU CEVAPLAR

Genel Tanıtımımızın haricinde cevaplar 7 den itibaren başlamaktadır…Bu nedenle cevaplar da 7.cevabınızdan itibaren önem kazanmaktadır..

Fertilite incelemesi soru ve cevapları (Fertility Survey Questions and Answers)

Dogum kontrol haplarının 1960 yılında onaylanması kadınların yaşamında büyük bir değişime yol açtı. Kadınlara doğurganlıklarını korumaları yolunda güvenilir bir yol sağladı ki daha kolay aile planlaması yapabilsinler ve cocuk sahibi olmadan once kariyerlerini olusturabilsinler.

Bu hapların tanıtımından bu yana/yasamımıza girmesiyle, kadınlara fertiliteleri nasıl koruyacakları ve yasamları üzerinde nasıl daha fazla kontrol sahibi olacaklarını ögretilerek doğum kontrol kavramı inanılmaz bir önem kazandı. Bununla birlikte doğum kontrole verilen artan önem,kadınları üreme yeterlilikleri hakkında daha az bilgi sahibi olmalarına yol açarak, doğurganlık bilincini olusturmaya çalışmakla uymadı.

Daha da artan miktarda kadının bebek tasımayı/hamile kalmayı daha sonraya ertelemesi nedeniyle, yasamlarının belirli dönemlerindeki doğurganlıklarının bilincinde olmaları kadınlar icin önemlidir. Pek cok kadın, yasamlarının sonraki dönemlerinde dogurganlıklarının yirmilerinin sonlarina doğru önemli ölçüde düstügünü öğrendiklerinde şok olmaktadır.

Pam Madsen of the American Infertility Association’a gore “kadınlar onlara dogurganlıklarındaki doğal düşüşü(yas ilerledice fertilitenin düsmesi kastediliyor) onlara ogretmedigimiz icin bizlere yani medyaya ve medical topluma oldukca sinirlidir.” New Jerset Morriston Reproductive Medicine Associates ten Dr.Richard Scott şöyle eklemede bulunmaktadır , “Kadınlar otuzların sonları ya da kırkların başlarına doğru çocuk yapmaya karar veriyorlar ve bu kadınlar hiç kimsenin doğurganlıklarının yirmilerinin sonlarına doğru düsmeye baslayabileceğini söylemedigi icin üzgündüler.

Doğurganlık bilginizi ölcmek istiyorsaniz yanıtlarınızı asagıdaki doğru cevaplarla karşılaştırın.

7. Her 10 ciftten biri yasamlarinin bir doneminde infertilteyle karislasmaktadir.

8. Bir kadinin fertilitesi 20 yasinin sonlarina dogru dusmeye baslar. Bu demektir ki 27 yasindan sonra hamile kalmak icin gecen zaman kayda deger bir bicimde dusmektedir. . Tabiki her kadin farklidir ve bazilari bu yasta infertile olurken diger bir kisim bu yasta oldukca kolay hamile kalir. Bazi bayanlar bu sorunun cevabini yanlis bir sekilde kadinin fertiltesinin siddetli bir sekilde dustugu yaslar olan 30 larin sonu yada 40larin basi olarak dusunmus olabilir.

9. Bu konuda daha az data mevcuttur, fakat muhtemeldir ki cogu erkegin fertilitesi 50 yas sonrasina kadar onemli bir bicimde dusmez.

10. Yanlış. Bir kadın yada erkek mükemmel derecede sağlıklı görulebir ve hala infertilite yasıyor olabilir.. Infertilite genelde hiç bir acık belirti göstermez ve sadece bir çift deneyip de hamile kalmayı başaramadığı zaman açığa çıkar. Adet dönemindeki değişiklik tipik bir şekilde yumurta kalitesindeki azalma ile beraber olmaz ki yumurta kalitesindeki düşüşte temel etken yastır. Düzenli bir adet dönemine sahip olmak ve jinekolojik bir problemin olmaması tabi ki en iyisi de olsa, bunlar infetilitenin olmamasının garantisi değildir.

11. Infertilite olaylarının yaklaşık %50 si kadından kaynaklanmaktadır.. Kadın infertilitesinin %20 si yumurtlama bozukluğu veya düzensizliği nedeniyledir. Kalan %80 i yasla beraber düşen yumurta kalitesindeki azalma,tüp tıkanıklığı ve scarring,endometris veya daha az rastlanan düzensizlikler sebebiyle olabilir.

12. Infertilte vakalarinin yaklasik %30 u erkekten kaynaklanmaktadir. Bir erkek muhtemelen düşük sperm sayısı, düşük sperm hareketliligi ,anormal şekilli sperm veya bu ucunun kombinasyonu sebebiyle infertildir.

13. Infertilite vakalarinin %20 si hem erkek hem de kadindan kaynaklanmaktadir.

14. Yanlış. Infertilite yasayan ciflerin sayisi artmistir. Bununla birlikte gunumuzun artan infertilite orani esas olarak insanlarin gec yasta hamile kalmaya calismalariyla iliskilidir/ilgilidir. Bu demektir ki 1960 larda 35 yasindaki bir cift su anda 35 yasinda olan bir cift ile ayni derecede hamile kalma problemine sahiptir/problemi yasamaktadir. Gecmiste kadinlar daha erken evlenip daha genc yasta cocuk sahibi olamaktaydilar. Bugun, cok daha artan miktarda kadin, karier sahibi olup cocuk yapmayi infertilitelerinin onemli olcude dustugu 30 yada 40 larina kadar ertelemektedir.

15. Doğru. Dogumkonrol hapları fertilitenizi korumanıza yardımcı olur. Dogumkontrol hapı kullanan kadınların endometris ve tubal(folop tupu) hastalıklara yakalanma riski daha düşüktür.. Risk daha azdır.Bu bir takım enfeksiyonların üst genital bölgeye ulaşmasına engel olmada yardımcı olur. Ayrıca hapın etkili olduğu progesterone egemen bölgede endometris gelişimini minimuma indirir, bu nedenledir ki pek çok kadın dogumkontrol hapı kullanırken daha az adet sancısı yasar.. Yine ayni etki pelviste endometriosis hücrelerinin gelişimini sınırlar yada engeller.. Tabi ki dogumkontrol hapları tam bir koruma sağlamaz. Kadınlar hala cinsel yolla bulasan hastalıklara karsı dikkatli olmalı ve endometrise işaret edebilecek belirtiler olan kronik pelvis ağrısı ve diğer açıklanamayan jinekolojik problemler için jinekolojistlerinden yardim istemelidirler. Su da akılda tutulmalıdır ki doğum kontrol hapı kullanıyor olmak kadınlara yumurta rezervlerini korumalarını sağlamaz.

16. Doğru. Prezervatif ve diyagramlar cinsel yolla bulasan hastalıklara yakalanma sansınızı düşürür ki bu hastalıklar eğer teşhis ve tedavi edilmezlerse infertiliteye yol açabilir.

17. Yanlış. Rahim içi araçlar fertilitenizi korumaz. Rahim içi araçlar, üst genital bölgede oluşan, infertiliteye yol açabilecek pelvic inflammatory hastalıklarının gelişme riskinde artışa neden olduğu için aslında fertilitenizi azaltabilir. Rahim içi araçlar daha önce bebek sahibi olmuş ve tek esli cinsel ilişki yasayan ve böylece cinsel yolla bulasan hastalıklara yakalanma olasılığı düşük olan bayanlar için yine de iyi bir korunma seçeneğidir

18. Eger bir cift bir yildir deniyor ve hamile kalamiyorsa infertile kabul edilir.

19. 37 yasındaki tüm çiftlerin yarısı infertiliteyle karsılaşacaktır.

20. 42 yasındaki çiftlerin yaklaşık yüzde doksanı infertiliteyle karsılaşacaktır.

21. Ortalama 30 yasındaki bir ciftin hamile kalabilmesi için, aktif olarak denemeye başladıktan sonra, yaklaşık 6 ay gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ