lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

40 lı yaşlarda çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız

40 lı yaşlarda çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız

Yaş ilerledikçe kadında doğurganlık konusunda bazı sorunlar ortaya çıkmaya başlıyor ,bazen kısırlık sorununu da beraberinde getiriyor.Uzmanların açıklamalarına göre 35 yaş üzerindeki kadınlarda genetik bozukluklar, düşük, diyabet ve ölü doğum gibi komplikasyon riski çoğalıyor.

Tüp bebek tedavileri gibi yeni üreme teknolojileri kadınlara ilerleyen yaşlar için yeni seçenek veriyor .

 

  • Yurt dışında kadınlarda yumurta dondurma işlemi son zamanlarda Amerikan Üreme Tıbbı Derneği tarafından “deneysel” olmaktan çıkarıp teknolojinin gelişmesi ile “standart” işlem olarak belirledi.Türkiye de yalnızca evli çiftlerin embiryo dondurma işlemi yapılabiliyor.Kadında kanser türü bir hastalık olduğunda yumurta dondurma işlemine izin verilebiliyor.
    Bu nedenle daha geç yaşlarda anne olmak isteyen hanımlar embiryo dondurma işlemi ile daha geç yaşlarda anne olmayı deneyimleyebilirler .
  • Doğurganlık aynı zamanda kadınların yumurta yaşı ile de doğru orantılıdır. Bu nedenle eğer çocuk sahibi olma konusunda kararlıysanız ama daha ileri yaşlara ertelemek istiyorsanız eşinizle embiryolarınızı genç yaşlarda dondurun. Yurt dışında yapılan araştırmalar 40 lı yaşlarda donör yumurta ile tüp bebek tedavisi yaptırarak anne olan bir kadının 20 li yaşlarda bebek sahibi olması ile aynı şansı veriyor.
    Bu demek oluyor ki eğer siz yaklaşık 35 yaşındayken embiryonuzu dondurmuş iseniz ve 45 yaşında o dondurulmuş embiryo ile yapılacak tüp bebek tedavisinden anne olmanın şansınız % 50 lere çıkıyor .

 

  • Tüp bebek tedavileri maliyetlidir: Tüp bebek tedavisi ve ilaçlar dahil 6000 ila 8000 TL yi bulmaktadır. Embiryo dondurma işlemi merkezlerde yaklaşık 500-1000 dolar tutmakta ve daha sonra tüp bebek tedavisinden çok daha düşük bir fiyata dondurulmuş embiryolardan anne olma imkanına kavuşabilirsiniz.

 

  • Embiryo dondurmakla ileri yaşlarda çocuk sahibi olmanın avantajlarını yaşayabilirsiniz. Yapılan araştırmalar ileri yaşlarda anne olan kadınların kariyerlerinde ve finansal güvenlikleri konusunda belli bir doyuma ulaştıklarından duygusal olarak anne olmaya daha çok hazır olduğunu göstermektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ