Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Viyana – WORLD INFERTILITY MONTH TOPLANTISI

Viyana – WORLD INFERTILITY MONTH TOPLANTISI

 

Merhaba,

Biliyorsunuz (hele benim hiç unutmama imkan yok) Haziran ayı Dünya infertilite ayı olarak kabul edilmisti ve 28-29 Haziran tarihleri arasında VİYANA da WIM yani WORLD INFERTILITY MOUNTH Dünya da ki Hasta liderlerinin iki gün süren bir kongresi vardı.TÜRKİYE ADINA DAVET EDİLMİSTİM. Ve Bu ay bu olaya katılan ülkeler yapılan etkinlikleri rapor olarak sunacaklardı. Buna Türkiye de dahildi. Türkiye yi temsilen tek hasta dernegi başkanı olarak ben gittim.

İki gün süren toplantıda bir cok ülke bu ay içinde yapmıs oldukları etkinlikleri anlattılar. Bu çok önemli bir toplantıydı.Çünkü ilk kez yapılıyordu.Gelen ülkelerle bu nedenle çok ilgilenildi..gelen liderlerin bütün dünyada ileriki yıllarda yapılacak diğer etkinliklerde etkili olacak çekirdek grup ve komite olarak kabul edildi.Bundan böyle bütün hasta liderleri bütün dünya ile aynı anda aynı ortak hareketlere girebilecek ortak kararlar alabileceklerdi.

Bütün ülkelerin hasta liderlerinin bir arada toplanması ve tanışmaları kaynasmaları için çok güzel bir ortam hazırlanmıstı.Kongre Viyananın en köklü ve en iyi otellerinden Radisson Otel de yapıldı.her ülke kendini ve bütün yıl boyunca yaptıkları çalışmaları anlattı.Türkiye adına da ben arkadaşlarımında yardımı ile İngilizce güzel bir konuşma hazırlamıstım.Birinci gün liderlerin bir bölümü ve Amerika Cornell Üniversitesinden bir bilim adamı konusma yaptı..

Kök hücre ile ilgili yenilikleri anlattı .Başka bir uzman konusmacı İnfertil çiftler için internetin ne kadar önemli olduğu Ve bir internet sitesinde neler olması gerektigi konusunda uzun uzun bilgi verildi..Bunların hepsini not aldım ve webmasterimiza yollacagım. Her zaman en iyisini yaratmaya calısacagız.

İkinci gün ögleden sonra Türkiye adına konuşmamı yaptım. Çalışmalarımız etkinliklerimiz ve kadın ve erkek için ayrı ayrı hazırladığımız İngilizce “Sessizligini kır” adlı powerpoint CD gösterimimiz çok begenildi ve alkışlandı..Daha önce anneler günü münasebetiyle sitemizin ana sayfasında yayınladıgımız daha sonra powerpoint sunum yaparak bütün hasta liderlerine gönderdigimiz Dogmamıs bebege mektup adlı powerpoint hikayemizin de ayrıca bir cok ülkenin dernek sitesinde koyulduğunu gördük.. Adımı duyan özellikle Japon ,Kore ve Uganda temsilcisi gelerek benimle özellikle tanışmak istediler ve tebrik ettiler .Sunumum bittikten sonra kongrenin hazırlanmasına sponsor olan ve zaman zaman izleyen bir ilaç firmasının üst düzey yetkilisi de özellikle yanıma gelerek tebrik etti ,çok beğendigini ve etkilendiğini söyledi..Özellikle siirlerin kimin tarafından yazıldığını sordular..Bunun bir ekip tarafından çıktığını belirttim ve tabii webmasterimiz… bu tam bir ekip çalışmasıydı ve beni Viyana ya dolu dolu göndermişlerdi..Böylesine bir övgü her ülkeye yapılan bir şey değildi ve ben gerçekten çok mutlu oldum.Kendimi çok özel hissettim..Bunun için bütün arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

Bu toplantı bize ne kazandırdı? İlk önce uluslarası bir toplantıda Türkiye’nin ve derneğimizin adı geçti.ve çok başarılı çalışmalara imza atıldığı görüldü ve begeni topladı.Bundan sonra uluslarası infertilite Derneklerince yapılacak bütün güzel hareketlerde ve ortak tavırlarda Türkiye nin de adı olacak..

Önümüzdeki yıl haziran ayının etkinlikleri kararlaştırıldı.Önümüzdeki yıl erkek infertilitesinin agırlıkla islenecegi bir yıl olacak.

Toplantı Resimlerine Buradan Ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ