lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Genç Yaşta Yumurtalık Yaşlanmasına Dikkat!

Genç Yaşta Yumurtalık Yaşlanmasına Dikkat!

Kadınlarda 35 yaşında sonra yumurta rezervinde azalma başlar. Bu süreç ilerleyerek 45 yaşına kadar devam eder. Ardından yumurta rezervi iyice azalır… Ancak her zaman durum böyle gelişmeyebilir. Genç yaşlarda da yumurtalık yaşlanması görülen kadın vakalarına rastlamak mümkündür.

Yumurtalık yaşlanmasıyla ifade edilmek istenen aslında yumurta sayısının azalmasıyla beraber geride kalan yumurtalardaki kalite düşüklüğüdür .Doktorlar bunu şöyle ifade eder: ‘Nüfus kağıdında yaşı 29 ama yumurtalık yaşı 40′  Sonuç; genç kadınlarda yumurtalık yaşlanması olduğunda gebe kalma potansiyeli düşer.

Yeni evlenmiş ve çocuk sahibi olmak isteyen kadında yumurtalık yaşlanmasından şüphelenildiğinde onlar için bir fırsat doğar. Çünkü yumurtalıklarının yaşlandığından haberi olamayan birçok kadın boşuna zaman kaybediyor.

Yumurtalık Yaşlanması Nasıl Anlaşılır?

Maalesef yumurtalık yaşlanmasını kadınların anlaması mümkün değildir. Bu sorun ne adet düzensizliği ne de menopoz şikâyetlerine yol açar. Bunu jinekolojik muayene ve hormon testleriyle anlamak mümkündür. Yumurtalık yaşlanmasını önceden tespit edebilecek kesin yöntem yoktur. Yumurtalıkların ultrasondaki görüntüleri infertilite uzmanını şüphelendirir. Adet dönemindeyken yapılan FSH ve östrojen ölçümleri yumurtalık yaşlanması hakkında bilgi verir. Son yıllarda AMH testi de kesin olmamakla beraber yumurtalıkların yaşlanması hakkında bilgi verebilir. Test, hamile kalma potansiyelini öğrenmek için yaptırılabilir.

Yumurtalık yaşlanması hamile kalıp kalınmayacağını değil hamile kalma potansiyelini gösteren bir durumdur. Bu nedenle “yumurtalıkları yaşlanmış bir kadının gebe kalması mümkün değildir” söylemi gerçeği yansıtmaz. Önerimiz evli olup gebe kalma süreçlerini ertelemek isteyen kadınların ileride pişman olmamaları için bu tip testleri yaptırarak potansiyellerini ölçtürmeleridir. Yumurtalık yaşlanması saptanmış kadınlar, uzman bir hekime başvurarak, makul bir zamanda basit tedaviden tüp bebek tedavisine kadar yöntemler uygulanmalıdır.

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ