lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisi olanlara bu 9 konuyu açmayın.

Tüp bebek tedavisi olanlara bu 9 konuyu açmayın.

Tüp bebek tedavisi olanlara bu 9 konuyu açmayın.

Tüp bebek tedavisi görenlere bu 9 konuyu açmayın.Ne zaman çevrenizde çocuk sahibi olmaya çalışan bu konuda  uzun süredir çaba harcadığını hissettiğiniz bir yakınınız yada arkadaşınız varsa eminim onu bazı konularda teselli etmek ,teşvik etmek ya da  bu çabaları konusunda onu rahatlatacak birkaç şey söylemek istersiniz. Son derece iyi niyetle yapacağınız bazı şeyler ya da kelimeler çok hassas bir dönem yaşayan dostunuzda hiç beklenmedik yaralar açabilir. Kısırlık mücadelesi yapan arkadaşınız ya da akrabanız için söylememeniz gerekenleri şöyle kabaca birkaç başlık altında toplamak istedim.

Sizinde aklınıza gelen bir şey varsa lütfen ekleyin birlikte bunu çoğaltalım.Tüp bebek tedavisi olanlara bu 9 konuyu açmayın.

 1.Tüp bebek tedavisi  olanlara “Asla  yeter artık tedaviyi bırak” demeyin.

Eğer  siz bu konuda herhangi bir deneyim yaşamamışsanız düzgün empati sağlayamayabilirsiniz ve yanlış anlamalara neden olabilirsiniz. Herkes sorunu ile farklı bir şekilde yaşar ve herkesin başa çıkma yöntemi farklıdır. Vazgeçme sadece çiftin kendi kararı olabilir ve buna diğer aile bireylerinden hiç kimsenin karışmaması gerekir. Daha sonra bu konuda etki yada baskı altında kalarak vazgeçmiş olmak çiftin onarılmayacak şekilde size kırgınlık duymasına neden olabilir aile yada dostluk ilişkilerinde kopma yada kırılmalar yaşanabilir.

Bunun yerine….. Onlara destek sağlamak amacıyla bu sorunu kendiniz yaşamadığınız için onlar kadar bilemeyeceğinizi ,ne zaman yardıma ihtiyaçları olduğu zaman daima yanlarında olacağınızı net bir şekilde belirtin.

2.Kısırlık tedavisi görürken etrafta yeni  bir hamilelik haberi varsa haber veriş şeklinize lütfen dikkat edin

Çocuk sahibi olmak için bir çok tedavi görürken  hem de tam da bu olayların içindeyken ,bir dizi  olumsuz sonuçları da ardı ardına yaşarken, etraftan yakınlardan yada arkadaşlardan yeni bir hamilelik haberini alma veya şirin bir bebek hakkında  konuşmak oldukça acı verici olabilir. Ama gene de bu konuyu gizli tutmaya yada tam bu tür bir konuşma yaparken birden bire o kişi odaya girdiğinde de sessizlik olmasına da gerek yok. Bu hiç iyi bir fikir değil.
Bu tür haberler hiçbir zaman gizli kalmaz mutlaka duyulacaktır.

Bunun yerine.. Hamilelik haberinin topluluk içindeyken değil , yüz yüzeyken vermek yada telefonla ilk bildirmek ya da  hatta bir e-mail  yazabilirsiniz. En son ve başkasından duymak  insana acı verir kendini dışlanmış hissettirir. Hamilelik olayını yaşayan kişinin olayını abartmadan bizzat söylemesinin en uygunu olduğunu düşünüyorum. Ayrıca  eğer gerçekten dostsanız hamilelik ile ilgili gelişmeleri yada varsa çocuklarınız ile ilgili haberleri duymak isteyip istemediğini açık yüreklilikle sorabilirsiniz. Siz samimi açık ve net olursanız  o da aynı samimiyetle cevap verecektir.

3.Eğer hamileyseniz bu konuyu kısırlık tedavisi gören biri yanında bayıltıncaya kadar konuşmayın. Eğer çocuğunuz varsa “Al teyzesi şunu  da biraz sev” demeyin.

Hamilelik  konusunda sır saklamak ne kadar kötüyse hamile olan bir kişinin karşısındaki insanın duygularını düşünmeden bu konu hakkında da bayıltıncaya konuşması da bir o kadar kötü bir fikir. Bu karşısındaki insana o an başaramadığı bir duyguyu ezinceye kadara tekrar tekrar hatırlatmak ve acısını derinden yaşatmak demektir. Çocuğunuz varsa karşınızdaki kişi istemeden kucağına verip tutmasını ve sevmesini söylemeyin.karşınızdaki isterse zaten sizden almak için izin ister

Bunun yerine..hamilelik olmadan önce ne konuşuyorsanız gene o konulardan bahsetmeye devam edebilirsiniz. Ancak o merak edip sorduğu zaman cevap vermeniz çok daha akıllıca olur. Hamilelik ile ilgili başka arkadaşlarınızla doya doya konuşmalarınızı gene yapın.

4.Çocuğu olmayan birine “Ne zaman çocuk sahibi olacaksınız diye sormayı bırakın” aile, çevre ve mahalle baskısı yapmayın.

Bu konuyu herkesin merak  ettiğini biliyoruz ama tekrar tekrar sormayın çocuk sahibi olmaya çalışan kişinin zaten çocuğunun olup olmadığını biliyor ona yine hatırlatmanıza gerek yok. Veya “Herhangi bir haber var mı?” diye de sormamalısınız . Bu “Ne zaman olacak ,ne zaman becereceksiniz” demekle aynıdır. Bunu yapmayı asla aklınızdan bile geçirmeyin. O kişi zaten hamile kaldığında size, çevresine ,hatta elinden gelse bütün dünyaya hemen söyler bunu paylaşmak için can atar.

Bunun Yerine.. Ona sadece nasıl olduğumuzu sorabilirsiniz. Basit sorular çok daha etkilidir. Çok merak ediyorsanız basit bir ” Nasıl gidiyor?” veya “Hayatında yeni bir şey var mı ? diye sormak bence en iyisi. .

5. Çocuğu olmayan birine “Olmazsa bir sürü annesiz babasız çocuk var evlat edinebilirsiniz” diyip durmayın.

Çocuk sahibi olamayan kişiler için evlat edinme de masaya yatırılacak seçeneklerden birisi olabilir. Ama bu basit bir süreç değildir ve herkes için olamayabilir. Bir sürü prosedürü olan bir konudur ve herkes yapamayabilir, tamamlayamayabilir. Ailesinin içindeki başka sorunlar nedeniyle de başvuramayabilir ve bunu  size de söyleyemeyebilir..
Ayrıca evlat edinebileceğini de bilmek her zaman kısırlık konusunda tedavisi devam eden kişiyi daha iyi yapmaz . Herkes kimsesiz bir çocuğa destek vermeyi isteyebilir ama annelik yada babalık iç güdüsünü aynı şekilde yaşayıp yaşayamayacağını bilemeyebilir bu konudan çekinebilir.. Herkes aynı olmayabilir.

Bunun yerine. Eğer böyle bir seçenek varsa çiftin buna kendileri düşünerek ve  kendi başlarına karar vermesini beklemek daha doğru olur. İma yada yorum yapmadan sadece onlar karar verdikten sonra elinizden gelen her türlü yardımı yapmak en doğrusudur. Eğer evlat edinmeye karar verilirse  bebeğin yada çocuğun geleceği süreçte , gelen çocuğun eve uyum sağlaması süreci ve aileye katılması döneminde size her zamankinden daha çok ihtiyaçları zaten olacaktır. 

6.Çocuğu olmayan birine “İstenmeyen tavsiyeler” vermeyin.

Tedavi olan kişi size sormadan kulaktan duyduğunuz bilgileri asla ona vermeyin. Sadece kafa karışıklığına neden olursunuz. Yardım etmek istediğinizden  eminiz tabi ama gene de her duyduğunuz ,okuduğunuz yeni tedavi türünü , yeni doğum yapmış komşunun doktorunun adını hemen bildirip kişileri oradan oraya sürüklemeye çalışmayın. Televizyonlarda gördüğünüz her doktoru hemen seyretmesi için telefonla veya whatsupla dürtmeyin. Yerel hocalar ve ulusal doktorlar emin olun sizden daha iyi takip ediliyor ve araştırılıyor.  Kişinin çocuk sahibi olma konusunda sorunlarını tam olarak bilmeden tavsiyeler vermek olumlu olmaz, kafasını daha çok karıştırmaktan başka bir işe yaramaz.

Bunun yerine…..Merak ettiğinizden eminim bu nedenle çiftin tedavileri konusunda araştırma yapıp yapmadıklarını sorun. ”Eğer yardımcı olmamızı isterseniz bu konuda elimden geleni yaparım” demeniz yeterli. Onlar ihtiyaç duydukları zaman size zaten mutlaka geleceklerdir.

7. Çocuğu olmayan birine “Evrenin ” adına konuşmayı bırakın.

Belki de böyle olması gerekiyordu”, “bunda da sizin için bir hayır vardır” türü  cümlelerin çocuk sahibi olmak isteyen kimseye hiç bir yardımı olmaz.  Sadece kendini daha çok Allah tarafından  cezalandırılmış  ya da bunu hak etmiş gibi hissedebilir. Bu daha çok kötü hissetmesine neden olabilir. Hiç kimse gerçekten neden böyle şeyler olur bilemez. Bu türden cümleler kurulmamaya dikkat edilmesi gerekir. Bu tür cümleler başka konularda insana huzur verebilir
Bunun  yerine…...Bunun yerine” Neden kötü şeyler iyi insanların başına geliyor ?” türü bir cümle kurabilirsiniz.

8. Çocuksuz kişilere “aslında çok şanslı” olduğunu söylemeyin

Evet  herkes bilir ki çocuklar gürültülüdür, her zaman küçük benciller, sürekli peşlerinde koşulması gerekiyor ,her zaman yemek yedirmek, uyutmak ,altını değiştirmek gerekiyor hastalıkları, dertleri hiç bitmiyor ,insan kocası ile  kesinlikle artık hiç baş başa kalamıyor ve hiç dinlenemiyor. Olsun insanlar bunları bile bile bir bebek sahibi olmayı her şeyden çok isterler:
Asla “Aslında çok şanslısın”  demeyin bu tedavi olan kişilere bir iltifat değil..Bu şekilde düşünmeyene birine bu tür kelimeler asla söylenmemeli.
İstemeyen insanların ve hatta bunu aklından bile geçirmeyen insanların neden çok çocukları olur hiçbir zaman bilemezler. Alahın bilebileceği bir şey biz bilemeyiz. Çocukları olmadığı için hayatları daha kolay değil. Çocuksuz olmak onları derin bir sessizliğe kendi içlerinde ıssızlığa neden olur. Evet ,eşlerle daha çok iletişim kurulabilir zaman sınırsız gibidir  ama çoğu zamanda bu ilişkileri kopartabilir. Karı koca birbirinden uzaklaşabilir.
Bunun yerine… Çocuklarla çok bunalıyor olabilirsiniz ama bu tür cümleleri lütfen kendinize saklayın. Çocuksuz olan bir kişiye bu konuda hiçbir şey söylemek zorunda değilsiniz.

9.Çocuksuzluk konusundaki duyguları daha az önemli kılmaya çalışmayın

“Bu daha kötüsü olabilirdi.” Çocuk sahibi olmak isteyen kişi için daha kötüsü yoktur.

“En azından kanser değilsin.”

“Çocuk sahibi olmamak şimdilerde bir çok insan için bir yaşam tarzı.
Sen de bunu farklı bir yaşam tarzı olarak benimseyebilirsin.”

“Hayatının başka kısımlarına odaklan. ”

“Bu tedavilere ödeyeceğin parayla yaşlılığınız için bir yatırım yapabilirdiniz.”

Çocuk sahibi olmaya çalışan bu uğurda çaba gösteren kişilerin bu duygularını geçersiz kılmaya çalışmayın. Duyguların aşırı tepkili olduğunu düşünseniz de bu tür yorumlar yapmayın. Çünkü bu tür yorumlar onlara sadece acı verir. Bu işte “doğru” veya “yanlış” duygusal tepki yok. Herkes kendi karakterine göre bir çok şekilde tepkisini verir. Kimi çok ağlar,  kimi sessizliğe bürünür , kimi içine kapanır, kimi yeme içmeden kesilir , kimi çok konuşur, çok yazar. Herkes kendi hayatına göre bu olayı yaşar. Kısırlık depresyon ve tedavi süresince de artan stres oranları ile ilişkilidir. Bu bir kendi içinde de kısır döngü gibidir. Kadın ne kadar gerginse tedavisinde  o kadar olumsuzluklar ve aksaklıklar yaşanır

Bunun Yerine…. İhtiyaç olan duyguları geçersiz kılma değil sırasında verilecek duygusal destektir.  Sadece bir şey söylemek için bir şey asla söylemeyin. Eğer gerçekten ilgiliyseniz bu konu ile sorunla ilgili bilgilenmeye gayret edin.

 

Tüp bebek tedavisi olanlara bu 9 konuyu açmayın.

 

Yorumlarınızı ve söylemek istediklerinizi bize yazın .Çocuk ve Tüp bebek tedavileriniz hakkında alta yorum bırakmanızı rica ediyoruz.

Sevgilerimle..

Aliye Sibel Tuzcu

Bizi instagram ve facebooktan da takip edebilirsiniz.

 

Tüp bebek tedavisi görenlere bu 9 konuyu açmayın. konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler

Tüp Bebek Stresi   bu bölümde bir çok makale bulabilirsiniz.

 

Çocuk İstiyorum formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Yeşim dedi ki:

  Kısırlık kelimesi bile yaralayici.tedavi gören herkes kısır değil dir.bebek tedavisi cocuk tedavisi jinokolog tedavisi gören vs.yazilabilirdi.nacizane fikrim.belki bunu kopyalacaz paylasacaz ama o kelimeden dolayi tereddut ettim.cevremiz evet anlayissiz ama kimse bizi kısır olarak bilsin istemeyiz….teşekkürler

  1. yonetim dedi ki:

   Çok haklısınız Genelde bu kullanıldığı için ve herkes arama yaptığında bu isimle aradığı için bizde bu hataya devam ediyoruz ne yazıkki. Ama ben sizin uyarınızdan sonra başlığı değiştirdim.
   Çocuk sahibi olmayan veya Tüp bebek tedavisi görenlere bu 9 konuyu açmayın. oldu. Umarım artık paylaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ