lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek Tedavilerinizin Stresine ÇİDER den Psikolojik Destek Var .

Tüp bebek Tedavilerinizin Stresine ÇİDER den Psikolojik Destek Var .

Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneğinde bugün misafir olarak Psikoloğumuz var. Meltem Büyük Erdoğmuş. Psikolog, Profesyone Yaşam Koçu ve İnsan Kaynakları Yöneticisi .Bir çok titri üstünüzde barındırıyorsunuz.Hoşgeldiniz Biraz kendinizi tanıtır mısınız?

Tanıtayım Siz bir kısmını söylediniz aslında . Çok fazla şapka var herkesin hayatında olduğu gibi  fazla rol var.Bunların yanı sıra anneyim ,eşim bunlarda devam ediyor tabi  ve gönüllü bir öğrenciyim .Çünkü halen hiç bitmeyecek eğitimler devam ediyor. Özellikle koçluk tarafından  .Kurumsalda çalışmama rağmen artık 17.ci yılım bitti profesyonel insan kaynakları yöneticiliği yapmama rağmen aynı zamanda koçluk yapıyorum.

Burayı tabi en çok ilgilendiren kısmı da bende tüp bebek yöntemi ile sahip olduğum 3 kızım var .Yağmur , Derin ve Damla. İkizler İlk önce tek Yağmur  , sonra ikizler Derin ve Damla . Belki merak edenler olur dondurulmuş embriyo yöntemi ile  hepsi aynı dönemin ekibi. Yağmurdan 3 yıl sonrada ikizlere sahip oldum. Tabi bu süreç çok kolay bir süreç değildi. Bende alandan olduğum için  gönüllü olarak çok isteyerek yaptığım şeyde tüp bebek sahibi olmak isteyen bu konuda karar vermeye çalışan yada sürecin içinde olan hem kadınlara hem ailelere destek olmaya çalışıyorum. Tabi ÇİDER önemli bir yol bizim için. Çalışmalarınızı çok yakından takip ediyorum. Belki bu gönüllü çalışmalar için  Çünkü ben birine destek olmayım diye çıktığınızda hemen birini bulamazsınız, doğru kişileri bulamazsınız .sizin gibi böyle ciddi bir en doğru ve tek adres açıkçası. Dolayısı ile böyle bir desteğimiz yardımımız olabilirse bu konuda sizinle birlikte çalışmak isterim.

Tüp bebek tedavisi gören hanımlar çok fazla başarısızlık duygusu ,,korku ,öfke  ve çevre faktöründen dolayı bir takım psikolojik sorunlar yaşıyor .Bunları elbirliği ile halledebiliriz diye düşünüyorum.

 

Sizin de güzel bir çalışmanız var bununla ilgili ; ayrıca grubumuzdan da bir kişiye bir çalışmamız olacak ondan biraz bahsedebilirseniz çok sevinirim.

Tabi bahsedeyim tabi siz çok güzel söylediniz orada yaşanan duyguları,öncelikli duygulardan bahsettiniz aslında pek çok duygu var çok karışık bir proses aslında  .Hatta biraz öncede konuşuyorduk bu stres seviyelerinin belli seviyeleri vardır. Skalalar vardır bütün dünyada kabul edilen ,En üst seviye de de eşin kaybı vardır aslında kişiye en büyük stresi veren .Tüp bebek süreci bununla eş değerde olan bir stres faktörü aslında . En eğitimli kişilerden   tüp bebek ile ilgili hiçbir şey bilmeyen bu yolu bilmeyen kişiler için bunu defalarca yapın ki bu konuda deneyimli olduğunuzu düşünün ben öyle zannederdim kendi sürecimde bu stresi her seviyesine adar yaşıyorsunuz.

Burada da amacımız stres seviyesini aşağıya çekmek aslında .Kortizol hormonu dediğimiz stresi çok yukarı çıkaran bilimsel bir hormon var vücudumuzda ve bu hormonu aşağıya indirecek  pratik uygulamalar var. Bunu psikolojik tedavi süresince de alabilirsiniz ya da bir koçluk süreci ,içerisinde de alabilirsiniz.ikisi birbirinden biraz farklı süreçlerdir.   Benimde amacım burada sizin çekilişiniz ile belirleyeceğimiz. Gönüllümüze isteklimize bu süreçte destek almak istiyorum diyen bir kişiye onun tedavi sürecinde yada o tedaviye başlamamış olsa bile  bütün süreç içerisinde uygun zaman aralıklarında  birebir yüz yüze yada skype üzerinden yada facetime üzerinden bunu birlikte belirliyor olacağız, bu desteği vermeye çalışmak .

Süre ne kadar olabilir seansların süresi ne olabilir ?
Seansların süresi 50 dakika oluyor . Elli dakika ile bir saat arasında değişiyor.  Bir saatten fazlayı aşmamaya çalışıyoruz. Çünkü orada bazı ev ödevlerimiz oluyor ve konudan uzaklaşmamaya çalışmamız gerekiyor yoksa oturup iki saatte sohbet edebiliriz ama sürece pek bir faydası olmaz.

Dediğim gibi normalde biz aslında hastalık 15 günde bir görüşmeler yapabiliriz ama  kişide isteyebilir 5 seans-6 seans civarında

Yeterli görüyorsunuz değil mi 5 seansı ? İki seferde de bitebilir mi? Yada 3 seferde bu tamam diyebilir mi hasta ?

Kişi tabiî ki ben devam etmek istemiyorum deme özgürlüğüne her zaman sahip aslında una karşılıklı olarak sahibiz. Çünkü gerçektende kişinin orada ev ödevi diyince insanlar çekinmesin bunlardan ama gerçektende elinizi bir taşın altına hep birlikte koyuyoruz .

Burada bir şekilde olaylara karşı tutumunuzu olumlu yönde değiştirebilmek için birazda  farklı yönde çalışmak çabalamak gerekiyor.  Mesela küçük meditasyon çalışmalarımız oluyor bunun içinde , nefes çalışmalarımız oluyor  hayatınıza geçirecek pratiğini artırdığınız zaman gerçekten faydasını görüyorsunuz.İşte bu konuda destek olmaya çalışıyoruz.

Tüp bebek tedavisi yaptığınız sırada bunları hiç uyguladınız mı yoksa bunları daha sonra mı öğrendiniz de keşke  bunları da uygulasaydım ne iyi olurdu dediniz mi?

Evet oldu. Benim söyle oldu. Tüp bebek sürecinde ben psikolojik destek aldım .Özellikle bu konuda tüp bebek ile ilgili çalışan bir psikoloğa gittim. Özellikle ilk yağmura hamile kalmadan önceki sürecimde devam ettim psikologa  daha sonrada ikizlere hamile iken gittim. Çünkü bu defada ikizler ve üç çocukla ne yapacağım endişesi ile açıkcası baş etmekle zorlandım. Terzi kendi söküğünü dikemiyor.

Beni bir defada zorlandım siz üç defada hayli hayli zorlanırsınız 🙂 

Evinizi her şeyinizi size değiştirmeyi zorunlu hissettiren bir durum ama öyle olmuyor yani hiçbir şeyinizi değiştirmeniz gerekmiyor bu arada bunları yeni öğrendim. Ama şu anda yeni öğrendiğim şeylerle geliştirdiğimiz çalışmalarla baktığımda keşke buda olsaymış bunu da eklerdim aslında sürecimi daha da rahat geçirirdim dediğim pek çok şey var. Bunları da açıkcası paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

Çok teşekkür ederim sizinle sık sık görüşeceğiz.  Özellikle de ben psikolojik destek kısmında  beylerle ilgili de çalışma yapmak istiyorum .Beyleri biraz konuşturmak istiyoruz bu dönemde onlarda bu sürece katılmalılar.  Çünkü nasıl stres tüp bebek tedavilerini etkiliyorsa  erkekleri de etkiliyor. Eğer onları da rahatlatırsak bu süreç çok daha rahat geçecektir diye düşünüyorum.

Kesinlikle. Aslında şunu da yapabiliriz belki .Buna o çekilişte çıkacak olan  kişi tabiî ki karar verecek .İstiyorlarsa eşleri ile beraber bu sürece katılabilirler .Çünkü  sadece sizin rahatlamanız yetmiyor aslında eğer evde aynı stres seviyesinde  başkası varsa orada dengeyi sağlamak çok önemli.

Belkide çekilişe bey katılacak. Belki bir bey kazanacak bilemeyiz. Bizi şaşırtın. 🙂
Çok teşekkür ederim  Meltem hanım. Tekrardan  görüşmek üzere hoşçakalın.

 

 

Psikolog ve  Profesyonel Yaşam Koçu Meltem Büyükerdoğmuş’a ulaşmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ