lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi Olan Yakınlarınıza Nasıl Destek Olursunuz?

Tüp Bebek Tedavisi Olan Yakınlarınıza Nasıl Destek Olursunuz?

Eğer bir arkadaşınız kısırlık ve tüp bebek tedavisi görüyorsa nasıl yardım edebilirsiniz.?

En yakın arkadaşınız sizinle bir sırrını paylaştı. Kısırlık tedavisi görüyorum ve tüp bebek tedavisi olacağım.. Belki bu sizin için bir sır değildi zaten daha önceden de bebek için tedavi olduğunu biliyordunuz yada şüpheleniyor dunuz. Ya da ilk kez duydunuz şoke oldunuz. Haberi nasıl almış olursanız olun bunu söylemesi aslında sizinle büyük bir anlaşma yapmak üzere olduğunu gösterir. Bu ben sana güveniyorum  ve senden bu dönem boyunca kayıtsız şartsız destek bekliyorum demektir.Eğer daha önce bu konuyla ilgili hiçbir deneyim yaşamadıysanız çevrenizden duymadıysanız , dostunuza yardımcı olmak istiyorsanız, bu konuda destek olabilmeniz için size birkaç önerimiz var.

Kısırlık ve tüp bebek tedavileri hakkında  internetten bilgilenin .
Daha destekleyici bir arkadaş olmak isterseniz en azından bu konu hakkındaki temel konular hakkında bilginiz olsun. Çünkü o zaman bu konudaki istenmeyen tavsiyelerde de bulunmaz daha anlayışlı bir şekilde destek sunabilirsiniz.

Size tüp bebek sikluslarından  yada embriyo transferinden bahsettiği zaman yabancı bir konuyu dinlermiş gibi olmaz onun duygularına da ortak olabilir ,sayısız ilaç enjeksiyonlarıyla ilgili şok olmazsınız.
Kısırlık ve tüp bebek tedavileri ile ilgili sayısız asılsız haberler orda burda dolaşmakta ve bu konularla ilgili bu tedavileri gören kişilerin çok rahatsız olabileceği kelimelerden uzak durur onları tekrarlayan kişilerden biri olmazsınız.

Öncelikle açık olun ve onun neye ihtiyacı olduğunu sorun.

Mesela :

 • Doktora giderken yanında olmanızı isteyebilir. Size yük olmak istemeyebilir ama doktoru beklerken yada onunla konuşurken yanında destek olarak birisinin olmasını isteyebilir.
 • Tedavi oluyorsa ve kilo sorunu varsa egzersiz yada yürüyüş yaparken onu destekleyebilirsiniz.
 • Eğer ikinci çocuğu için uğraşıyorsa o muayene ye giderken siz evde çocuğa bakabilirsiniz.
 • İğne olurken çekiniyor yada korkuyorsa onu n yanında kalıp yüreklendirebilirsiniz.
 • İlaçlarını zamanında alması için hatırlatıcı yada takipçi olabilirsiniz.

Tedavilerle ilgili herhangi bir olumsuz durumda ne söyleyeceğinizi bilmelisiniz.
Mesela şu cümlelerden bazılarını duruma göre söyleyebilirsiniz..

 • Sana yardımcı olmak için ne yapabilirim?
 • Bu konuda konuşmak ister misin? Seni her zaman dinlemeye hazırım.
 • Bana ne zaman ihtiyacın olursa çağır
 • Seni rahatlatmak için ne diyebileceğimi keşke bilebilseydim.
 • Eminim her şey daha iyi olacak.
 • Bunu duyduğuma üzüldüm. Yapabileceğim bir şey var mı?Tedavi olan arkadaşınıza ne söylememeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Ona şu önerilerde bulunmayın : Sadece rahat ol  rahat olunca hamile kalırsın. Yada  tatile çıkın tatilde mutlaka hamile kalabilirsin.

 • Bir düşüğün ardından  “En azında hamile kalabiliyorsun bunu öğrendik. Yada bir çocuk varsa ikincisi düşük olduysa .”Üzülme hiç olmazsa bir çocuğun var ya” 
 • Her zaman tüp bebek yapabilirsin ya da hamile kalamıyorsan evlat edinebilirsin.
 • Çocukları olmadan yaşayanları şanslı ima edecek konuşmalar yapmaktan kaçının Arkadaşınız çocuk için mücadele ediyorsa bu seçimi yapmamış demektir.
 • Onun üzüntüsünü minimalize etmeyin yani küçümseme sayacak konuşma yapmayın. “Bu aslında o kadarda kötü bir şey değil “ya da “En azından kanser değilsin ne kadar tedavisiz hastalıklar var “, “Bir gün geriye bakıp bu günlere güleceğiz .” gibi

Yanlışlıkla incitici bir şey söyleyebilirsiniz o zaman bunu arkadaşınızın yüzündeki ifadeden anlayabilirsiniz ya da telefonda konuşuyorsanız bir anlık sessizlik size durumu anlatabilir. Böyle durumlarda sadece hızla özür dileyin” bazen ne diyeceğimi bilemiyorum ve yanlış şeyler söyleyebiliyorum özür dilerim deyin”  Kimse sizden süper olmanızı beklemiyor  Kendinize de bu beklentiye koyarak olumsuz bir durumda kötü hissetmenize gerek yok. Desteğiniz kesik de olsa hiç yoktan daha iyidir. Böyle durumlarda arkadaşınıza sorun o olanca samimiyetinizle ona  destek olmak istediğinizi hissedecek, sizinle bütünleşecek daha güçlü olarak tedavisine devam edecektir.

Bu konudaki deneyimlerinizi yorumlayıp  lütfen bu yazının gelişmesine yardımcı olun

Tüp bebek tedavisi ile ilgili en basit bir kaç konuyu buradan okuyup bilgi alabilirsiniz.

Kısırlık nedir
Kısırlık tedavileri nelerdir
Tüp bebek  nedir
Tüp bebek nasıl yapılır
Kimlere tüp bebek yapılır
Tüp bebekte sık sorulan sorular

Tüp bebek aşamaları neler 
Tüp bebek fiyatları
Tüp bebek tedavisi
Tüp bebek tedavi yolları
Tüp Bebek İlaçları ve kullanımı

 

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ