lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavilerinde ikiz gebelik,dış gebelik tehlikesi,sperm sayısının ani düşmesi Hasta Soru ve Doktor Cevapları – 59 –

Tüp Bebek Tedavilerinde ikiz gebelik,dış gebelik tehlikesi,sperm sayısının ani düşmesi  Hasta Soru ve Doktor Cevapları – 59 –

Soru: 29 haftalık ikiz gebeliğim var kan değerlerim 10,6/yüzde 32 bebeklere bir zararı olur mu bir türlü yükselmiyor birde dooppler ult için dr 30-32. hft dedi bu konuda görüşünüzü alabilir miyim?hemogramve htc hb 10,6/100ml htc yuzde 32?

Cevap: Hangi kan testiz 10,6 acaba? doktor takibi altında demir preparatı almanız uygun olabilir.

Soru: Sorunumda 7 yaşında bir kızım var o gayet normal şartlarda oldu 4 yıl öncede bir dış gebelik geçirdim 2 yıl öncede 2 inci çocuğu istedik olmadı 1 yıl kendimiz denedik olmadı eşim uroloğa gitti sperm azlığı ve de hareket azlığı varmış morfolojide iyi değil benim öğrenmek istediğim acaba bize ne tür bir tedavi uygularlar birde şansım var mı ?

Cevap: Eğer sizin tüpler‘inizde bir sorun yoksa (dış gebelik geçirdiğiniz için bu önemli) eşinizin sperm değerleri sınırın altında değilse, gebelik şansınız var.Sperm sıfırın altındaysa da tüp bebek tedavisi ile gebelik sansı elde de bilirsiniz.

Soru: Biz 1 sene önce mikro denedik eşim normal tese oldu teseden sonra enfeksiyon kaptırdı zor iyileşti ben hamile kaldım ama 2,5 aylıkken karnımda öldü eşimin spermi 20 tane morfolojik anomali immotil anomali çıkıyordu aradan 1 sene geçti tahlil yaptırdık hiç çıkmadı kan değerlerine baktırdık fsh si :21.2 yüksek denildi bu yüksek oluşuna bir şey yapılmaz mı neden spermi çıkmıyor olabilir ne yapmamız gerekiyor bu son denemez olabilirmiş belki de hiç çıkmaya bilirmiş? Tüplerin tıkalı olup olmadığını öğrenmek için film çektirmem lazım mı?Birde biz İzmir de deniyoruz , yapışıklık oluşmuş olabilir dediler böyle bir şey olmuş mudur acaba bu fsh si düşürülmez mi?

Cevap: Eğer morfolojiniz çok düşük değil ise ön tedavi olarak tüp bebekten önce aşılama önerilebilir.Evet HSG filmini çektirmeniz gerekmektedir.Eşinizin tekrar değerlendirilmesi sonucu pozitif değerlerle sperm elde edilebilir.Normal tese ile mikro tese arasında basarı sonucu olarak çok fark vardır.Mikro tese yönteminde doğrudan eşinizin testislerinden sperm üretim hücrelerinden mikroskop altında sperm elde edilebiliyoruz.Mikro tese çok farklı bir sperm elde etme yöntemidir. denemenizi tavsiye ederim. daha sonra elde edilen spermlerle tüp bebek tedavisine başlanabilir.Sizin bahsettiğiniz olgular tamamen sizin hekiminizin değerlendirmiş olduğu bulgulardır.

Soru: Eşimin üç yıl önce varikosel ameliyatı oldu ameliyat öncesi sayı 5 milyon iken sonrasında 3 milyona düştü sonra ilaç tedavisi gördü bu tedavi sırasında ben başka bir doktora gittim bizim yalnızca tüp bebekte şansımız olduğunu söyledi bu gün tekrar gideceğiz bu iki yıl içerisinde ilaçlardan ve doğal yöntemlerden sonra sperm sayısında bir artış olmuş mudur?Aşılama yaptırma şansımız yok mu? bende bir sorun yok hormon testleri ve rahim filmi normal. Evleneli 5 buçuk yıl oldu 25 yaşındayım eşim 27 yaşında doğal yöntemler derken sperm arttırıcı sebze meyve ve ayrıca bitki çayları kullandı bu arada neden test yaptırmadınız derseniz eşimi tekrar doktora gitmeye ancak razı edebildim?

Cevap: Gebelik elde edebilmeniz için öncelikle sperm sayısından çok eşinizin spermlerinin morfolojisi. yani spermlerin kalitesidir.Sperm sayısını arttırmak az da olsa mümkündür fakat morfolojiyi arttırmak mümkün değildir.Morfoloji %5 in altı normalin altı sayılmaktadır. sayı düşükse gene elde edilen spermin yıkanması sonrasında ilk önce asılama ile denenebilir veya sonrasında tüp bebek denenebilir.

Soru: Spermiogramdaki boyun anomalisi ne demek?

Cevap: Boyun anomalisi morfoloji olarak adlandırılıyor.

Soru: Ben İsviçre de yaşıyorum Türkiye’de  tüp bebek  yurt dışıyla aynı deneyimli  biliyorum artık (ilaçlar yurt dışından geliyor) bu yurt dışı neredeyse  ama maalesef  Türkiye’de  aynı söyleniyor ve tedavi ilaç hariç deniliyor o zaman pahalı olan hastane işlemi oluyor bu ülkemizde daha ucuza maal  olması gerekmez mi bazı merkezler yurt dışını bile geçiyor?

Cevap: Türkiye de merkezlerin kendi fiyat politikaları olduğu için farklı fiyatlarla karşılaşabilirsiniz.Bu tamamen sizin tedavi göreceğiniz merkez seçim izle değişen bir şeydir. Merkezlerin çok fazla yaygınlaşması da aslında birazda olsa rekabeti oluşturuyor  bu da sizin uygun fiyatla tedavi olmanızı sağlıyor.

Soru: Yıkama sonrası 5-6 milyon sperm kalıyorsa aşılama kaç kez tekrarlanabilir?

Cevap: Yıkama sonrasında 5-6 milyon sperm ile diğer faktörlerin değerlendirilmesiyle 5-6 kez denenebilir.Çünkü her bir aşılama başına düşen gebelik sansı %10-15 den fazla değil maalesef.

 

 

Tüp bebek tedavileri ile ilgili bu linkten bütün soru ve cevapları görebilirsiniz.

 

Tüp Bebek Tedavileri hasta soru ve doktor cevapları

 

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için  Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın Doktor Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ