Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tekrar deneyeceğiz,istiyoruz,olmalı, olacak biliyoruz

Tekrar deneyeceğiz,istiyoruz,olmalı, olacak biliyoruz

Merhaba

 

Hala devam eden sonunu bilmediğimiz hikayemizi paylaşmak istedik.

42 yaşındayım 26 yıllık evliyim 1985 yılında evlendik Anne Baba olabilmek için hala mücadele ediyoruz.

Küçük yaşta evlilik yapmıştık okul askerlik derken 6-7 yıl geçmişti çocuk eksikliği duymaya başlamış çocuk yapmaya karar vermiştik ve bizim mücadelemiz de başlamış oldu

Eşim sperm tahlili yaptırdı sperm sorunumuz olduğunu öğrendik ve varikosel ameliyatı oldu Bir yıl gibi bekledik değişen bir şey olmadı ve ilaç tedavisine başladık sonuç değişmedi.

Tüp bebek tedavisi hakkında bilgi edindik ve ilk başvurumuzu yaptık.

İlk Tüp Bebek denememiz özel bir tüp bebek merkezinde Doktorumuz ilk önce aşılama önerdi sonuç negatifti bir ay aradan sonra tüp bebek uygulamasına başladık. Doktorumuz her şey çok iyi demişti yumurta kaliteli embrio kaliteli 8 e bölünmüş 3.gün tranfer yapıldı Heyecanlı ve bir türlü geçmek bilmeyen 12 günün ardından sonuç negatif. İlk denememiz ikincisinde olur dedik.

3-4 ay aradan sonra tekrar denemeye karar verdik. Bu defa tavsiye üzerine ikinci Tüp Bebek denememize başka bir özel tüp bebek merkezinde başladık Dr. tarafından uygulamaya alındık çok sayıda yumurta toplandı ve çok sayıda embrio oluştu çok kaliteli oldukları söylendi 3.gün 4 adet embrio transfer edildi kalan embrioları bu defa dondurduk. Bir türlü geçmek bilmeyen 12 gün sonunda sonucun negatif çıkacağını düşündüğümüz (kanamam olmuştu) testi yaptırdık. Dr. Bey görüşmek için bizi odasına çağırdı “üzgünüz” diyecek diye beklerken “Çiğdem Hanım HAMİLESİNİZ” dedi.

Bu öyle bir duygu ki tarif edilemiyor anlatılmıyor.

O günlerde ben anneydim karşıdan karşıya geçerken ellerimle karnımı tutuyordum bebeklerime bir şey olmasın diye Üzüntü Stres Heyecan yaşamayayım diye dışarı ile herkesle irtibatımı kestim sadece onlar vardı dünyamda Çok mutlu 12 gün geçirdik 12 gün annelik ve babalık heyecanını yaşamıştık çok güzel bir duyguydu  aklımızdan çıkaramadığımız düşünce ya dördü de bana tutunduysa  gelmek istedilerse nasıl kıyabilirdik hangi birini sonlandırabilirdik buna hakkımız yoktu dördünü de istiyorduk 12 gün sonunda merkeze gittik Dr.ultrason ile baktığında hiç bir şey göremediğini söyledi kese boş bebek yok dış gebelik oluşmuş hemen bir hastaneye kadın doğum uzmanına başvurun dedi  Yıkıldık korktuk neler olduğunu anlayamadık  İlaçla gebeliğe son verildi kanallarda ödem oluşmuş tutunmaya engel olabilir dendi ameliyat oldum 6 ay aradan sonra yeniden denemek istedik dondurulmuş embriolarımız vardı onlar transfer edildi yine 4 adetti  12 geçmez gün sonunda sonuç negatifti.

Üçüncü Tüp Bebek denememizi budefa gene başka bir özel tüp bebek merkezinde yaptık Heyecanlar, bekleyişler hep aynıydı 2 embrio oluşmuş ve 2. gün transfer yapıldı 12 günü geçirdik sonuç negatifti.Dr.ile konuşmamızda 2 embrio ve 2. gün transfer nedenini sorduk çünkü diğerlerinden farklı hareket edilmişti. Sağlıklı spermin bulunamadığını söylediler inanamadık morfoloji durumunu biliyorduk (morfoloji % 0) ama bulunamadığını daha önceki denemelerimizde hiç söylenmemişti.

Zaten maddi ve manevi yıpranmıştık,  bunu duyunca psikolojimiz iyice bozulmuştu artık bebek hakkında konuşmak bile yıpratıyordu hamile birini görünce nasıl bakacağımı şaşırmıştım biz çocuksuz kalacaktık Kabullenebilecek miydik yapabileceğimiz başka bir şey de yoktu zaten

Bir yıl gibi bir zaman daha geçtikten sonra evlat ediniriz niye olmasın diye düşünmeye başladık. Hatta ben ciddi olarak ilgilenmeye bilgi edinmeye başladım Fakat iş ciddiye binince korktum bir sürü soru oluştu kafamda Sonra evlat edinmeye cesaret edemedik Hem benim çocuğum benim genlerimi taşımalıydı bana benzemeliydi annemden babamdan aldığım huylarımı bende kendi çocuğuma aktarmalıydım.

Bekledik bir umut belki tıp gelişir tekrar deneriz diye gerçektende 5 yıl aradan sonra yenilikten bahsediliyordu bir cihaz sperm seçerken 400 kat yerine 6000 kat büyüterek en sağlıklı spermin seçilebilmesini sağlayacak bir cihaz işte bizim beklediğimiz yenilik olmuştu hemen tekrar denemek istedik

Dördüncü Tüp Bebek denememize  3 embrio oluşmuştu 2. gün transfer yapalım dedi Doktorumuz, biz 5. güne beklemek istedik bilmek istedik embriyolarımız kaçıncı güne kadar gelebiliyor bendemi tutunamıyor.

3. günün sabahı beni aradılar bölünmenin devam ettiğini bildirdiler 5. gün aradıklarında 2 sinin bölünmesinin 3. günden sonra durduğunu 1 tanesinin gayet iyi göründüğünü bildirdiler Hemen transfer yapıldı biz heyecanlı bekleyiş içine girdik bebeğimin tutunabilmesi için yapmam gereken her şeyi yaptım eşimde her zaman yanımdaydı bana çok destek oldu sanki  önceki denemelerimizi hiç yapmadık bu ilkti öyle heyecanlı ve mutluyduk ki Umutluyduk Çünkü 5. güne gelebilen embriyonun şansının çok yüksek olduğunu öğrenmiştik bu defa olacak dedik birlikte bebeğimizi sevmeye bile başladık.12 gün sonunda maalesef sonuç yine negatif çıktı.

 Dr Üroloğa gitmemizi önerdi gittik tekrar varikosel oluşabilirmiş ayrıca eşimin hormon tahlilleri yapıldı tahlil sonuçları normaldi varikoselde çıkmadı Şimdi ilaç kullanıyor 3 ayın sonunda tekrar deneyeceğiz inşallah bu defa olacak Biz hala umutluyuz bizimde bebeğimiz olacak biliyorum çok emek verdik bu kadar yıl bekledik hak ettiğimizi düşünüyoruz Tekrar deneyeceğiz,istiyoruz,olmalı, olacak biliyoruz ….

(“ Yaradanım izin ver yardım et hayırlı sağlıklı bir evlat bir canda bize ver bizimde bir CAN’ımız olsun.”)

Hoşçakalın

Ç.K

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ