lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sperm hareketinde sorun ,bel fıtığı spermi etkiler mi , iki tüp bebek arası ne kadar olmalı ? Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları -68-

Sperm hareketinde sorun ,bel fıtığı spermi etkiler mi , iki tüp bebek arası ne kadar olmalı ? Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları -68-

Soru: Yaş 32 eşimde sperm hareketlerinde yavaşlık ve morfoloji %15 aşı +2 tüp bebek denendi. 3. tüp bebek için tedavi deyim tutmazsa ko kültür deneyeyim mi? 3. denemeden sonra ne yapmalı ?
Cevap: Erkek faktöründe en önemli tedavi edici işlem icsi yani mikroenjeksiyonun yapılmasıdır .Co kulturun avantaj ının gösterildiği bir çalışma yok en önemlisi icsi yapılan tüp bebek sayısında özellikle 3 denemeyi dol durabilmektir çünkü optimum gebelik bizi öyle elde ediliyor. Üç denemeden sonra gebelik hızı düşüyor ancak bu erkek faktörü denilen vakıaların bir kısımın da kadına ait bazı hormon bozukluklarının baştan düzgün olarak bakılmış olduğunu kabul ediyoruz . Bizim kendi serimizde en fazla erkek faktörüne eşlik eden kadın sorunu polikistik over sendromu.

 

Soru: Eşim bel fıtığından ameliyat olmuş bunun sperm sayısına etkisi olur mu ileri hareketlilik % 25 sayı 17.500 milyon biraz düşük ama doktor normal dedi kruger kriter değere isi % 7 her şeye normal diyor?
Cevap: Bel fıtığı operasyonunun sperm kalitesine etkisi yoktur.

 

Soru: Gonal-f kullanarak bir kür yumurtlama takibi yaptırdım sonuç alamadım, bir ay dinlendirdi, doktorum bu ay gideceğim tekrar ama sağ yumurtalık kısmında ağrılar oluştu buscopan kullandım geçti acaba bu kist oluştuğunu mu gösterir?
Cevap: Gonalf sonrası kist oluşa bilir ama 1 – 2 ay tedavi etmeden izlemek lazım o kistler içinde önceki aydan kalma folliküler aktivite bulunabilir. Biz USG çekip izliyoruz ve 5 cm altında ise ilaç kullanmıyoruz.

 

Soru: Bende sorun yok eşimde sayı 46 milyon hareketlilik % 65 ama morfoloji 1 ne diyorsunuz bu duruma, normal gebelik için şansım var mı 7 aydır deniyoruz?
Cevap: Morfoloji %1 diye bir tedavi önerilmiyor genelde uygun günlerde ilişki önerip izliyoruz.Yalnız bu tür hastalarda 1 yıldır gebelik olmamış ise başka ek faktör , eşinde de olabilir ,araştırmak lazım. normal gebelik için 1 yıl beklemek lazım tabi uygun gün ilişkileri.

 

Soru: Seroz tümör ve polip ameliyatı oldum , polip tekrar oluşmadı fakat seroz kistim 5 cm şu anda, tüp bebek  enjeksiyon yapılırken aspire edilecek, tüp bebek de ve gebelikte olumsuz etkisi ne olabilir?
Cevap: Seroz kistler tekrar ediyor ise dikkatli olmak lazım tüp bebek öncesi aspire edilebilir ve kistin aspirasyonu gebelik hızını etkilemez ancak aspire edilen tarafta daha az yumurta elde edilebilir.

 

Soru: Clomid kullanım sonucu sağ yumurtalık  5.5cm oldu 4 aydır ilaçsız bir şekildeyim ve herhangi bir küçülme olmadı aksine adetlerim bozuldu birde fsh nin yüksek olması menopoz başlangıcını mı gösterir?
Cevap: Klomifen ile over irileşmesi geçicidir. Polikistik over sendromlarında over volumları büyüktür.Böyle bir sendromunuz var mi bakılmalıdır. Fsh ın yüksek olması menopoz başlangıcından çok yumurtlamanın o ay için zor olacağını ve fazla gonadotropin gerekeceğini gösterir.

 

Soru: İkinci tüp bebek  denememizde 17 yumurta toplandı 15 i döllendi.Fakat 3 adedi blastokist oldu.3 adet transfer edildi sonuç negatif 15 döllenmeden 3 blastokist olmasının sebebi ne olabilir? 3 blastokist az değil mi. Blastokist transfer sonucu pozitif etkiler mi hocam donduracak ta kalmadı.
Cevap: Blasta gitmenin nedeni ile hücreler ayıklanıyor ondan az hücre oluyor genelde 15 yumurtanın içinde 12 gibi  yumurta çıkar,tüp bebek  yapılınca 10 tane gibisi bölünür,  7 tane gibi 3. Günde G1 embriyo olur ,sizde 3 günde 5 .ci güne gitmeden belirgin sayı azalmış onu merkezinize sorun neden diye ve neden bu kadar az embriyo ile 5 güne gidilmiş.?

 

Soru: Ben koltuk değnekleri ile yürüyorum 1 yıl önce doktora  tüp bebek önerdi eşimin spermlerinde morfoloji çıkmıştı normal yollardan azda olsa şansınız var dedi . Adet olmadım bu ay dün akşam test alıp yaptım pozitif çıktı inanamadığım içim rahat değilim kan tahlili yaptıralım dedik yapmadılar son adet tarihini hatırlamıyorsanız gününüz geçmediyse pozitif çıkabilir kan tahlili sonucu dediler ne yapabilirim ne önerirsiniz 32 yaşındayım eşimde 32 yaşında.
Cevap: 2 gün sonra kandan HYCG testiniz tekrar ettirin 1000Iu/ml üzerinde ise doktor usg ile gebelik kesenizi çekilen usg ile görebilir.

 

Soru: 2 ay önce tüp bebek ile sağlanan gebeliğimin 24. haftasında bebeğimi kaybettim. Bir diğer tüp bebek tedavisine ne zaman başlamalıyım.?
Cevap: Gebelik sonlanınca süt hormonu artar onun için onu normale döndürmek lazım losia denilen bir akıntınız olur ve 1.5 ay kadar sürebilir.

 

Soru: 34 haftalık gebeyim ve şimdiye kadar hiç olmadığı halde son bir haftadır elimde yüzümde ve özellikle ayak bileklerimde şişme var?
Cevap: Ayak ve yüzde şişme önemli genelde biz hastaların idrarında protein ve yüksek tansiyon da bakarız.

 

Soru:Tedavi aşamasında beslenmede dikkat edilecek hususlar nelerdir?
Cevap: Tedavide beslenmeden çok kadının anemik olmaması önemli bazı klinikler magnesium ve iz elementler bazıları ona aday gibi ilaçlar veriyor ama doğurganığın arttığı gösterilememiş. Anemik kansızlık demek fertilite = doğurganlık demek.

 

Soru: İlk tüp bebek denememde 4 tane embriyo transfer edildi. Üç tane gebelik kesesi oluştu. iki tanede bebek oluşmadı bir tanede 6 haftalık oluşmuş dedi doktor bir sonra gitmemizde o da yok olmuştu. sonra kürtajla aldılar keseleri  nedeni ne olabilir benim yaşım 32 fsh 10 bir daha ki denememde şansım ne olur?
Cevap: Eğer gebe kalabiliyorsanız 3 veya 2 tane transfer yaptırıp artanları dondurun biz 32 yaşına 3 ten fazla embriyo transfer etmiyoruz.

 

Tüp bebek tedavileri ile ilgili bu linkten bütün soru ve cevapları görebilirsiniz.

 

Tüp Bebek Tedavileri hasta soru ve doktor cevapları

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ