lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sebebi bilinmeyen kısırlığa nasıl teşhis konur ?

Sebebi bilinmeyen  kısırlığa nasıl teşhis konur ?

Sebebi bilinmeyen kısırlık  ( Sebepsiz İnfertilite )

Korunma olmaksızın düzenli ilişkinin ardından çiftler bebek beklemektedirler. Bir yıl kadar rutin bekleyişten sonra akıllara sağlık problemleri gelmektedir. Daha çok kadın yaşı 35 üstü ise bu süreyi azaltıp altı ay sonra infertilite (kısırlık)  ile ilgili araştırmalar başlatılabilir. Gebelik için ilk ve en önemli şart çiftlerin düzenli olarak cinsel birlikteliğidir. Yumurtlamanın olacağı günler çiftleşmenin olması ve kaliteli spermle yumurta hücresinin döllenmesi gerekir.

Spermlerden yalnızca bir tanesi dölleme olayını gerçekleştirebilecek ve bu yumurtanın dış çeperi artık diğer spermlerce aşılamayacaktır. Ancak bu kadar sistemli olan bebek oluşumu için her şeyin yolunda olması gerekir. Anne adayına ait kısırlık sorunları ve baba adayına ait kısırlık sorunları eşit oranlama ile birlikte seyretmektedir. Bazı vakalarda her iki cinse ait kısırlık problemleri olabilmekte ve bu durumda eş zamanlı tedavi metotları başlatılmaktadır. Geriye kalan bir grubu ise nedeni açıklanamayan infertilite (kısırlık) kapsamaktadır.

Sebebi bilinmeyen  kısırlığa nasıl teşhis konur . ?

Çiftlerde her şey yolunda gidiyorsa ve düzenli birliktelik varsa bebeğin olmama durumu ile çiftler sağlık kuruluşlarına müracaat edebilmektedir. Bu durumda çiftlerden baba adayında sperm testi yapılır. Kaliteli, fonksiyonel spermlere ulaşıldığı vakit babaya ait problem olma ihtimali ekarte edilebilir. Bu test belirli aralıklarla yinelenip, garanti sonuç için birkaç kez istenebilir. Erkeğe ait kısırlık belirtileri yoksa sıra anne adayına gelir.

*Anne adayı için yumurtlama düzenine ait testler istenir.
*Adetin belirli günlerinde hormon seviyeleri ölçülerek analizler yapılır.
*Eş zamanda ultrason takipleri başlatılır.
*Geçirilen enfeksiyon hastalıkları, adet düzeni, düzenli birlikteliğin olup olmadığı sorgulanır.
*Burada problem yoksa tüplerin hasarlı ya da tıkalı olabilme ihtimali için film çekilmesi gerekebilir.
*Tüplerde de problem yoksa rahim ağzı problemleri araştırılabilir.
*Bazı vakalarda kadın rahim ağzı sıvısı spermlerin yaşam sürecini bozup, hareketliliğini engelleyebilmektedir.

Bu anlamda da tüm ayrıntılar değerlendirildikten sonra infertilitenin (kısırlık) kaynağı hakkında veri bulmak için işlemler devam ettirilir.

Nedeni açıklanamayan infertilite de (kısırlık) endometriozis gibi rahatsızlıklarda değerlendirilir. Böyle bir neden varsa sebep saptanmış olacak ve kısırlığın teşhisi konulabildiği için tedaviye bilgi daha fazla olacaktır. Lakin hiçbir neden yokken kısırlığın yaşanıyor olması şu an teknolojinin tam olarak ayrıştıramadığı bilgileri göstermektedir. İzahı olmayan kısırlık problemlerinde hücresel bozukluklar akla gelmektedir.  . Şu an için sebebi açıklanamayan infertilitede (kısırlık) kaynak nedene ulaşmak mümkün değildir.

 

 

 

 

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konularıda incelediler ;

Sebepsiz Kısırlık Nasıl Teşhis Edilir?

Sebepsiz İnfertilite Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kadında üreme  hormon seviyeleri

FSH Folikül uyarıcı hormonun Erkek ve kadında değerleri ve problem nedenleri

FSH Hormonu nedir? Normal Degerleri ne olmalıdır?Tüp Bebek tedavisinde FSH Hormonunun Önemi.

 

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
  •   
 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ