lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Antispermantikor ne demektir? Nasıl oluşur ve nasıl tedavi edilir.? Tüp bebek tedavisinde antikor

Antispermantikor ne demektir? Nasıl oluşur ve nasıl tedavi edilir.? Tüp bebek tedavisinde antikor

Erkekde sperm üretimi normalse ve kadında ovülasyon problemi yoksa döllenme yine de gerçekleşmeyebilir. Yumurta ile spermin bir yerde birleşmesi gerekmektedir. Bunun için de uzun bir yolculuk yaparlar.İşte yolculuk sırasında yolun iki tarafının da açık olması gerekir.
Bazı kadınlarda sperme karşı antikorlar oluşabilir. Bu antikorlar spermin hareketini engelleyerek döllenmeye engel olabilirler.
Son yıllarda belirli bir teşhis konulamamasına rağmen hamile kalamayan kadınlardan bazılarında bağışıklık sistemindeki bozuklukların kısırlığa yol açtığı bulunmuştur. Bunlar genelde embriyonun tutunamamasına ya da erken dönemde düşüklere sebep olurlar.

Antisperm antikorlar kısırlıkta ne kadar etkili?

Antisperm antikorlar spermin baş-gövde ya da kuyruğuna bağlanarak etki eden bağışıklık sisteminin ürettiği maddelerdir. Bu maddelerin sperm başına bağlanması spermin yumurta içine girmesini bozarken kuyruğa bağlanması sperm hareketini engellemektedir.
Ancak bu antikorların hangi oranda sperme bağlanmasının hamile kalmayı etkilediği halen tartışma konusudur. Bazı çalışmalarda spermlerin % 50″si bazılarında ise % 80″ninin etkilenmesinin hamileliği azaltmada önemli olduğu belirtilmiştir.
Ayrıca bu antikorların erkek ya da kadında kanda bakılmasının hiçbir anlamının olmadığı artık kabul edilmektedir. Bu nedenle eğer antisperm antikor taranacaksa sperm sıvısında taranmalı kanda taranmamalıdır. Tarama sonucu pozitif bulunan olgularda tedavide aşılama ilk kullanılan yöntemdir ve daha ciddi olgularda tüp bebek uygulanabilir.
Spermlere karşı oluşan bazı maddeler gerek kadında, gerekse erkekte bulunabilir. Bu maddeler serumda veya rahim ağzında aranabilir.
Antisperm antikorlar spermle yumurtanın birleşmesini engelleyebilir, spermlerin hareketlerini güçleştirebilir ya da döllenen yumurtanın büyümesini bozabilirler. Günümüzde antisperm antikor araştırılması, bu işle ilgilenen herkes tarafından kabul edilmemekte ve uygulanmamaktadır. ne kadar
Antisperm antikoru pozitif bulunanlarda ilk tedavi seçeneği aşılama olarak adlandırılan intrauterin inseminasyondur. Bu yöntemde, hazırlanan spermler rahim ağzını geçerek doğrudan rahim içine verilerek antisperm antikorların zararlı etkilerinden korunmaları sağlanmaktadır. Bu yöntemle sonuç alınamayan vakalarda ise tüp bebek ve mikroinjeksiyon düşünülmelidir

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ