Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek Tedavileri Hasta Soruları ve Doktor cevapları -14-

Tüp bebek Tedavileri Hasta Soruları ve Doktor cevapları -14-

Soru: Ben yeni transfer oldum 10 günüm,kasıklarımda ağrılar oluyor?
Cevap: Normaldir, induksiyondan, ilaçların etkisi.

Soru: Emriyo transfer sonrası ne kadar zaman sonra rahime yerleşiyor? Opu dan sonra ağrım olmadı ama transfer sonrası çok oldu.
Cevap: Normal döllenmede yumurta ve sperm tüpte birleşir ve 3-5 günde rahime iner yuvalanma bundan sonra gerçekleşir, tüp bebek’de transferi 3 veya 5. gün embryo’su ile yapıyoruz. 3.gün ertesinde yuvalanma 2 gün sonra 5.gün transferinde ayni gün veya ertesi gün olur  sonra da 10-12 günlük invazyon sureci başlar ve ardından kanda gebelik test + ligi  bunu kesin söylemek doğru olmaz bu bir süreç, induksiyona bağli olabilir, yumurta toplama işlemine bağli olabilir, ağrı hamilelikle ilişkisi yoktur işleme ve induksiyona bağli ağrılar, gebeliğin ilk 3 ayında da rahimin büyümesine bağlı ağrılar olabilir.

Soru: Doğum kontrol hapı kullanıyorum ama bende çok fazla kasık ağrısı yapıyor, normal mi, bende mikroya başlı cam.
Cevap: Dkh kasık ağrisi yapmaz, akıntınız olabilir.

Soru: Göğüslerde şişkinlik ve çok fazla ağrı var,özellikle göğüs uçlarında her zamankinden fazla anormal bir durum olabilir mi? gerçi adetim de yaklaştı ama hiç bu kadar ağrı olmazdı.
Cevap: Göğüslerin değerlendirilmesi adet donemi sonrası yapılmalıdır. Aylık SBE (kisinin kendi meme muayenesi) adet bitiminden sonraki donemde yapılır.

Soru: Transferden sonra kabız oldum simdi de ishal bunlar bebek tuttuysa eğer düşmesine neden olur mu ? ondan sonrada bu dediğim akıntı geldi bende endişelendim.
Cevap: Kabızlık progesteron etkisi ile olur, ishal sıvı kaybına neden olur gebelikte sıvı alimini 3 lt /gün gibi tutmak gerekli.

Soru: Sigara bebek tutunmasına engel midir?
Cevap: Sigara çok kötü.

Soru: Micro oldum ama geçirdiğim bir ameliyattan sonra bekunis kullanıyorum zararı ola bilir mi?
Cevap: Hayır olmaz.

Soru: Polikistik over hastalarının neye çok dikkat etmesi gerekiyor, regli düzensizliği için , dostinex,yasmin ve glupogaj kullanıyorum, prolaktin hormani başka nasıl düşebilir?gerekli bir beslenme şekli var mıdır,ilerde gebeliği engeller mi?kilo problemi yok,tüylenme yok,ve yaş 23.
Cevap: Pkos hastalar inin beklentileri önemlidir, örnek doğum kontrolü mu, kilo vermek mi, tüylenme sorunla rina çare mi? çocuk isteği mi var? adet düzensizliği ise,doğum kontrol hapı uygun, adet düzensizliği ise,doğum kontrol hapı uygun, ailede seker/ kalp hastaliğı varsa diyabet yonun den tarama, uygundur. Prolaktin hormonu adet düzensizliği yapmıyorsa tedavi edilmesine gerek yok. Proaktin yuksekliği yumurtlamayı etkiler, eğer bu tespit edilirse o zaman tedavisi gerekir, diyet vs yoktur ancak tiroid testlerini de yapmak gerekir.

Soru: Transfer olmak regli gününü değistirir mi kanama ne zaman gelir, erken mi olur kanama geç mi?

Cevap: Transfer sonrası 12.gün gebelik testi yapılır gebelik yoksa adet geri gelmesi 1 hafta sürebilir.

Soru:Rahim tersliği gebe kalmaya engel midir ya da geç gebe kalmaya mı neden olur?
Cevap: Rahim tersliği gebeliğe engel olmaz.

Soru: Tedavilerim esnasında doktor bana rahim ağzının çok geniş olduğunu eğer hamile kalırsam bunun dikilmesi gerektiğini söyledi bununla ilgili bilgi verir misiniz?
Cevap: Rahim ağzi genisligi gözle değil objektif değerlendirme ile yapılmalı, ultrason veya özel bujiler ile.

Soru: Mikro tese sonucu bebek sahibi olmak ne kadar mümkün, ama regli olamıyorum?
Cevap: Micro TESE ile sperm bulunursa gebelik bayan yaşına bağli, rahim ağzı yetmezliğinde duşukler 3-5 ay arasında görülür, adet olamamamızın nedenini araştırmak gerekir.

 

Tüp bebek Tedavileriniz ile ilgili Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
 •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Emine dedi ki:

  7 gün önce transfer yapıldı ama,bu gün her zaman adet öncesi karın guruldama ishal,sivilcelenme ve adet ağrim var.bu tutmadığını işaret mi?

  1. yonetim dedi ki:

   emine hanım olumsuz düşünmeyin gerçek sonuç kan testinde belli olur.

 2. fatma dedi ki:

  Mrb 7 gün önce bana tırasfer yapıldı 2 şubat tahlil günüm ve bende ağrı olmuyor dicek kadar az aceba tutunmadımı

BİR YORUM YAZ