lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Isırganotu ile İlgili Bilmek İstedikleriniz

Isırganotu ile İlgili Bilmek İstedikleriniz
Isırganotu (Urtica dioica/Büyük ısırganotu – Urticaurens/Küçük Isırganotu)

İngl. Nettelleaves – Alm. Brennessel – Fr. Herbe d’ortie

Yöresel adları: Dızlağan, Ağdalak, Cızlağan, Cızgan, Cincar, Dalagan, Dalgan, Isırgı

Drog adı: Urticae herba / yaprak ve sap – Urticae semen / tohum – Urticae radix / kök

Tentür: Urtica urens Ø, D1, D2 D3

Toplama/kurutma: Etkinlik açısından her iki bitkitürü eşittir. Yapraklar, nisan-haziran döneminde saplarındansıyrılarak toplanır, gölge ve havadar bir ortamda kurutulduktansonra ince kıyılır ve hava almayan kaplarda saklanır.

Tohumlar, temmuz ağustosdöneminde toplanır ve gölgede iyice kurutulur.

Kökler, ilkbahar veya sonbahardasökülür, iyice yıkanarak temizlenir ve gölgede kurumayabırakılır. İyice kuruduktan sonra incekıyılır ve hava almayan kaplarda saklanır.

Bileşim: Yaprakta, flavon, C vitamini, demir, mineral tuzlar, bitkiasitleri, betasitosterin, sterylglucosid, lignan.

Tohumda, müsilaj, proteinler, sabit yağ, carotinoid,clorophyll

Kökte, tanen, sterolen, sterylglucosid, lignan

Etkileri: Mukozasağlamlaştırıcı (adstringent), idrar söktürücü,güçlendirici, anti-alerjen, kan temizleyici, iltihap giderici

Kullanım alanları: Yaprak, tohum ve kökün içerdiği etken maddelerarasında farklılıklar olduğuna göre, kullanımalanlarının farklı olması da doğaldır. Yani, illede yaprağın tohumdan veya tohumun yapraktan daha etkiliolduğunun düşünülmesi doğru değildir. Önemli olan,onları etkili oldukları alanda gereğince kullanmayıbilmektir. Burada okuyucunun özellikle bu konu hakkındaaydınlatılmasına özen gösterilecektir. Ama isteyen, yaprak,tohum ve kökü birlikte kullanabilir ve böylece çok yönlü bir iyileştiricigüçten yararlanabilir.

Isırganotu yaprakçayının başlıcatedavi edici özellikleri olarak, idrar söktürücü, ödem çözücü, kantemizleyici, demir eksikliğini giderici, kan yaptırıcı,iltihap giderici, kan dolaşımını ve organizmayıuyarıcı nitelikleri sıralanabilir. Bu temel niteliklerdenyola çıkılarak da onun şu hastalıklara karşıbaşarıyla kullanılabileceği söylenebilir: Romatizma vegut, romatizmal eklem deformasyonu, böbrek ve idrar yolları iltihabı,nedeni teşhis edilemeyen şiddetli baş ağrıları,prostat büyümesi, mide ve bağırsak ülseri, böbrek ve safrakesesi taşları,güçsüzlük ve bitkinlik halleri, kansızlık ve alyuvarlareksikliği, demir eksikliği, tüm alerjik rahatsızlıklar(samannezlesi dahil), egzama, ergenlik sivilceleri ve fistüller sayılabilir.

İnanılması zorbir listeyle karşı karşıyakaldığınızı düşünebiliyorum ve bu uzun listeyeben de tüm kanser hastalıklarını eklemekistiyorum. Bu kadar çeşitli hastalıkla başa çıkabilen bir bitkininkanser hastalığı ile de başa çıkabileceğini düşünmekniçin saçma olsun ki! Sonuçta kanser de bir hastalıktır veeğer beden ona kafa tutabilecek kadar güç kazanabilirse…

Yukarıda anılanhastalıklara karşı kullanılacak olan yaprak çayıtedavisinin 2-4 haftalık kürler biçiminde uygulanması gerekir. Busüre içinde günde 2-4 bardak taze demlenmiş ısırganotu çayı,aç karnına veya öğün aralarında, soğutulmadan vetatlandırılmadan yudumlanır. Isırganotu yaprakçayının hiç de kötü sayılamayacak tadınıbeğenmeyen duyarlı kişiler, biraz nane, kekik veya civanperçemiekleyerek yeni lezzetler oluşturabilirler. Bitki çayının,ağır kalp ve böbrek hastalıklarından kaynaklanan ödemlerekarşı kullanımından önce doktora danışmakdoğru olacaktır.

Isırganotu kökü, eğer istenirse her zaman yapraklakarıştırılarak kullanılabilir. Ama öncelikle prostatbüyümesine karşı uygulanan tıbbi tedaviyi desteklemekamacıyla kullanılmalıdır. Ayrıca, köklerin yalnızbaşına veya yaprakla birlikte hazırlanan kaynama suyuylabaş yıkandığında ve kafa derisine friksiyonlaryapıldığında, saç dökülmesi sona erer, saçlaryoğunluk ve parlaklık kazanır, kepeklenme yok olur.

Isırganotu tohumu, öncelikle organizmayıuyarıcı, güçlendirici ve savunma sistemlerini destekleyiciözelliklere sahip olduğu için, öncelikle yaşlılarıgüçlendirici olarak düşünülmelidir. Tabii ki, organizmanın vesavunma sistemlerinin güç yitirdiği her tür ağırhastalıkta da, organizmayı genel anlamda canlandırmak vegüçlendirmek için kullanılmalıdır.

 

Kullanım biçimleri: Yaprak çayı: yarım veya bir tatlıkaşığı ince kıyılmış yaprak, orta boybir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır,üstü kapalı olarak 5-6 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-4 bardaktaze demlenmiş çay yudumlanarak içilir.

Kök çayı: Bir tatlı kaşığı incekıyılmış kök, bir su bardağı dolusu soğuksuya eklenir, hafif ısıda kaynama derecesine kadarısıtılır, 4-5 dakika kaynadıktan sonra 5-10 dakikademlendirilir ve süzülür. Günde 3 bardak taze demlenmiş çaysoğutulmadan yudumlanır.

Tohum çayı: Havanda hafifçe ezilmiş bir tatlıkaşığı kadar tohum, orta boy bir su bardağıdolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, üstü kapalıolarak 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak tazedemlenmiş çay, yemeklerden yarım saat önce, soğutulmadanyudumlanır.

Taze ısırganotu: Canlı bitkinin sapı yere yakınbölümünden kesilerek, eklem deformasyonu, romatizma, gut, siyatik ve lumbagoağrılarına karşı, doğrudanağrılı bölgelere sürülerek(veya kamçılanarak) dekullanılabilir. Bitkinin yakıcı tüyleriyle deriyi tahrişetmesiyle, uzun süreli rahatlatıcı bir sıcaklık oluşurve ağrılar diner. Başlangıçta rahatsız ediciolan deri yanması bir süre sonra azalır ve daha sonra sona erer.

Tentür kullanımı: Urtica urens D2, D3 veya D4 seyreltisi, kaşıntılı vekaşıntısız deri hastalıklarına, hafifyanıklara ve güneş yanığınakarşı, günde pek çok kere 10-15 damla alınır.

Romatizma ve gut hastalıklarında da ürik asidindışkılanabilmesi için, Urtica urensØ(başlangıç tentürü) veya D1 seyreltisi, günde pek çok kere 5-10damla, biraz suyla inceltilerek alınır.

Uyarı: Isırganotunun bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ