lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sibel´in Köşesi-Sayı 185 23.06.2006

Sevgili dostlarım merhaba;

Çocuk sahibi olmak için verilen çabaların bir gün karşılığını bulması kadar güzel bir şey olamaz herhalde..Son haftalarda aldığımız güzel haberler yüreğimizi sevinçle kabartıyor.Her zaman dileğim derneğimize başvuran herkesin en kısa sürede aynı mutlu haberleri alabilmesidir.

Hepiniz belli bir mücadele içindesiniz ama bilmenizi isterim ki dünyanın dört bir yanında sizin bu duygularınızı paylaşan milyonlarca insan var. Yurt dışından dünya infertilite ağında

Her hafta düzenli olarak mektuplar geliyor. Her mektup birbirinden değişik ve sorunları destek grupları aynı, onlarda çocuk sahibi olmak istiyorlar ve zaman zaman aynı çaresizlik içinde kıvranabiliyorlar. Bu kadar evrensel bir sorunu yaşayan bizler dünyada aslında konumuzda en güçlü sivil toplum örgütünü oluşturuyoruz.

Avrupa İnfertilite Federasyonu EIA ve Hamileliğe Destek Platformu ACT olarak bu yıl

Dünya Infertilite kongresinde (ESHRE) de stand açtı.Tedavilerde kalitenin artırılması konusunda doktorlara bu konuyu anlatmaya çalıştılar.ümit ediyoruz ki en fazla iki yıl icinde bu çalışma ses getirecek ve bütün dünya her konuda tedavilerin artırılması hususunda aynı çizgiye gelecekler. Çider de Türkiye kanadı olarak bu çalışmalara her türlü desteği vermektedir. EIA Çidere bütün desteğini vermekte ve bu yıl Çiderin ve Avrupa ülkelerindeki derneklerin çalışanlarının karşılıklı ziyaretle eğitime alma konusunda anlaşmışlardır.

Geçtiğimiz hafta Almanya Berlin den Humboldt Universtesinden Dr.Nevim Çil derneğimizi ziyarete geldi.Almanyadaki Turklerin infertilite sorunları ile ilgili çalışmalar yapan Dr.Çİl İstanbul’da bizimle görüşme yaptı.Burada bir kaç hastane ve Merkezi de bu arada ziyaret edecek.

Geçtiğimiz yıl Hollandadan Amsterdam Universitesinden bu yılda Almanyadan Universitelerden bu konuda görüş almak ve birlikte çalışmak için derneğimiz ile kontak kurmaları ve Türkiye ye gelmeleri çalışmalarımıza renk katmakta ve motive etmektedir.

Bu yıl Türkiye genelinde 47 toplantı yapacagız. Bu toplantılarıda mümkün olduğu kadar daha önce gitmediğimiz şehirlerde yapmayı planlamaktayız.Amacımız bütün Türkiyeyi karış karış dolaşmış ve bize ulaşamayanlara ulaşmış olmak.

Bu hafta sitede onemli bir konuda anket başlıyor.Temmuz ayında sürecek olan bu ankette de çıkacak sonuçlara göre tedavilerde dernek indirimi konusunda birlikte hareket edecegiz.

Anketin konusu:

Tüp bebek tedavilerinde dernek indirimi aldığınızda tedavinizin kalitesinden endişe ediyor musunuz?,hemen tıklayıp evet yada hayır diye cevap vereceksiniz.

Bir ay sonra çıkacak sonuçları gerçekten çok merak ediyorum. Geçtiğimiz ay boyunca 1007 kişinin katıldığı :

Tüp bebek tedavisi olduğunuzu saklayacakmısınız? Anket sonuçlarına göre

HAYIR : 679
EVET : 328 çıktı.

Her ne kadar hayır saklamayacağım diyenlerin sayısı fazla gibi gözükse de

Nerdeyse yarısı kadar kişinin de evet saklayacağım demesini de göz ardı etmemeliyiz.Önemli bir insan sayısı tüp bebek tedavisini utanarak yapıyor ve bundan tedavi olurken de bebeği olduktan sonrada hiç konuşmayacak..Demek ki tüp bebek tedavileri hala utanılarak yapılan tedaviler.

Hepinize sıkılmadan saklamadan yapılacak ve başarılı sonuçlar alınacak tedaviler diliyorum.

Sevgiler

Sibel Tuzcu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ