lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Neden olmadığım halde hamile gibi hissediyorum?

Neden olmadığım halde hamile gibi hissediyorum?

Neden olmadığım halde hamile gibi hissediyorum?

Yalancı gebelik duygusu yaşayanlarınız var mı?

Neden olmadığım halde hamile gibi hissediyorum? Hamile miyim?  değil miyim? Bir süredir hamile gibi hissediyorum? Hamile olduğumu düşünüyorum diyebilirsiniz. Özellikle, hamile kalmaya çalıştığınız bir dönemdeyseniz kafanız karışabilir.

Yalancı gebelik belirtileri

Hamile kalmaya çalıştığınızda her ay, acaba bu ay oldu mu diye endişeyle adet döneminiz takip edersiniz. Bazen, bazı yumurtlama belirtileri size erken hamilelik belirtileri gibi gelebilir. Örneğin, yumuşak göğüsler, yorgunluk, şişkinlik, duygusal hassasiyet, kramp ve hatta gıda istekleri gibi. Hamile olmak istediğinizden böyle yoğun bir duygusal durum içine girmiş olabilirsiniz.

Bedeniniz ve progesteron

Başlıktaki gibi sizi şaşırtan duygular her zaman kafanızın içinde oluşmaz. Hamilelik için hazırlanan hormonlar vücudunuzda bir takım yanlış anlayacağınız işaretlere de neden olmuş olabilir.

Yumurtlama gerçekleştiği sırada vücudunuz hamilelik için hazır hale gelir. Progesteron, sağlıklı erken gebelikten sorumlu bir hormondur.  Progesteron sadece yumurtlama sonrası, olası bir embriyoyu desteklemek için artar.  Hamile değilseniz,  progesteron seviyeleri adetten 12-16 gün sonra düşecek.

Progesteron düzeyiniz  yükseldiğinde  kendinizi yorgun ve duygusal hissedebilirsiniz.

Bu hormon yumuşak göğüsler, kabızlık ve sıvı retansiyona yol açar. Bu durumda da yorgunluk, huysuzluk, yumuşak göğüsler gibi progesteronun yarattığı etkiler size hamilelik belirtileri gibi gelir.

Doğurganlık ve tüp bebek tedavisi ilaçları kullanıyorsanız, bunların yol açtığı bir takım yan etkiler de sizi hamilelik belirtileriymiş gibi yanıltabilir. Özellikle, progesteron enjeksiyonları veya fitil kullanıyorsanız.

Hamile olup olmadığınızı test etmek isterseniz BEta HCG testi bu konu da en güvenilirdir. Hamile olmayan bir kadında kandaki Beta HCG seviyesi 0-10 mIU/ml’dir. Ancak Beta HCG değerinin 10 mIU/ml’dir dan yüksek olması gebelik olasılığını düşündürmektedir. Sorun psikolojik kökenli de olabilir ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur..hem psikolog hem de kadın doğum uzmanlarının birlikte hareket etmeleri gerekir.

Bizi instagram ve facebooktan da takip edebilirsiniz.

Neden olmadığım halde hamile gibi hissediyorum? konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler

 

Hamilelik gebelik

Hamilelikte ilk ay belirtileri

Tüp bebek tedavisi hamilelik belirtileri

Tüp bebek sonrası ikiz hamilelik belirtileri

Dış gebelik belirtileri

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ