lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

FSH Yüksek iken Tüp Bebekle Hamile Kalınır mı?

FSH Yüksek iken Tüp Bebekle Hamile Kalınır mı?

FSH Yüksek iken Tüp Bebekle Hamile Kalınır mı?

FSH Yüksek iken Tüp Bebekle Hamile Kalınır mı? FSH hormonu bir çok hanımın ortak sorunu . Genelde yaş ilerlediğinde yumurta rezervinin azalmasına bağlı olarak oda yükseliyor ve hamile kalma başarısını düşüyor ama FSH ı yüksek olup daha sonra hamile kalan da bir çok arkadaşımız var. Bizi  bu konuda biraz daha bilgilendirmesi için Adana Acıbadem Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof.Dr.Volkan Noyan’a sorduk.

Volkan Bey ,FSH Yüksek iken Tüp Bebekle Hamile Kalınır mı?

Evet FSH hormonu gene yumurtalık kapasitesi yumurtalık rezervini gösteren önemli  ve bunun tabi dalgalanan bir hormon olduğu için adet döngüsünün farklı zamanlarda farklı değerleri olduğu için buna adetin başında ikinci üçüncü gün gibi bakmak lazım burada FSH hormonunun yüksek olması yumurtalık rezervinizin azalması daha az yumurta alabilmemiz ve yumurta kalitesinin lehine yine paralel olarak düşmesi nedeniyle daha düşük gebelik oranlarına öngörebildiğimiz bir hormon.

Özellikle FSH hormonu adetin ikinci yada üçüncü günü 10 un altında olması daha iyi değer kabul ediliyor. 10 ila 15 arası sınırda bir yükseklik

15 in üzeri ise ciddi yükseklik olarak kabul ediyoruz. Tabi ki dalgalanan bir hormon farklı aylarda farklı değerler çıkabiliyor. AMH hormonunun aksine  AMH hormonu daha uzun dönemde daha stabil bir hormonken FSH dalgalanan bir hormon .

Fakat şunu bilmek lazım klinik olarak özellikle mesela 25 in üzerinde olan durumlarda tüp bebek  tedavisi uyguladığımızda gebelik oranları belirgin düşüktür. % 5 lerin genellikle altında bildirilir .Tabi şu da önemli bir nokta belirtmek istediğim FSH hormonu dalgalanan bir hormon  olduğu için hastalarımızdan bazen şöyle bir şeyler geliyor işte FSH sı yükselmiş 30 a 35 e başka bir ay daha uygun işte  17-18 FSH  yakalanmış   FSH ın baskılandı her şey yoluna girdi gibi düşünebiliyorlar ama  orada şu önemli nokta var FSH ın asıl ulaştığı en üst değer önemlidir.

Bu hastalarımız gene rezervi düşük olan hastalarımızdır. Bir ay FSH nın düşüyor olması çok büyük bir avantajda aslında getirmiyor. Fakat bu hastalarda gene söyleyeceğimiz bir diğer şey hızlı bir şekilde gecikmeden  uygun tedavi protokolleriyle bir an önce tedaviye yönlenmeleri lazım çünkü zaman  aleyhlerinde işliyor.

Çok teşekkür ediyorum.

 

Tüp bebek tedavisinde FSH kaç olmalı ?   ideal yükseklik sınırı 13 civarında kabul edilmektedir.

 

Bizi facebooktan da takip edebilirsiniz.

FSH Yüksek iken Tüp Bebekle Hamile Kalınır mı? konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler ;

 

 

 

 

.

Tüp bebek tedavileriniz için Prof.Dr.Volkan Noyan ‘a bu form ile ulaşabilir ve ÇİDER Derneğinin indiriminden yararlanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
BİR YORUM YAZ