lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Dünya kısırlık hasta dernek Başkanları İstanbul’dan bir rüya gibi geçti..

Dünya kısırlık hasta dernek Başkanları İstanbul’dan bir rüya gibi geçti..

21 ve 22 Şubat tarihlerinde dünya kısırlık derneklerinin başkanları İstanbul’da toplantılar.
Japonya,İngiltere,Almanya,Fransa Türkiye ,İtalya,Uganda,İrlanda,Arjantin,İzlanda,İsrail ,
Avustralya dan oluşan  devletlerin 18 temsilcisi   dünyadaki tüp bebek tedavileri ve hastaların sorunlarını konuştu. Avrupa Ülkeleri 21 Şubat Pazar günü ortak toplantıda Batı Western Empire Otelinde ortak sorunlarını Avrupa Kısırlık Birliğinin web sitesi üzerinden  daha etkin bir şekilde hükümetlere duyurmaya ortak lobiler oluşturma, hasta hakları konusunda ne şekilde birlikte hareket edilmesi gerektiğini tartıştılar.

 

Her ülke kendi derneğinin özgün çalışmalarını anlattı ve ortak sorunlar ortaya çıkarılmaya çalışıldı.

22 Şubat Pazartesi günü Dünya Temsilcileri toplandı.Her delege kendi ülkesindeki Çalışmaları anlattı. Türkiye ICSI Temsilcisi Çider Dernek Başkanı olarak ben (Sibel Tuzcu) ülkemizdeki tüp bebek tedavileri, Türkiyenin tüp bebek tedavilerine bakışı toplumun tedavilerle ilgili kaygıları ,bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları anlatıldı.

 

Toplantıda sunumlardan ilginç notlarda çıktı;

 

İzlanda da bir tek tüp bebek merkezi olduğuınu orada çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin Avrupanın bir çok bölgesine tedavi için gittiğini,Uganda da evli kadınların bebek sahibi olmadan  yetişkin bir  kadın sayılmadıkları çocuk muamelesi gördüklerini,İtalya da erkeklerin hala tüp bebek tedavisi için zorlukla hastaneye geldiklerini, kısırlık sorununun onlar için hala çok büyük bir tabu olduğunu,yumurta donasyonu embiryo dondurma yasak olduğu için hastaların başka ülkeleri tercih ettiklerini,Avustralya da çocukların normal doğan çocuklar ,tüp bebek çocukları diye ayrıldığını,tüp bebek çocuklarının kendilerine ait bir net work agı ile iletişim kurduklarını öğrendik. İsrailde tüp bebek tedavilerin de 3 embiyo koyma imkanının yasal olarak 11 yıldan sonra Delegenin İstanbul’da toplantıda olduğu pazartesi günü Kabul edildiğini öğrendi ve onun adına sevindik.

 

Türkiye adına bütün delegelere İstanbul İl Turizm Müdürlüğünden alınan Türkiye tanıtım kiti,cd  ve tanıtım broşürleri Çider’in yurt dışından gelecek hastalara türkiye ve ıvf merkezlerinin tanıtımı yaptığı 50 sayfalık dergi ile birlikte verildi. Orta köyde Feriye Restorantta Bogaz manzarası ve Ortaköy Camisinin gece muhteşem manzarasında  Eski Osmanlı ve Türk yemekleri ikram edildi.

Toplantı yapılan otelden kendi kaldıkları otellere rahat gidebilmeleri için özel bir minibus servisi verildi.İstanbul u da tanımaya imkan verecek şekilde 3 ayrı toplantı 3 ayrı yerde yapıldı. Öğlen yemeği ve çay kahve ikramları yapıldı..Hem gezdiler hem de  toplantılarını yaptılar. Pazartesi günü akşamı 17.00 de toplantılar bitti.

 

ICSI  ve EIA toplantıları her yıl  3 aylık periyotlar halinde başka başka ülkerde yapılıyor .ESHRE ve büyük hasta formları gibi büyük kongrelere katılıp kısırlık konusunda hasta yararına duyarlılık yaratılmaya çalışılıyor.

 

Türkiye olarak hem çalışmalarımızdan hem tüp bebek merkezlerinin çalışmalarından hemde toplumun tüp bebek tedavilerine bakış acısından olumlu görüşlere sahip olduğumuzu sevinerek gördüm. Kendi içimizde gerek hasta gerek doktorlar  olarak elbetteki en iyisi olsun  kavgası  ediyoruz ama dışardan kuş bakışı bu konuda biz gerçekten iyiyiz.

 

Sevgiler

Sibel Tuzcu

Toplantılardan kareler

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ