Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Dünya dourganlık farkındalık ayı Başkanından Sibel Tuzcu ya Mektup

Dünya dourganlık farkındalık ayı Başkanından Sibel Tuzcu ya Mektup

Sevgili Sibel,

Uzun zamandır iletişim kuramadık. Aslında o kadar uzun zaman oldu ki belki dünyanın kenarından aşağı mı pameladüştüler diye merak etmiş olabilirsin. Emin ol ki düşmedik. Aslına bakarsan altıncı yıllık Dünya Doğurganlık Farkındalığı Ayı kutlamaları çalışmaları bayağı ilerledi. Sana en son gelişmeleri haber vermek için yoğun programına kısa bir ara verdirmek istiyoruz.

İlk olarak, birkaç gün içerisinde yeni bir adanmış WorldFAM web sitesi başlangıç yapacak. Bu çevrimiçi forum doğurganlık hastaları liderlerinin, cinsellik ve üreme sağlığı savunucularının fikir alış verişi yapabileceği, destek bulabileceği ve senin kendi ülkendeki çalışmalarını ya da sınır ötesi çalışmalarını ilerletebilmen için pratik programlar geliştireceği bir yer olacak.

Aslına bakarsan, başladığında sana –o tarihte – bir e mail göndereceğiz, site görünür bir şekilde birkaç ay önce eline geçen hasta soru formundaki zengin geri bildirim özelliklerini taşıyacak. Senin cömertçe aktardığın bilgiler hepimizin, kısırlık, tedavileri, doğurganlık eğitimi ve genel olarak üreme sağlığı konularında sizin özel politik ve kültürel mücadelelerinizi ve zaferlerinizi anlamamızı sağlıyor. Senin gözlemlerin, analizlerin ve yorumların akranlarının hepimizin ortaklaşa taşıdığı ve sana özgü olan bazı anlayışları geliştirmelerine imkân veriyor. Eğer tepki vermemiş durumda isen lütfen bir an dur ve tepki ver. Her bakış açısı ve her ses ölçülebilir bir fark yaratır.

Worldfam org’da biz, küresel toplumu, aile kurmak, üretkenlikle ilgili sorunlar karşısında bulunanların adil muamele görmesi, üretkenlik ve cinsel sağlık bakımı ve eğitimine adaletli erişim konularına bütün bir yıl boyunca bağlayacak çevrim içi bir diyalog başlatıyoruz.

wam1İkinci olarak, Dünya Doğurganlık Farkındalığı Ayı takımı, “Doğurganlık ve Cinsel Sağlık: Yadsınamayacak Link,” kolayca indirilebilir bir şekilde web sitesinden size getirilecek. WorldFAM koordinatörlük-basın bildirisi noktalarından, WordFAM logosundan, şemsiye reklâmlarından, proje rehberliğinden beklemeye alıştığınız bütün unsurlara sahip olacak. İçinde, hasta liderlerinin birinci derecede bakım sağlayanlardan, OB-Gyn’lerden, klinik doktorlarından ve hemşirelerinden aile pratisyenlerine ve pediatristlerine kadar bilgi köprüleri oluşturmaya başlayacağı bu yılın grup projesine ayrılmış web sayfaları olacak. Amaç, iletkenlik sağlığının ön hattaki savunucularının hastaları ile konuşup konuşmadığını anlamak. Eğer konuşuyorlarsa, doğurganlıktan koruması, korunması ve aile kurma konularında neler söylüyorlar? Hassas bir konu olan kısırlık konusuna nasıl yaklaşıyorlar? Eğer üretkenlikle ilgili zorluklardan şüpheleniyorlarsa, hastaları özel bakıma yeterince hızlı yönlendiriyorlar mı? Eğer yapmıyorlarsa, WorlFAM ortak kuruluşlarına katılmak, önce ve sonra yapılacak anketlerle tavırlarındaki ve performanslarındaki değişiklikleri ölçebilecek ve bazı bilgiler temin edebilecektir. Bu bilgiler bizim için önlenebilir kısırlığa engel olmak açısından ve gebe kalma engelleri olanlara yardımcı olmak açısından önemlidir.

Üçüncüsü ve en zor olan kısmı ise WorldFAM’ın bunların tümünü daha az parayla gerçekleştiriyor olmasıdır. Çok daha az para. ABD’de gerçekleşen tüm karsız faaliyetlerin finanse edilmesi geçtiğimiz bu yılda ciddi şekilde kesilmiştir. Kısırlık ile ilişkili alanlara mahsus bağış ve sponsorluklar özellikle geri çekilen geleneksel toplu sigortacılar ile oldukça zor bir hale gelmektedir. Amerikan Kısırlık Birliği her bir kısırlık hastaları birliği ile birlikte fazlasıyla daha düşük bir bütçe ile mücadele etmiştir. Yaratıcılık ile, uluslararası cemiyete karşı olan çok büyük enerji ve ithaf, WorldFAM koordinatörü olarak AFA partner kurumların WorldFAM’ı güçlü tutmak için ihtiyaç duyduğu bilgi ve desteği verecektir.

Dolayısıyla, Organon genel yardım projesini sağlama alarak kuvvetlenince kesin tutar 15 ten 16 ya çıkış yapan katılımcı ülkeler sayısında aynı anda teklif edilen orijinalinden daha az olmuştur. Çalışma alanlarına mahsus finansal desteğe sahip olmalarını sağlama amacıyla AFA olası masraf paralarını önceden belirlemekte ve kadro zamanı ve teknik destek bağışı yapmaktadır. AFA tüm Organon fonlarını çalışma alanları için direkt olarak 16 uluslararası partnerine dağıtmaktadır.

Yalnızca bu değil, AFA kadrosu görevini Lisa Rosenthal’dan idari müdür vekili olarak alan eski gazeteci Anne Adams ile yenilenip güçlenmiştir. Büyük bir üzüntüyle kendisinin zamanına çok daha fazlasıyla ihtiyacı olan 3 kızı dolayısıyla elveda Lisa’ya elveda diyoruz. Bizim iletişim strateji ve başyazı danışmanımız olan Anne, politika ve iletişim geliştirmeye ilave olarak WorldFAM irtibat bölümünün sorumluluğunu alacaktır.

Devam eden işbirliğimiz ve yüz-yüze buluşmanın verdiği keyif için sabırsızlanmaktayız. ESHRE’de ve Dünya Kısırlığın Farkına Varma Ayının 2007 kutlamalarında sizinle görüşeceğiz.

Büyük bir mutlulukla sizi 30 Haziran Cumartesi gecesi saat 20.00 de mükemmel çalışması ve sürekli ithafı dolayısıyla INUK’tan, hasta avukatı, Clare Brown’un teşrif edip şereflendireceği her yıl düzenlenen WorldFAM akşam yemeğine davet etmekteyiz. Lütfen tarihi not edin ve bu özel akşamda Lyon’da bulunan Tetedoie Restoranında bize katılıp katılamayacağınız bildirin. Rezervasyonların 35 ile kısıtlı olmasından dolayı mümkün olan en kısa zamanda bize katılacağınızı bildirin. Akşam yemeğine katılamamanız durumunda, 1 Haziran Pazar Günü Sofitel Lyon Otelinde saat 11.00 de WorldFAM Partner Şampanya Brunch’ ında yeterli yerimiz bulunmaktadır. Bu akşam yemeği ya da brunch için Pamela Madsen, Pamela@theafa.org.

İçten Saygılarımızla,

Pamela Madsen

Dear Sibel;
It’s been a long time between communications. So long, in fact, that perhaps you wondered if we’d dropped off the side of the earth. Rest assured, we haven’t. In fact, work for the sixth annual World Fertility Awareness Month celebration is well underway. We’d like to take a moment from your busy schedules to bring you up to date.

First, within days a new dedicated WorldFAM website will debut. This online forum will be the place for fertility patient leaders, sexual and reproductive health advocates to exchange ideas, find support and develop practical programs to help enhance your work within your own country and across national borders.

Indeed, when it launches-we’ll send an email to you on the date – the site will prominently feature the rich feedback to the patient questionnaire you received several months ago. Your generous input allows all of us to understand your particular political and cultural struggles and triumphs around infertility, its treatment, fertility education and reproductive health in general. Your observations, analyses and commentaries provide your peers invaluable insights into those issues we all share in common and those that are unique to you. If you haven’t responded, please take a moment to do so. Each perspective and every voice makes a measurable difference.

With worldfam.org, we are beginning a year-round online dialogue to link the global community dedicated to family building, fair treatment for those facing reproductive difficulties, equitable access to reproductive and sexual health care and education.

Second, the World Fertility Awareness Month kit, “Fertility and Sexual Health: The Undeniable Link,” will be brought to you on the website in easy downloadable form. It will have all the elements you’ve come to expect from the WorldFAM coordinator-press talking points, the WorldFAM logo, the umbrella advertising, project guidance. There will be webpages devoted to this year’s group project in which patient leaders begin to build information bridges with primary care providers, from Ob-Gyns, clinic doctors and nurses to family practitioners and pediatricians. The goal is to find out if the front line defenders of reproductive health are talking to their patients. If they are, what are they saying about fertility protection, preservation and family building? How are they approaching the delicate subject of infertility? If they suspect reproductive difficulties, are they moving patients into specialty care quickly enough? If they’re not, participating WorldFAM partner organizations will offer information and with a before-and-after survey, measure the shifts in attitude and performance. This is important information for us to have so we can help thwart preventable infertility and help those confronting conception obstacles.

Third, and this is the hardest part, WorldFAM is having to do all this on less money. Much less money. Funding for all nonprofit activities in the US has been severely cut this past year. Grants and sponsorships for infertility-related areas have been especially hard hit with traditional corporate underwriters pulling back. The American Fertility Association has wrestled with a considerably smaller budget right along with every other infertility patient organization. With creativity, tremendous drive and dedication to the international community, The AFA, as the WorldFAM coordinator, will be giving all the information and support the partner organizations need to keep WorldFAM strong.

So, while Organon has once again stepped up to the plate by underwriting the outreach project, the absolute amount is less than originally proposed at the same time the number of participating countries jumped from 14 to 16. To insure that they will have the financial support for their fieldwork, The AFA is foregoing any expense monies and is donating staff time and technical support. The AFA will distribute all Organon funds directly to our 16 international partners for their fieldwork.

Not only that, The AFA’s staff has shifted with the former journalist Anne Adams stepping in as the new deputy executive director, taking over for Lisa Rosenthal. With great sorrow, we’ve bid adieu to Lisa whose three daughters need much more of her time. Anne, who has been our communications strategy and editorial consultant, will take over as the WorldFAM liaison in addition to working on policy and communications development.

We so look forward to our continuing collaboration and the pleasure of our face-to-face encounters. We’ll see you at ESHRE and the 2007 celebrations of World Fertility Awareness Month.

It is with great pleasure that we invite you to the annual WorldFAM dinner on Saturday, 30 June at 20.00 honoring or most esteemed colleague, patient advocate, Clare Brown of I N U K, for her outstanding work and enduring dedication. Please save the date and let us know that you’ll be joining us at Restaurant Tetedoie in Lyon on this special evening. Reservations are limited to 35 people so pleasesend us word that you’ll be joining us as soon as possible. In case you don’t make thedinner, we’ve got plenty of room at the WorldFAM Partner Champagne Brunch, Sunday 1 July, 11.00 at the Hotel Sofitel Lyon.RSVP Pamela Madsen, Pamela@theafa.orgfor either or both events.

Warmest regards,
Pamela Madsen

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ