lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Doç.Dr.Şahin Zeteroğlu tüp bebek tedavisinde az konuşulmuş konuları öne çıkardı

Doç.Dr.Şahin Zeteroğlu tüp bebek tedavisinde az konuşulmuş konuları öne çıkardı

Doç.Dr.Şahin Zeteroğlu ve gelen konuklar Bursa da daha az konuşulmuş konuları öne çıkardı.

Bursa da yaptığımız tüp bebek tedavileri eğitim ve motivasyon toplantımızda  Konuk Doktor olarak katılan
Doç.Dr.Şahin Zeteroğlu  şimdiye kadar daha az konuşulmuş konulara ağırlık verdi. Konukların çoğu birkaç defa tüp bebek tedavisi olmuş veya birkaç defa sebepsiz düşük yapmış
hasta grubu olması dikkat çekti. Toplantıda önce kısırlık ve tüp bebek tedavileri hakkında bilgilendirme yapan Zeteroğlu daha sonra tek tek hastaların sorunlarını dinleyerek onların sorunlarına göre salonda tedaviler hakkında ayrıca bilgi verdi. Herkesin çok ayrı bir sorunu vardı birisi sorununu anlatırken ve cevaplarını alırken diğerleri şaşırarak  ilgiyle dinledi. 2 saatlik toplantının nasıl geçtiğini anlamadık dediler.  

8 defa düşük yapmış ve kan pıhtılaşması sorunu olan bir çiftimizi ilgiyle dinledik. Sayın Zeteroğlu “8-ila 13 tane kan pıhtılaşması faktörü olduğunu vakaların bu nedenle çok dikkatle
incelenmesi gerektiğini” söyledi.

Son yıllarda kısırlık oranı yüzdeleri değişti.

“Son yıllarda Kadında ve Erkekte İnfertilite yüzdeleri değişti. Artık erkelerde kısırlık oranının daha fazla olduğunu biliyoruz dedi .Son dönem yapılan araştırmalara göre %40 erkek %35 kadın %20 ikisi % 10 sebepsiz olarak yüzdeler oynadı.Erkeklerde son dönem artan kısırlık oranı ile ilgili onları daha dikkatli ve doğal beslenmeleri gerekir” dedi. .
Aşılamalarda 2 den sonra maliyet tüp bebek maliyetine denk geliyor.

2 defadan fazla aşılama maliyeti Tüp bebek tedavisi maliyetine yakın oluyor. .  İkiden sonra çiftler gerilmeye
başlıyorlar buda sonuçlara yansıyor. Zaten aşılamada %15 başarı şansı var. Tedaviye başlarken %85 olmama durumu olabilir diye başlamak insanları daha az yıpratabilir. Tüp bebek tedavilerinde rapor için erkek sorunu yoksa mutlaka 3 defa aşılama denemeniz gerekiyor. Ama 3 aşılamanın dışında daha fazla denememenizi öneririz .

Tedaviyi kolay atlatmak için kendiliğinizden depresyon ilaçları almamalısınız.
Psikolojik sorunlarınızla ilgili aldığınız ilaçlar özellikle erkeklerde spermlerde düşüklük yapabilir. Eğer sperm düşüklüğü sorununuz var ise  aldığınız ilaçlara iki kez daha dikkat etmelisiniz.
Akraba evlilikleri genetik bozukluklara yol açar mı?

Akraba Evlilikleri genetik  bozukluklara yol açmayabilir ama genetik hastalıkları artırabilir. Mesela
Akdeniz anemisi bunun en önemli örneğidir. Özellikle biliyorsunuz erkek kısırlığında tüp bebek yapıldığında  genetik olarak bunun doğacak erkek çocukta da yaşama ihtimali yüksek.

Stres Tüp bebek tedavisini başarısızlığa uğratır mı?
 Stresi ölçmek için ne yazık ki bir ölçüm aleti yok. Stres tüp bebek tedavilerinde başarısızlığa neden oluyor. Ama ne kadar oluyor bunu bilemiyoruz. FSH 13 yumurta rezervinde sorun başlamak üzere diyebiliyoruz ama stresiniz 3.5 çok yükselmiş tedaviniz başarısız olabilir diyemiyoruz.

Tüp Bebek hastasını rahatlatan ve mutlu eden her türlü yan tedaviye varım
Akupunktur konusunda yapılmış bir çok araştırma var.Yurt dışında yapılmış bir araştırma yararlı olduğunu gösteriyor. Ama daha sonra yapılan daha büyük bir araştırma tüp bebek sırasında  yararlı olmadığı sonucunu çıkarmış ama bu konuda iyi mi kötü mü diye sorarsanız nötrüm derim. Ama hastaların tedaviye başlamadan ve tedavi sırasında rahatlayacakları her yönteme varım.

Bebeklerin zeki olması için de hamileyken klasik müzik dinletilmesini öneriyorlar. Ama doğudaki bir kadına bunu önermek tuhaf olabilir Herkesin kendi yöresinde  dinlemekten mutlu olacağı bir müzik türü var. O kendi müziğini dinlediği zaman mutlu olabilir. Çünkü mutlu olduğunuzda endorfin salgılarsınız ve bu endorfin embiryoya daha ileri dönemde cenine mutlaka geçer.

Toplantıdan sonra duyuru destekleri için Bursa Belediyesi Kültür Müdürlüğü ve CHP Kadın Kolları Bursa Şubası Başkanı Ayse Şahine ÇİDER olarak teşekkür plaketi  takdim edildi.Bu tür eğitim faaliyetlerinin dernek tarafından yapılmasının önemi vurgulanarak sık sık buna benzer eğitim konularında tekrar birlikte olmak temennisiyle toplantı sonlandırıldı. 

Doç.Dr.Şahin Zeteroğluna ulaşmak için aşağıdaki formu doldurunuz

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ