lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Bir Işık Hamileliğe Destek Platformu toplantısı büyük ilgi gördü

Bir Işık Hamileliğe Destek Platformu toplantısı büyük ilgi gördü

 “Bir Işık Hamileliğe Destek Platformu’nun” sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde başlatmış olduğu, 1. Tüp Bebek Destek Semineri, 24 Ocak Cumartesi günü, HÜRRİYET BUMERANG NETWORK ana sponsorluğunda, Hürriyet Dünaysı’nda gerçekleşti.  

Yoğun ilginin olduğu toplantıda, Tüp Bebek tedavisiyle anne olmuş “Melinasmom” bloğunun kurucusu ve Bir Işık Hamileliğe Destek Platformu kurucularından Merve Öztürk, kendi bebeğine kavuşma hikayesini anlattı. Bu Platform üyelerini bir araya getirme ve ÇİDER’le birlik olmalarının amacının kısırlıkla mücadele eden kadınlara her zaman doğru ve tarafsız bir şekilde yol göstermek olduğunu belirtti.  “Ben karnım doyduğu için masadan kalkan olmak istemedim. Bir Işık Hamileliğe Destek Platformu’nun büyümesi, ileriki zamanlarda daha fazla kadına umut olabilmemiz anlamına geliyor. Hamile kaldıktan sonra umut hikayelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin” dedi.

Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler mezunu olan Sn. Öztürk . küçük kızı Melina’sına ulaşabilmek adına yıllarca savaş vermiş. 2 normal yolla gebelik kaybı ve 3 negatif tüp bebek denemesi sonrasında, 4. Tüp bebek tedavisiyle anne olabilmiş ve bu yolda deneyimlediklerini benzer sorunlar yaşayan kadınlarla paylaşmak için www.melinasmom.com internet sitesini kurmuştur.

Toplantıda, Platformun kurucularından ÇİDER (Çocuk İstiyorum Yardım ve Dayanışma Derneği) Başkanı Sayın Sibel Tuzcu, 22 yıl süren anne olma mücadelesini ve dernek olarak bu yolda umut arayan kadınlara ne tür faydalar sağladıklarını aktardı.

Sibel Tuzcu, 22 yıllık anne olabilme mücadelesini 2001 yılında kurmuş olduğu www.cocukistiyorum.com internet sitesinde bu sorunu yaşayan çiftlere destek olabilmek adına paylaşmış, internet sitesindeki üyelerle birlikte Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneğini (ÇİDER) 2002 yılında kurmuştur. TBMM den geçen tüp bebek tedavilerinde devletin katkısı konusunda da çalışmalar yapan dernek toplum nezdinde de bu konuda bir farkındalık yaratmıştır. Sibel Tuzcu derneğin başkanlığını sürdürmektedir. Bu platform dışında her geçen gün, bu yolda mücadele veren kadınlara yardım etmeye, İstanbul dahil çeşitli illerde destek toplantıları düzenlemeye devam etmektedir.

Bebeimgeliyor bloğunun sahibi ve Bir Işık Hamileliğe Destek Platformu kurucu üyelerinden Esra Ertuğrul, Tüp Bebek Koordinatörlüğü döneminde karşılaştığı umut hikayelerinden, kendi bebeğine kavuşma sürecindeki zorluklardan ve Tüp Bebek’te doğru bir şekilde ilaç kullanımının öneminden bahsetti.Tüp bebek Koordinatörü olarak çalıştığı merkezde tüp bebek destek toplantıları yapan Ertuğrul, 2007 yılında kurduğu www.bebeimgeliyor.com adlı sitesinde anne adaylarına ve annelere Anne- bebek danışmanı olarak çeşitli eğitimler ve danışmanlıklar vermeyi sürdürmektedir.

İstanbul Florence Nightingale Hemşirelik Yüksek Okulu mezunu olan Esra Ertuğrul 2006 yılında Marmara Üniversitesi Sağlık Kurumları enstitüsü Sağlık Kurumları Yöneticiliği alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Tüp bebek Koordinatörü olarak çalıştığı merkezde tüp bebek destek toplantıları yapan Ertuğrul, 2007 yılında kurduğu www.bebeimgeliyor.com adlı sitesinde anne adaylarına ve annelere Anne- bebek danışmanı olarak çeşitli eğitimler ve danışmanlıklar vermeyi sürdürmektedir.

Her toplantıda farklı konuşmacıların konuk olacağı destek seminerlerinin ilkinde, Prof. Dr. Kaya Özkuş, Dr. Murat Berksoy, Uzm. Dr. Filiz Çataklı hem bu yolda başarıya ulaşmak için gerekenleri aktardı, hem de katılımcıların sorularını yanıtladı.

Prof Dr. Kaya Özkuş, Tüp Bebek’te başarısızlığa sebep olan en önemli faktörlerden biri olan stresin, akupunktur yöntemiyle giderilebileceğini, akupunktur desteğiyle tedavi gören kadınların başarı oranlarının gözle görülür bir şekilde arttığını belirtti. Prof. Dr. Kaya Özkuş;  “Akupunktur, iğne ve lazer aracılığıyla vücut üzerinde tanımlanmış akupunktur noktalarına uygulanır. Bu yolla limbik sistemi düzenler ve otonom sinir sisteminin bölümleri arasındaki dengeyi kurarak organizmanın sağlığa kavuşmasını sağlar. Avrupa ve Amerika’daki üniversitelerde yapılan çeşitli çalışmalar, tüp bebek tedavisine embryo transferi aşamasından önce akupunktur yapılmasının klinik gebelik oranlarını arttırdığını göstermiştir. Örneğin, 225 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada kontrol grupta gebelik oranı %15.6 iken, akupunktur uygulanan hastalarda bu oran %33.9 olarak saptanmıştır. Bu çalışmalar, ilk olarak kadın-doğum alanında önde gelen Fertility&Sterility dergisinde 2006 yılında yayınlanmıştır” dedi.

Jinekoloji alanında Uzm. Dr. Filiz Çataklı kısırlık şikayetiyle gelen çiftlerde tedaviye başlamadan önce nedenlerin iyi araştırılması gerektiğini vurguladı. Bunun yanı sıra, iyi takip, uygun protokol seçimi, laboratuar şartları, deneyimli doktor ve embriyologlarla ilerlendiğinde, başarı şansının daha yüksek olduğunu bildirdi. Tüp bebek tedavisinde, fiziksel hazırlanmanın yanında, başarısızlıkta en önemli faktörlerden olan stresin azaltılmasına yönelik alınacak psikolojik destek ve alternatif yöntemlerin de başarı oranına katkı sağladığını belirtti.

Dr. Murat Berksoy, beslenmenin doğurganlık üzerindeki etkilerinden bahsetti. “Gebelik ve doğurganlığı artırmak için yapılabilecek en güçlü sağlık değişikliklerden biri beslenmedir. Çalışmalar kişiye özgü beslenme değişikliklerinin, sağlıklı yumurtlama şansını artırmak, tekrarlayan düşükleri önlemek için sağlıklı bir gebeliği destekleyen en önemli yaşam biçimi değişikliklerinden biri olduğunu göstermiştir. Sağlıklı bir vücut ve üreme sistemine sahip olmada beslenme büyük rol oynar. Hormonlar için yapı taşları sadece yediğimiz besinlerde bulunur. Vücudumuza ve sperm yumurtalara zarar veren atık maddelerin ortaya çıkardığı serbest radikallere karşı koyan koruyucu antioksidanlar yediğimiz besinlerde bulunur. Besinler doğurganlık için yararlı olabildiği gibi, gıdalara eklenen bazı kimyasal maddeler ve bazı zararlı besinler doğurganlığı olumsuz etkileyebilir.” Dedi. Tüp bebekte başarıya ulaşmamızda önemli rol oynayan sağlıklı ve düzgün beslenmenin öneminden bahsetti.

Türkiye’de her geçen gün kısırlıkla mücadele artarak devam etmektedir. Yaklaşık bir milyona yakın kadın her yıl anne olmaya çabalamaktadır. Sağlık Bakanlığı verilerine göre  2013 yılında 60.000 e yakın kadın tüp bebek tedavisi olmakla birlikte  yaklaşık % 50 si negatif  sonuçlanmıştır.

Bir ışık Hamileliğe Destek Platformu’nun Amacı; bu tedavilerin yalnız tıbbi yönü ile değil, başarıya ulaşmak için her yönüyle ele alınması gerektiğini vurgulamak ve  geri kalan % 50’lik önemli bir kısmını da  anne yapabilmektir.

Tüp bebek tedavilerine destek olarak alternatif yöntemlerinde başarıya giden yolda etkili olduğuna inanan Bir Işık Hamileliğe Destek Platformu kurucuları, bu yönetmeleri kısırlıkla mücadele eden kadınlara tanıtmayı sosyal sorumluluk olarak görüyor.

İlkinde Tüp Bebek Tedavilerinde yeni yöntemlerin yanı sıra beslenme ve  akupunturun kısırlık üzerindeki pozitif etkilerinin vurgulandığı bu seminerler zinciri devam ettirmeyi planlıyorlar.

SPONSORLARIMIZ

Ana Sponsorumuz, Hürriyet Bumerang Network’e http://bumerang.hurriyet.com.tr/

Bizlere Catering Hizmeti Sunan, Canella Bakery’e http://www.canellabakery.com/

Organizasyon desteği veren Dizemce Event firmasına http://dizemce.blogspot.com.tr/

Etkinliğimizi fotoğraflayan Doku Photography’e http://www.dokuphotography.com/

Bizi bloglarında yayınlayan  haber yapan Bloggerlara çok teşekkür ederiz.
http://www.seleninevcilikhayati.com/2015/01/tup-bebek-semineri.html

Hassas Anne – Zaman Tüneli Fotoğrafları | Facebook

http://www.hassasanne.com/2015/01/29/1-tup-bebek-destek-semineri-bir-isik-hamilelige-destek-platformu/

http://momsblognote.com/2015/01/1-tup-bebek-destek-semineri.html

http://momsblognote.com/2015/01/1-tup-bebek-destek-semineri.html

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ