lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Çikolata kisti yeniden tekrarlar mı ?

Çikolata kisti yeniden tekrarlar mı ?

Çikolata kisti yeniden tekrarlar mı ? Endometriozis  sorunu ve çikolata kistleri çok fazla sayıda kadının sorunu olan bir durum ve çocuk sahibi olmada büyük zorluklar çıkarıyor. En çok duyduğumuz konularda çıkolata kistinin temizlendikten bir müddet sonra yeniden oluşma şikayetleri..  Bu konuyu Acıbadem International Hospital Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof.Dr.Murat Arslan’a sorduk.

Çikolata kisti ameliyatı olan hastalarda çikolata kistinin yeniden tekrarlama durumu var mıdır? Prof.Dr.Murat Arslan

Çikolata kisti sebebi ile ameliyat ettiğimiz hastalarda bu bilimsel olarak da gösterilmiştir ki 5 yıl içerisinde bu kistin tekrar etme şansı  yaklaşık %20 Tabi bu ameliyatın yapılış şekline göre de değişiyor.Biz çikolata kisti ameliyatı yaparken en korktuğumuz şey  özellikle bize infertilite sebebi ile başvurmuşsa hasta çikolata kistlerini çıkarırken beraberinde normal yumurta sokusunu da çıkarmak ,ve dolayısı ile hastaya aynı zamanda zarar da vermek .Yani yumurtalık rezervini azaltmak .Biz bundan korkarız. Dolayısıyla bazı hastalarda  çikolata kistini sadece buna sebebiyet vermemek sadece  açıp  içini boşaltıp normal anatomik yapıyı sağlayıp öyle bırakabiliriz.Bazı hastalarda açıp içini boşaltıp kistin çidarını yakabiliriz, Bazı hastalarda da eğer kist çok kolay çıkıyorsa ki çoğu hastada böyle yaparız ; kisti çeperi ile beraber çıkarırız. Eğer kistik çeperi ile beraber çıkarırsak  çikolata kistinin tekrarlama riski  en az olacaktır. Eğer kisti sadece açıp içerisini boşalttıysak  bunun tekrarlama riski de oldukça yüksek olacaktır.  Dolayısıyla ameliyatın yapılış şekli ki buda hastaya göre kara veriyoruz. Kistin tekrarlama şansını belirlemede en önemli faktördür.

Teşekkür ederim.
Aliye Sibel Tuzcu

 

Çikolata kisti yeniden tekrarlar mı ? konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler.

Çikolata Kistiniz Varsa..

Endometriozis,  Endometrioma , Çikolata kisti ;  Ameliyat mı yoksa tüp bebek mi daha doğru? 

Prolaktin Hormonum yüksek ve Çikolata kisti ihtimalim vardı

Endometriozise neden Çikolata kisti adı verilmiştir?

Çikolata Kisti Endometriozis Tekrarlar mı?

Polikistikover (PCO) Sorunu ve Komplikasyonları

Çikolata kistleri tüp bebek tedavisinde başarıyı etkiler mi?

Çikolata Kistleri Endometriozisin Tedavisi

Endometriozis sorununuz, çikolata kistleriniz ve tüp bebek tedaviniz ile ilgili Prof.Dr.Murat Arslan formu ile kendisine ulaşabilirsiniz.
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ