Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Çevremizdeki metaller farkında olmadan bizi hasta ediyor..

Çevremizdeki metaller farkında olmadan bizi hasta ediyor..

Çevremizdeki metaller farkında olmadan bizi hasta ediyor..

Enviromental Research adlı dergide İsveç’ten Vahter ve ark. tarafından yayınlanan bir makalede metallerin kadın sağlığı üzerine olan etkilerinden bahsedilmektedir. Yazara göre metallerin kadın ve erkeklerde farklı etkileri olmaktadır. Önceki çalışmalarda araştırmaların çoğu erkekler üzerinde yapılmıştı. Oysa bu çalışmada cadmium, nikel, kurşun, civa ve arseniğin kadın sağlığı üzerine farklı etkileri olduğu ileri sürülmektedir. Farklılık daha çok nikel ile ilgilidir ve allerji ve elde ekzama olarak görülmektedir.

Vücuttaki cadmium dozu kadınlarda erkeklere göre daha fazladır çünkü kadınlardaki demir seviyeleri düşük olduğundan demir emilimi ile birlikte cadmium emilimi de artmaktadır
Cadmium birikmesi kadınlarda daha düşük seviyelerde bile erkeklere oranla daha fazla böbrek hasarına neden olmaktadır. Kurşun esas olarak kemikte birikir ve menopoz gibi kemik yıkım ve yapımının arttığı dönemlerde kurşun birikimi de daha fazla olmaktadır.

Hamile kadında bebeğin sinirsel gelişiminin etkilenmemesi için kurşun ve civa maruziyetinin çok düşük olması gerekmektedir. Erkekler civadan daha erken yaşta etkilendikleri halde kadınlar erişkin yaşta daha fazla etkilenmektedirler. Arsenik ise metilasyon farklılıkları nedeniyle cinsler arasında farklı olabilir. Sonuç olarak metalin sağlık üzerinde cinse bağlı farklı etkilerinin belirlenmesi için ileri çalışmalar gerekmektedir.

Günlük hayatımızda ne nerede bulunur ?

Cadmium nerelerde bulunur
Cadmiyumun doğal kaynakları yanında insan eliyle yapılmış piller, aküler de bulunur. Kadmiyum pillerinin rastgele evsel atıklar içine atılmayıp, çevreye daha az zarar verecek şekilde toplanmasının sağlanmalıdır Cadmiyum sülfit ve selenid emaye, seramik, cam, plastik ve deri boyalarıdır.
Kadmiyumun sanayide kullanımına sınırlamalar getirilmiş olsa da çinko, bakır gibi madenlerin çıkarılması, metallerin perdahlanması veya kesilmesi, boyama, gübreleme işlemlerinde çalışan işçiler kadmiyuma maruz kalırlar. İş yerinde sigara içiminin engellenmesi gerekir.

 

Cıva nerelerde bulunur
Teknikte bazı fizik âletlerinin (termometre, barometre v.s.) yapımında, eczacılıkla antiseptik ilâçların yapımında, elektrik pillerinin yapımında, cıva boyalarında kullanılmaktadır. Buharı ve bileşikleri (özellikle klorla birleşmesinden meydana gelen süblime) çok zehirlidir.
Cıvalı PİL’lerin güçleri öteki pillere oranla daha çok, ömürleri de daha uzundur. Boyutlarının çok küçük tutulması gereken aygıtlarda, örneğin duyma aygıtı ve fotoğraf makina-sının ışık ölçülerinde, bu piller kullanılır.

Cıva, özellikle cıva buharı ve cıva bileşiklerinin büyük bölümü zehirlidir. Bu nedenle, genellikle çevre kirlenmesi açısından tehlikeli olduğu kabul edilir. Fenil cıva asetat ile işlem görmüş tohumlar, İsveç’teki sarı yelve kuşu soyunun yok olmasına yolaçtı ve bu yüzden 1960′da yasaklandı. 1971 yılında ise, gene bu bileşikle ekim için hazırlanan tahıllık tohumu yiyen yüzlerce Iraklı öldü. Yakın zamanda buna benzer bir başka hata yüzünden, Avrupa’da binlerce damızlık hayvanın zorunlu olarak öldürülmesi gerekti.

 

Cıva çok yönlü kullanılan bir metaldir. 2000 den fazla ticari ve endüstriyel araçta civa kullanımına rastlarız. Civa kullanılan yerlere bazı örnekler verelim:
Piller
Deterjanlar ve temizleyiciler
Lambalar
Tıbbi ürünler
Böcek ilaçları (eskiden kullanılanlar)
Termometreler
Termostat probları

Nikel nerelerde kullanılır
Nikel alerjisi bir çeşit temas alerjisidir. Kişi, nikel içeren cisimlerle doğrudan temas ederse, egzama geliştirebilir. Nikel alerjisi, erkeklere nispeten kadınlarda daha sık görülür. Bu da, özellikle kulakta açılan deliklerden, piercing ve deride takılar için açılan deliklerden ve derinin kıymetli madenlerle temas içinde olmasından kaynaklanmaktadır.
Özellikle mücevher taklitleri, metal kaplı mutfak aletleri, parlak kapı kolları, fermuarlar, tokalar, iğneler, örgü şişleri, makaslar, gözlük çerçeveleri, düğmeler, paralar nikel içerir. Beyaz altın, platin ve ithal sarı altın ve gümüşlerde nikel bulunabilir. Buna ek olarak, nikel, çamaşır suyu, saç boyaları ve bazı gıda maddelerinde de görülebilir. Yüksek miktarda nikel içeren gıda maddelerine örnek olarak çikolata, bezelye, mercimek, ceviz, ayçiçeği çekirdeğini verebiliriz. Bu tür yiyecekler, nikel alerjili kişilerde egzamanın daha da kötüleşmesine sebep olabilir, ancak bu çok nadirdir. Su muslukları, tas ve leğenlerin çoğu nikel vermeyen paslanmaz çelikten üretilmektedir.

 

Doç.Dr. Ender Telli

SAMSUN  Medicana Tüp Bebek Merkezi Başkanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ