lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Mikroçip nedir, nasıl uygulanıyor?

Mikroçip nedir, nasıl uygulanıyor?

Mikroçip nedir nasıl uygulanıyor?

Mikroçip nedir, nasıl uygulanıyor? Spermlerin seçiminde kullanılan yeni teknolojilerden olan Mikroçip ile ilgili Eskişehir Acıbadem Tüp Bebek Merkezi Başkanı Doç.Dr.Nicel Taşdemir ‘den bilgi aldık. 

Nicel Bey , Mikroçip nedir nasıl uygulanıyor?

Mikrocip nedir? Nasıl kullanılıyor ? Mikrocip  son yıllarda üretilmiş önemli bir teknolojik alet. Bunun sayesinde biliyorsunuz oluşan embriyoların kalitesinde en önemli faktörlerden biri de sperm faktörü. Spermin iyi seçilmesi gerekiyor bunu tecrübeli embriyologlar gözle bakarak uygun şekilde hareketliliği düzgün olan şekli düzgün olan spermleri seçerek yapıyorlar. Burada da çeşitli seçme yöntemleri var.

Mikrocipin sağladığı avantaj ise spermi dölleme öncesi ham haliyle mikrociplere uyguluyoruz. Mikrociplere uyguladığımızda özel diyaframlardan  ve labirentlerden  sağlıklı spermler bir yerde birikiyor. Embriyolog gene kendi seçimini seçilmiş spermlerden yapıyor. Böylece spermler iki kademe de seçiliyor. Peki embriyologun seçemediği neyi gösteriyor bu mikroskop reaktif oksijen radikalleri dediğimiz DNA da kırıklara sebep olan yani spermlerin genetiği taşımasında problem yaratabilecek radikaller var. Bu radikallerden arınmış spermlerin seçilmesi çok önemli.

Embriyolog gözüyle bunları seçebiliyor mu? Hayır seçemiyor gözüyle bunları seçemiyor. Normal şekilli olan spermlerde de reaktive oksijen radikallerinin de yarattığı DNA hasarları fazla olabilir. Böylece daha az DNA hasarına sahip spermleri mikrocip yöntemi ile ayıklayıp uygulama şansımız oluyor.

Çok teşekkür ederim.

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

Mikroçip nedir, nasıl uygulanıyor? konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler ;

Tüp bebek başarı hikayesi : Sperm tedavisinden sonra 5 sene gecikmeyle gelen hamilelik 

Spermlerin Yenilenme Süresi Ne kadar ?

Sağlıklı sperm olabilmesi için ne tür vitaminler gerekli?

Sperm Yapıcı Yiyecekler Neler ?

Beslenme Sperm Kalitesini arttırmakta önemli Özellikle B12 folik asit ve çinko fosfat desteği

Spermin yumurtayla birleşmesi ne kadar sürer?

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz ile ilgili Doç.Dr.Nicel Taşdemir Danışma formu ile kendisine ulaşabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ