lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Polikistikoverliler zor mu hamile kalır?

Polikistikoverliler zor mu hamile kalır?

Polikistikoverliler zor mu hamile kalır?

Polikistikoverliler zor mu hamile kalır? Polikistikoverliler  zor hamile kalır olarak biliniyor bu doğru mu?
Bununla ilgili  yeni bir gelişme olup olmadığını Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Doç.Dr.Turgut Aydın a sorduk. 

Turgut Bey Polikistikover hastalarının zor hamile kalan hastalar biliniyor .Bununla ilgili yeni gelişme var mı?

Aslında bu yanlış bir düşünce çünkü polikistikover hastaları sonuçta çok fazla yumurtası olan hastalardır.  Tüp bebekte ne kadar çok yumurta olursa hastaların kümülatif gebelik oranı o kadar çok yüksek olacaktır. Düşünsenize erken menapoza girecek bir hasta olmak yerine polikistik overleri olan bir hasta olmayı tercih etmek lazım bir tanesinde bir yumurta iki yumurta çıkarken bir tanesinde kırk tane yumurta çıkar.

Polikistikoverliler zor hastalar mı? 

Doğru söylüyorsunuz aslında buradaki konu şu;  Bundan 10 yıl önce ya da 5 yıl önce polikistikover sendromu ciddi bir baş belası durumundaydı hastaları hatta komalara sokacak overian hipersitümülasyon sendromları ortaya çıkartıyordu işte yumurtalar aşırı cevap veriyordu biz bunun dozlarını düşürüyorduk yan etkileri az olsun diye ondan sonra hastalar gebe kalıyordu hastaların tekrar karnı şişiyordu çünkü  polikistikoverli hasta o tedavinin etkileri ile ama bu  yumurta çatlatmak için kullanılan yeni bir tedavi alternatifi  ile artık baktık ki hastalar şu yumurta gelişiyor polikistiover biz bu hastaya daha farklı bir yumurta çatlatma iğnesi kullanarak yani bu  da şöyleydi eskiden kullanılan bir ilaçtı beyinden LH hormonunu artırıcı etkisi vardır  doğal bir şekilde  yumurtayı çatlatarak aslında embriyolarını dondurup  30-40-50 tane yumurta çıkartabiliriz.Aslında embriyoalarını geliştirip 15-20 tane 5.ci gün daha sonra dondurulup bir sonraki iki ay üç ay sonra  hasta gebe kalabilir.

Yani  burada mutlaka o ay içinde gebe kalması gerekmiyor bir  ay  sonra kalabilir iki ay sonra kalabilir çünkü polikistikoverin şöyle bir güzelliği vardır hastalarda çok fazla yumurta vardır zaten.

Polikistikoverliler zor mu hamile kalır?

Polikistikoverlilerin yumurtalarının hepsi  dolu oluyor mu?

E tabi oluyor eğer çok kötü yönlendirilmezse hepsi büyük kısmı dolu olur bunlar genç hastalardır genelde onun için  polikistikover sendromu doğru bir beladır ama bunu çok da büyütmemek lazım . 10 yıl önce olsaydı düşük doz ilaç verip şunu yapacağız bunu yapacagız dozu yükselterek gideceğiz  ,alçaltarak gideceğiz bir çok alternatif söylecektik. Ama şu an çok daha cesur bir şekilde kararımızı veriyoruz .Farklı bir şekilde çatlatıyoruz.En iyi yumurtaları oluşturup en fazla sayıda embriyo geliştirip hastanın haddi neyse onu transfer yapıyoruz.

Çok teşekkür ederim

Aliye Sibel Tuzcu

Bizi facebook ve instagramdan takip edebilirsiniz

Polikistikoverliler zor mu hamile kalır? konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler ;

Polikistikover (PCO) Sorunu ve Komplikasyonları

Polikistikover hastalarında tüp bebek başarısı .

Polikistikover (PCO) Sorunu ve Alternatif Tedaviler

Polikistikover (PCO) İçin Sağlıklı Gıda önerileri

Polikistikover (PCO) Sorunu ve Depresyon

Polikistikover ( PCO) Sorunu ve Psikolojik Destek

Polikistikover PCO ve Kıllanma Sorunu

Polikistikover PCO Sorununda Diyabet riski altındasınız.

Polikistikover PCO Tedavisi

Polikistikover PCO Sorununun Belirtileri

 

 

Tüp bebek tedaviniz ile ilgili Çocuk İstiyorum formu ile bize ulaşabilirsiniz.
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ