Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Neden Uzmanı Varken Başka Yerlere Gittim?

Neden Uzmanı Varken Başka Yerlere Gittim?

Sibel Hanım,

Beş yıllık evliyim. Üç sene çocuk sahibi olabilmek için kadın-doğum uzmanlarının kapılarını aşındırdım. Ankara Tüp Bebek Merkezi’ne gidinceye kadar tam 5 doktor tarafından muayene edildim. Şu an Eskişehir’de yaşıyorum ancak daha önce Ankara’daydım.images (9)

Niye bu kadar çok doktor değiştirdiğimi sorarsanız verdikleri cevapları yeterli bulmadım.

Ben SSK’ya bağlıyım. Dolayısıyla SSK hizmetlerinden faydalanmak istedim. Hiç olmazsa bazı test ve ilaçlarımın devlet tarafından karşılanmasını istedim. Bu nedenle SSK doktorlarını takip ettim. Eşim özel bir tahlil merkezinde test yaptırdı. Normal olduğunu söylediler. İlk gittiğim doktor -ki bölüm başkanıydı- bana bir sürü yumurtlamayı artırıcı hormon ilacı verdi ve kilo vermemi söyledi. Ben 1.72 boyunda ve 67 kilo idim. Bu bana mantıksız geldi. Ayrıca bu arada nerede ne bilgi bulursam da okuyordum. Kendi kendime benim fiziksel bir problemim olamaz mı, neden bilip bilmeden bu kadar ilaç içiyorum diye düşündüm. Bu işte bir yanlışlık var dedim. Başka bir SSK doktoru buldum. Kendisine bu düşündüklerimi söyledim. Haklısınız, dedi. Rahim filmi çekilmesi gerektiğini söyledi. Kendisi bir merkezde rahim filmimi çekti. Kanallarda tıkanıklık var, ancak tüp bebek yapabilirsiniz, dedi. Ancak önce laparoskopi yapılmasını söyledi. Rahim filmi çektirmek o kadar zordu ki açıkçası laparoskopiden gözüm korktu. İyi ki öyle hissetmişim. Bir başka arkadaşının daha görmesini istedi. Testlerimle beraber yine bir SSK doktoruna gittim. Filme bir anlam veremedi. Ultrasona gönderdi. O kadar çok sıra vardı ki… Her hastaya ancak 1 dakika süre verilebiliyordu. Buradan ne sonuç alınır ki diye kendi kendime düşündüm ve orayı terk ettim. Kafamda bir sürü soru işareti ile evime döndüm. SSK ne bir tedavi masrafını karşılıyor ne de iyi bakıyor dedim. Kaça mal olursa olsun bir tüp bebek merkezine gitmeliyim diye düşündüm. City Hospital’dan Gurur Polat Bey’e gittim. Filmin yanlış çekildiğini ve tekrarlanmasını gerektiğini söyledi. O filmi bir daha çektirmem, dedim. O zaman sizi uyutalım, dedi. İnanamadım. Aslında çok kolaymış. Sorduğum sorulara da cevap aldım. Film daha az maliyetle daha profesyonel koşullar altında çekildi. Hiç bir problem olmadığı anlaşıldı. Eşimin testlerinin de yinelenmesi gerektiğini söyledi. Eşim ilk yapılan test ortamından öyle nefret etmiş ki bir türlü kendini hazır hissetmedi. Gurur Bey’e ilgisi ve güler yüzü için çok teşekkür ederim. Bu arada işimi değiştirdim ve bu işi erteledim. Cocukistiyorum.com sitesinde gördüğüm Ankara Tüp Bebek Merkezi’nde danışmanlık hizmetinin ücretsiz olduğunu öğrendim. Bir mail ile birkaç merak ettiğim konuyu kendilerine danıştım ve ertesi gün bana ayrıntılı bir cevap geldi. Bu ilgi çok hoşuma gitti. Hemen bir randevu alıp merkeze gittim. Sn. Ahmet Zeki Işık ile ayrıntılı bir görüşme yaptım. Aşılamaya giden süreç başlamış oldu. Eşim de kendisine güvendi ve kafasındaki soru işaretlerinden kurtuldu. Böylece morali yüksek bir şekilde tedaviye başladık. İlk aşılamada gebe kaldım. Şu an Eskişehir’de yaşıyorum ancak gebelik muayenelerim için Ankara’ya gidiyorum. O merkezi o kadar sevmiş ve güvenmişim ki başka bir yere gidemiyorum.

Hala kendi kendime kızıyorum, neden bir uzmanı dururken başkasına gittim. Ancak o zaman kimse bana biz bu işin uzmanı değiliz demedi. Etrafımda benimle aynı yanlışa düşmüş o kadar çok insan var ki. Kendilerine hemen bu yanlıştan dönmelerini söylüyorum. Herkese iyi şans dilerim.

Saygılarımla.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ