lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kadınlarda tüplerde tıkanıklık önemli mi?

Kadınlarda tüplerde tıkanıklık önemli mi?

Kadınlarda tüplerde tıkanıklık önemli mi?

 

Kadınlarda tüplerde tıkanıklık önemli mi? Kadının eğer tüpleri tıkalıysa  çocuk sahibi olabilir mi?  Tüplerin tıkanıklığı durumunda nasıl çocuk sahibi olunur.?

Teşhis ilk koyulduğunda bir çift asla çocuk sahibi olamayacağını düşünür. Aslında tüp bebek tedavileri tüpleri tıkanık olan sperm ile yumurtanın buluşamadığı için bulunmuş bir yöntemdir. En kolay çocuk sahibi olabilen çiftler kategorisine girerler. Dolayısı ile doktorların hastalarda teşhis yaparken en çok bulmayı umduğu sorun çeşidi olduğunu düşünüyoruz.  🙂  Bu konuyu Bursa Acıbadem Tüp bebek merkezi Başkanı Prof.Dr.Şahin Zeteroğluna sorduk.

Şahin Bey kadınlarda tüplerde tıkanıklık önemli mi?

Tubal faktör yani tüplerde tıkanıklık olmasından dolayı bizim tüp bebek yaptığımız başarı şansı aslında diğer olgulara göre daha yüksektir.

Neden çünkü bu hastalarda bizim saydığımız aslında yumurtalıklar ve yumurtalar iyidir normalde erkekte bir problem olmadığını var sayarsak bu spermler bu yumurtalara ulaştığı taktirde zaten gebe kalacağını varsaydığımız hastalardır. Dolayısı ile tüpler olmaksızın  yumurtaları alıp spermle buluşturursak Türkçesi tüp bebek yöntemi  ile baypas geçmiş olursak  başarı şansı otomatik artıyor.

Sevdiğimiz ve başarı şansını daha yüksek gördüğümüz bir hasta grubunu temsil ediyorlar.Bunun tek istisnası tüplerin tıkalı olup hasta olma durumudur bunu da daha çok hidrosalphinks gibi bir durumla karşılaşırız. Bu olgularda tüpler tıkalıdır. Ama aynı zamanda içerisinde bir sıvı birikimi olduğundan  dolayı hastalıklı haline gelmiş olurlar.

Bunlarda da tüp bebek uygulamalarında tüpten geriye doğru rahme bir sıvı akımı olacağı için  bebeğin tutunmasını ne yazık ki zorlaştırıyor. Bu hastalara özel olarak  hidrosalphinks olma durumunda  salpenjektomi dediğimiz  tüplerin alınma olayı  başarı şansına ciddi anlamda katkı  sağlar dolayısı ile tüplerde problem varsa  tıkalı olup olmamasına bakmaksızın tüp bebek tedavisi öncesi tüplerin alınmasını arzu ediyoruz. Bu hastalarda başarı gerçekten de çok daha artıyor böyle bir durumda  .

Çok teşekkürler

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

Bizi takip edebileceğiniz sosyal medya sayfaları

Bu linkten Facebook  Çocuk İstiyorum sayfamıza erişebilirsiniz.
Bizi instagramda   @ciderdernek  hesabından takip edebilirsiniz. Yoğun olarak orada paylaşım  ve canlı yayınlar yapılmaktadır.

Youtube Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği sayfamızda 140 ın üstünde tüp bebek bilgilendirme videosu bulunmaktadır.

Twitterda  @tupbebekdernegi sayfamızı da kullanabilirsiniz.

 

 

.

Kadınlarda tüplerde tıkanıklık önemli mi? Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

 

Kadında Tüplerin (Kanal-Fallop) Tıkanıklığı nedeniyle tüp bebek tedavisi

Tüplerin kapalı olması (Yumurtalık Kanalları -fallop tüpleri) hakkında bilmeniz gerekenler

Kadında tüplerinin kapalı olması nedeniyle kısırlık nedir?

Tüplerde Tıkanıklık Belirtileri Nelerdir?

Embriyo transfer sonrası nelere dikkat edelim.? Testleri ne zaman yaptıralım? Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu

 

Endometriozis,  Endometrioma , Çikolata kisti ;  Ameliyat mı yoksa tüp bebek mi daha doğru? Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu

Tüp bebek tedavileri kadında yumurtaları bitiriyor mu? Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu

 

 

..

Tüp bebek Tedavileriniz için Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu danışma formu ile kendisine ve Derneğe ulaşabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
BİR YORUM YAZ