Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

DÜZCE DE ÇOCUKLUĞUMUN BİR EFSANESİYLE İLE TANIŞTIM

DÜZCE DE ÇOCUKLUĞUMUN BİR EFSANESİYLE İLE TANIŞTIM
 

 

Bu hafta sonu değişik bir seyahat yaptım.Herzamanki ekiple birlikte degil Fox tv ve Atv yapımcısı Turgut Reis ve ortağı Aykut Beyle birlikte Düzceye hareket ettim.Uydudan yayın yapan Medicalife programı onların çalışmasıydı ve üst üste 2 yıl ödül almışlardı.Başarılı insanların çalışmalarını incelemek kadar hayatta keyif aldığım hiçbir şey yoktur.Nasıl başarıya ulaşmışlar ,onlardan neler öğrenebilirimi,kendime nasıl uygulayabilirim diye sürekli sorgularım yeni bir şey bulursamda deymeyin keyfime..

Pro-s Sibel Hanım onlarıda Düzceye davet etmiş beni arayıp haber verdiklerinde çok mutlu oldum Onlarda bizi de 3 yıldan beri tanıdıkları için seve seve bu seyahate katılmışlardı.

Yol boyunca çok keyifli bir seyahat yaptık.Sohbet çok koyu ve ilginçti..Medya dünyasında bilmedikleri hiçbirşey de yoktu..

Sabah saat 07.30 da 10 da Düzce de Pro-S Sibel Hanımların evindeydik.Sibel Hanım Düzce de ünlü Servet Tütün Kolanyalarının sahibi Servet Bucurgat’ın kızıydı. Bu nedenle evlerine gidecegim için çok heyecanlıydım.Çünkü orada çocukluğumun güzel kokusunu yaratan efsane adamla ve ailesinin tümüyle tanışacaktım.

Babaannem Bolunun Mudurnu ilçesindi.Onlar hep bu kolonyayı kullanırlardı.Bolu’dan akrabaları geldiğinde mutlaka bu kolonyadan getirilerdi.Bizde açıp şapur şupur dökünmeye çalışır, babaannem de bitireceksiniz diye bizi uyarırdı.Onun için önemliydi eskiden deodorant yoktu Hanımlar güzel kokulu kolanyaları koku niyetine sürerlerdi. Düzce tütün kolanyasına ayrı bir özenir onu hemen bitmesin diye elimizin ulaşamayacagı kadar yukarılara bir yerlerde saklardı.Şimdi burnumda kolanyanın kokusu aklimda babaannem ben 7-8 yaşlarında bir çocuk olarak gidiyordum sanki Düzce Servet Kolanyalarının sahibinin evine..Bir efsane ile tanışmaya..

Neden sonra evlerinin önünde durduk Yeşil boyalı pinapen camlı beyaz pancurlu yan tarafında bahçesi olan iki katlı bir bina binanın altında orta büyüklükte bir magaza ve tabiî ki magazanın adı Servet Tütün kolanyalarının magazası.Apartmanın yan tarafından ikinci kata cıkan bir merdiven var. Apartmanın önü bahçenin taşları sabahın erken saatlerinde sakız gibi yıkanmıştı ıslaktı ve tertemizdi.Misafire gösterilen özen …eski toprak ve eski terbiye.Ne kadar özlediğimiz şeyler diye düşündüm..Magazanın kapısı açıldı Lacivert takım elbise giymiş beyaz saçlı bir bey çıktı Bu efsane adam Servet Beydi hemen hoş geldiniz dedi ve arabayı park etmemiz için yer gösterdi. Sibel Hanım yukarıdan merdivenin ucundaki kapıyı açıp hemen bizi karşıladı.Anne evin kapısında bizi bekliyor.Tertemiz yüzler insan ne kadar çok mutlu oluyor.Kapıdan içeri girerken ayakkabılarımızı çıkarıp öyle eve girmek istiyoruz o kadar temiz gözüküyorki Anne bize ısrar ediyor ayakkabılarımızın altını iyice silerek girmeyi kabul ediyoruz.Turgut Beyle Aykut Beyde öyle arkamdan eve giriyorlar.Özenle hazırlanmış bir masa ile karşılanıyoruz.Kahvaltıya bekliyorlar bizi.Özel işli kumaş peçeteler,gümüş çatal bıçak takımları çok katlı kurabiyelikler ve her birinde nefis elde yapılmış olduğu belli kurabiyeler…Özen ne güzel şey..Servet Bey sonradan bize katılıyor,Sibel Hanım tütün kolanyasının gelişmesini Servet Beyle eşinin birlikte ilk mücadele yılları anlatıyor.

Turgut Bey Sibel Hanımın Servet Beyin kızı olduğunu bilmiyormuş hem şaşkın hem de ilgili .Çünkü oda bu kolonyayı hatırlıyor ve saygı duyuyor.Bahçede çeşit Çesit güller sanirim yaz kış açan cinsten çünkü bahçe bu soğuk kış günü güllerle dolu.Sonra Servet Beyin nadide orkideler de yetiştirdiğini ögreniyoruz.Bize gururla onlarıda gösteriyor.İlk defa sakısda ve dalında görüyorum bu onun nedenle ilgiyle izliyorum.

 

Sibel Hanım kahvaltı için birazcık beklememizi rica ediyor ve valinin eşi Sevim Hanımında bize katılacagını söylüyor daha da seviniyoruz konusacak ve birlikte yapacak çok şey var.

Birazdan bize katılıyorlar.Genç bir hanımın geldiğini görünce çok şaşırıyorum ve hemen söylüyorum tabii.Devlet gençleşiyor diyor.Şimdiki Valilerin ve eşlerinin çoğunun bu yaşlarda oldugunu belirtiyor.Güzel haber.Taze ve genç kan isabetli kararlar verir.Hemen kahvaltı masasına oturuyoruz ben Sevim Hanımın yanına oturuyorum.Sofra çok güzel ama konuşacak çok şey var. Sibel Hanımın annesi kendi açtığı zeytinyaglı yaprak dolmasından ikram ediyor O koymasa ben uzanıp alamam.Ona içimden minnettar oluyorum.Burma börek yapmış tel tel..

Bir saate yakın Valinin eşi Sevim hanımla hem çay içip hem konuşuyoruz. Sonra aniden saate bakmak aklıma geliyor.AAaaaa Benim 11.30 da televizyonda canlı programım vardı..Masadan izin isteyip ok gibi fırlıyorum 10 dakika içinde orada olmalıyım çünkü 11.20 geçiyor.Neyseki 11.30da oraya yetişiyoruz.Prof.Dr.Tarık Bey içeride spiker hanımla oturmuşlar.Bende koşa koşa yerime geçiyorum ve yayın başlıyor.

Çok güzel bir sabahtı..Akşam giderken pardesümü unuttuğum için tekrar uğruyoruz.Pardesümle birlikte bana ve kocaman bir kutu da veriyorlar.Sibel Hanımın annesi çok beğendiğim börekleri Nefes ve zeytinyağlı dolmanın yapraklarını kendi yaptığı salamuraları koymuş Eve gidince iki tane de henüz soğumamış Düzce ekmeği çıktı kutudan. ..Ne kadar mutlu oldum anlatamam.Hemen telefon açıp bu nezaket ve misafirperverlik için tekrar tekrar teşekkür ediyorum.Bana ve arkadaşlarıma ayrıca çeşit çeşit tütün Kolanyası hediye ettiler.İlk defa gördükleri misafirlerine gösterdikleri şu özene,sevgiye ve misafirperverliğe bakın.Eski aile düzeni sevgi ve saygı hiç bozulmamış bir şekilde duruyor.Onlardan mikro bir parça alıp etrafa adeta saçmak istiyorum.Herkesin ihtiyacı var hemde çok…

Böyle insanlar her zaman isimleriyle sonsuza kadar yaşamalı. Servet Kolanyaları bizim sağlam geçmişimiz onu aynı sağlamlıkla geleceğe de taşımalıyız.Bunda en önemli görev bizlere düşüyor .Bu nadide insanları ve ürünleri sıkı sıkı bağrımıza basmalı ve her türlü etkiden sakınmalıyız .

Sevgilerimle

Sibel Tuzcu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ