Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sibel’in Köşesi – Sayı 143 – 21.11.2004

Sevgili dostlarım;

Gördüğünüz gibi birbirinden değişik haberler alıyoruz. Bir tarafta tüp bebek tedavileri ile ilgili gelişen haberler diğer tarafta da hem de Türkiye’de olan imkansız denilen ama tedaviyle oluşan hamilelikler.. Hepsi heyecan dolu bize bir şeyleri müjdeler gibi.. Eğer yollar kardan kıştan kapanmaz ise bu hafta Cuma günü Brüksel’de Avrupa Parlomentosu’nda olacağım.. Heyecan içindeyim. Orada öğreneceklerimizle Türkiye’de Üreme Sağlığı adına neler yapabileceğimizi araştıracağız. En iyi şeyler için elimizden geldiği kadar çalışacağız. Eğer Avrupa Birliği’nin fonları Türkiye için gerekiyorsa sonuna kadar her konuda ve herşey için Türkiye’ye sağlanacak olanakları sonuna kadar zorlayacağız. Her gittiğimiz yerde şehirlerin genel yapısını inceliyoruz. Bunlardan çıkan sonuçlarla nasıl bir uygulama yapabileceğimizi ortaya koyacağız.

05 Aralık’ta da gene kış doğuda çok bastırmaz ise (inşallah bir şey olmaz bunun için dua ediyorum) Erzurum’da olacağız. Daha önce gitmek istedik ama bir türlü kısmet olmadı. O bölgelerde birçok insan var gerçekten en ufak bir bilgiye ve ilgiye muhtaç. Burada yok mu diyeceksiniz çok haklısınız İstanbul’un göbeğinde bile nelerle karşılaşabiliyoruz. Allah hepsinin yardımcısı olsun ve bize de herkese elimizden geldiğinde destek olabilmek için güç versin.

Bu hafta tüp bebek tedavileri ile ilgili hem Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin’le hem de bu konu ile ilgili Sağlık Komisyon Başkanı ile görüşeceğim. Fatma Şahin şu anda Almanya’da olduğundan ve salı günü Türkiye’ye döneceğinden daha önce görüşmemizin imkanı olmadı. Ayrıntıları size önümüzdeki hafta Sibel’in Köşesi’nde anlatacağım. Ama aldığım duyumlara göre; Sağlık Bakanı bizim de gördüğümüz gibi çok olumlu ancak Maliye Bakanı’ndan tedavi masrafları ile lgili onay gerekiyor (bu bize de söylenmişti), görüşmeler yapılıyormuş. Her müracaat edenin değil ancak belli sayıda hastanın tedavi giderlerinin karşılanması söz konusu. Bunun için yönetmelik çalışması yapılacakmış.

Bu yönetmeliğinde hazırlanırken mutlaka sivil toplum örgütleri ve merkezlerden bilgi alınacağını umuyoruz. En azından biz kendimizi ve varlığımızı hatırda tutmalıyız.. Bu konuda size de bana da bundan sonraki günlerde cok iş düşecek arkadaşlar.

ERZURUM’daki arkadaşlarım sizleri tekrar görmek çok güzel olacak.. Hepinizi toplantıya bekliyoruz…
Herşey gönlünüzce olsun…
Sibel Tuzcu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ