lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Hormon sorunları ,tüplerin açılması ,varikosel ameliyatı ve sperm, Tüp Bebek Tedavilerinde Hasta Soru ve Doktor Cevapları -98-

Soru :  3 ay boyunca hap tedavisi ve bir kez aşılama yapıldı ama bu süre içerisinde eşimin sperm sayısının düşük olduğunu daha sonra öğrendik ve ameliyat oldu 3 ay önce bugün yeni bir test yaptıracak eğer sonuçlar olumlu çıkarsa benim yeniden hap tedavisine başlamam gerekir mi çünkü yumurtlama sorunum var teşekkürler.
Cevap :  Sperm sayısı konusunda da kısaca bilgi verir misin. Çünkü düşük tanımlaması çok geniş bir yelpaze anlaşılır. Ameliyatında ne olduğu önemli varikosel operasyonu mu geçirdi.

 

Soru : Doktor bey benim ilk tüp bebek  denemem de 4,5 aylık bebeğim düşük oldu. İkinci denememde embriyo kapalı olan tüpün içine gitmiş orada büyümüş. 6 haftalık olan bebek laparoskobi ile alındı.Benim merak ettiğim embriyo nasıl olur da kapalı olan tüpün içine gider.
Cevap : Evet embriyoları rahim içine bırakıyoruz ancak %2-3 tüplere kadar giderek dış gebelik nedeni olabiliyor. Tüplerin kaplı olduğu kısım uca yakın kısım olabilir ve rahime yakın bölge açıktır. Bu durumda embriyolar sıvıların hareketinden dolayı tüplere kayabilir.

 

Soru : Evet öyleydi peki bu tüplerin açılma olasılığı olabilir miydi? ama gerçi pek önemi kalmadı biri alındı diğeri de tamamen kapatıldı.
Cevap : Tüplerin ne kadar hasarlı olduğu önemli. Eğer hasar çok büyük bir kısmı kaplıyorsa açılma olasılığı düşük. Laparoskopi bu konuda fikir verecektir.

 

Soru :Ben iki ay yumurta takibi için serophene kullandım ilk ay yumurtalık kisti oluştu bir ay ara verip ginera kullandım.ikinci ay serophene devam ettim ama doktor hapla tedaviden sonuç elde edemediğimizi söyledi iğne tedavisi önerdi hormonlarıma henüz bakılmadı sizce 1-2 ay daha hap tedavisi denesek sonuç alma ihtimali yok muydu.?
Cevap : Doktorunuz yumurtalıklarınızı görmüş olduğu için en doğru kararı verecektir. Bu nedenle görmeden yorum yapılamaz. Bazı yumurtalıklar haplara dirençli olduğu için ancak iğnelere cevap verebiliyor. 7 milimde kalmış 11.gün 14.günde fazla değişiklik olmamış. Dirençli yumurtalıklar gibi duruyor

 

Soru : Hormonlarımda bozukluk varsa bu yumurtlamada sorun çıkarır mı?
Cevap : Özellikle prolaktin ve troid hormonları yumurtalık fonksiyonları üzerinde önemlidir. Bunlara bakılması yol gösterici olabilir.

 

Soru : Eşim varikosel ameliyatı oldu  Öncesi sayı 118 milyon , hızlı hareket  oran % 20 idi  ameliyattan 6 ay sonra yapılan teste sayı 81 milyon hızlı hareket  % 40 oldu. Daha sonra yapılan testlerde ise hızlı hareket  oranları % 20-30 arasında değişen rakamlarda sayı ise 50 milyon civarında çıktı ameliyatın olumlu bir etkisi olmadı sanırım değil mi ? Bu değerlerle doğal yoldan olma olasılığı var mı ? ( hızlı hrk. % 20-30 arası iken )
Cevap : Sperm analizi sonuçları sürekli değişiklikler gösterir. Çocuğu olan erkeklerde yapılan ölçümlerde bile zaman zaman düşük sonuçlar elde edilebilir. Sizin eşinizin sonuçları gerek operasyon öncesi gerek sonrası çok anormal durmuyor. Ancak varikosel ameliyatlarının özellikle sperm şekil bozukluklarını düzelttiğini biliyoruz. Eşinizde ki, değerler normal gibi duruyor

 

Soru : 6 aralıkta mikroenjeksiyon denedim sonuç negatif çıktı sonuç. 4 tane dondurulmuş embriyom var bulunduruldukları gün 2 tanesi 4 hücreli, 2 tanesi de 2 hücreli çözüldükten sonra % kaç oranın da kayıp veriliyor ve göreceğim yeni adet döneminden sonra 2. tedavime başlayabilir miyim yoksa birkaç ay ara vermek daha yararlı mıdır? Ne gibi yararı yada zararı var teşekkür ederim.
Cevap : İlk gördüğünüz adetle beraber yumurtalıklarınızı kontrol edilir ve normale öldürdülerse programa girebilirsiniz daha uzun süre beklemeye gerek yok.

 

Soru : Donmuş Embriyolar çözülme esnasında % kaç oranında kayıp veriliyor.
Cevap : 2. Bu ebriyoları çözdükten sonra yaklaşık yarısının kaybedileceğini ve gebelik oranının da %20-25 lerde olduğunu (tüm dünyada) biliyoruz. Bu oran taze embriyo kullanılan siklusdan düşük gibi dursa da denemenizi öneririm.

 

Soru : 55-78 mil, % 45-50 hareketlilik ( ileri % 22-26 ) nor. morf. krugere göre % 3.  Bu sonuçlar varıkoselle bağlantılı olabilir mi?

Cevap : Bu sperm sonucu normal gibi duruyor. Krugere göre %3 kötü bir rakam değil. Bence ne kadar süredir gebelik için uğraştığınız önemli. Eğer 1 yılın altıdaysa eşiniz için doktora  gitmenize gerek yok süre daha uzunsa düşünülebilir.

 

Soru : 2 ay önce inseminasyon-aşılama sonucu hamile kaldım ama maalesef dış gebelikle sonuçlandı ve laparoskopi oldum. Tüpüm alınmadı 1,5 cm. lik bir kesi yapılarak gebelik kesesi çıkarıldı. En az ne kadar süre sonra tekrar bebek için aşılama yaptırmalıyım yani korunma sürem ne kadar olmalıdır?
Cevap : Normalde 2 aylık bir süre yeterli çünkü iyileşme artık tamamlanmıştır. Ancak daha önce böyle bir sorun yaşadığınız için tekrar dış gebelik yaşama riskiniz normale göre daha yüksek %30 tekrarlayabilir. Aynı tüpte ya da karşı tüpte. Bu nedenle gebe kalır kalmaz doktora gidin erken tanınırsa ilaçla bile tedavi edilebilir.

 

Soru : 16 aylık evliyim ve yaklaşık 5 aydır korunmuyorum ama nafile, piyasada bir şey görünmüyor.
Cevap : Yumurtlamayı uyarıcı tedavi ve spermin rahim içine verilmesi yani aşılama çok sık kullanılan bir yöntem ancak her ay yumurtalıkları hazırlamak için ilaç kullanmanız gerekmekte. 5 ay kısa bir süre ay başına gebelik ortalaması %18 bu nedenle 1 yıl geçmeden yaşınızda çok ileri değilse endişelenmeyin.

 

Soru : Doktor bey, Casa’ya göre spermiyogram sonuçlarına güveniyor musunuz ?
Cevap : Bilgisayar ortamından ziye de deneyimli bir gözün yaptığı analiz bence daha değerli Computer lar maalesef hata yapabiliyor

 

Soru : Doktor  bey öncelikle teşekkürler. ben 2 aydır adetin 5.günü 5 gün içmek kaydı ile klomen içiyorum bu ay hamileyim sandım fakat yanılmışım yine adet oldum ve bu ayda klomen içeceğim. zaten 3 ay içmemi söyledi doktor benim sorum şu bende yaklaşık 4-5 aydır adet sorunu başladı ama klomenden sonra az da olsa düzene girdi. acaba bu klomen sonuç verir mi yani adet düzensizliğim den dolayımı çocuğum olmuyor psikolojim ister istemez bozuluyor bebek gördüğümde benim neden olmuyor diyerek bunalıma giriyorum ve olmayacak sanıyorum.
Cevap : Klomen yumurtlamayı uyaran ve adeti de bu şekilde düzene sokan bir ilaç. Gebelik oranı %40 lar civarında Ancak bu ilacı da doktor kontrolünde kullanmamalısınız. Çünkü yumurtalıklarınızın bu ilaca verdiği cevap önemli. Cevap vermiyorsa iğnelerle yardımcı olunmalıdır.

 

Soru : Yani çocuğum olur mu doktor bey.
Cevap : Bu kadar erken endişelenmeniz yersiz. Stres başka sorunları da beraberinde getirecektir.

 

Soru : Doktor bey benim son adet tarihim 4 ekim ve şu an 7 haftalık hamileyim doktor 4 ekim gibi hamile kaldığımı söylüyor yani hastalanmam gereken tarihte  adetim düzensizdi 1-2 hafta hep gecikirdi bu durum normal midir.
Cevap : Adetinizin bu kadar gecikmesi normal değil. Yanıtlamanızda düzensiz olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle gebe kaldığınız tarihi net olarak ortaya koymak zordur erken dönemde yapılan usg yardımcı olacaktır.

 

Soru : Yok kese göründü Doktor Bey.
Cevap : Kese göründüyse tarihler üzerinde fazla durmayın doktorunuz  size gerekenleri anlatacaktır.

 

Soru : Doktorum  bana orgametril diye bir ilaç verdi adetimin beşinci günü başlayıp 20 gün içmemi istedi günde 2 kez, acaba bu aşılama sonucu oluşan kistler için olabilir mi?
Cevap : Olabilir Gestagen (orgametril) tedavisi oluşan kistleri küçültmede yardımcıdır.

 

Soru : Benim merak ettiğim ilişki sonrası bayanın içine akan spermin dışarı çıkması normal mi ? biz eşimle içinde kalması için uğraşıyoruz.
Cevap : İlişki sonrası sperm vaginanın arka bölümünde toplanır ve bir kısmı da dışarı akar. Buna engel olamazsınız. Yapacağınız şey kalçanızı kaldırarak bir süre 30 dk yatmaktır. Ancak yinede bir kısmı dışarı çıkacaktır. Önemli değil çünkü geride kalanlar gebelik için yeterli.

 

Sperm sağlığı ve güçlenmesi ile ilgili bilgiler i bu linkte bulabilirsiniz.
Erkek kısırlığı ile ilgili bilgileri bu linkten bulabilirsiniz
Tüp bebek tedavileri ile ilgili bütün makaleleri burada bulabilirsiniz
Tüp bebek hasta soru  ve doktor cevaplarının tamamını bu linkte bulabilirsiniz.

 

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ