Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Erkekler kabullenemiyor ama teknikler çok ilerledi.

Erkekler kabullenemiyor ama teknikler çok ilerledi.

Kısır olarak bilinen her 100 çiftten 70’inde erkeklerin sorunu bulunuyor.Memorial Hastanesi Tüp Bebek ve Genetik Merkezi Başkanı Prof. Dr. Semra Kahraman, “Çiftler arasındaki kısırlık oranlarına baktığımız zaman kısırlığın yüzde 50 oranında sadece erkeklerden, yüzde 20 oranında hem erkek hem de kadından kaynaklandığını görüyoruz” diyor.

Yani her kısır 100 çiftten 70’inde erkeğin kısırlığı söz konusu. Türkiye’de bunun önemi henüz tam olarak anlaşılmış değil. Ülkemizde kısırlık hala daha çok kadınlarla ilgili bir sorun gibi düşünülüyor. Ancak son istatistikler, tüp bebeğe başvuran çiftler arasında yapılan incelemeler, erkek kısırlığının gerçekte kadın kısırlığından daha önde olduğunu gösteriyor.

Hiç sperm yoksa?
Günümüzde tedavi edilemeyen çok az kısırlık vakası kaldığına bunların da erkekten kaynaklanan vakalar olduğuna işaret eden Prof. Dr. Semra Kahraman, yumurtalıklarında hiç sperm bulunamayan erkeklerin de tedavi edilmesinde birçok yeni tekniklerin geliştirildiğini belirtti. Kahraman, “Bu teknikler bizi geçmişte hiç sperm bulamadığımız erkeklerin yüzde 59-60’ında sperm bulabileceğimiz bir duruma getirdi. Yani kısırlık artık büyük ölçüde tedavi edilebiliyor” diye konuştu.

 

Prof.Dr.Semra Kahraman

İstanbul Memorial Hastanesi

Genetik-Tüp Bebek Merkezi

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ