lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Endometrizis ve Diyet

Endometrizis ve Diyet

Endometriozis doğurganlık çağındaki kadınları etkileyen ve sık görülen bir jinekolojik hastalıktır. En sık görüldüğü yaş grubu 30-45 yaş arasıdır. Pek çok şikayet oluşturabildiği gibi jinekolojik bir muayene esnasında tesadüfen de tespit edilebilir. Neden olduğu şikayetler adetlerde sancı, adetle ilişkisiz ve sürekli olane kasık ağrıları, cinsel ilişki esnasında ağrı ve (kısırlık) infertilite olarak sıralanabilir. Ağrı ile ilgili şikayetler bayanın çalışabilmesini, sosyal ilişkilerini ve cinsel hayatını etkileyebilecek düzeye gelebilmekte ve böylece yaşam kalitesini düşürebilmektedir.

Son yapılan çalışmalar endometriozis hastalarında beslenme şeklindeki birtakım değişimlerin özellikle adetler sırasındaki ya da sürekli olan kasık ağrısı şikayetlerini azalttığını göstermiştir. Bu konudaki çalışmalar endometriozis hastalığının oluşumunda da beslenmenin etkisi olduğunu ileri sürmektedir. Endometriozis hastalığının karın içinde kronik bir iltihabi durum oluşturduğu bilinmektedir. Oksidatif stresin hastalığın oluşumunda potansiyel bir yeri olduğu ve endometriozis lezyonlarının oluşumundaki olaylar zincirini tetiklediği ileri sürülmektedir. Bu oksidatif stres vücudumuzda üretilen reaktif oksijen molekülleri ile antioksidan koruyucu mekanizmalar arasındaki denge bozulduğu vakit ortaya çıkmaktadır. Bazı çalışmalarda endometriozisi olan kadınların karın içi sıvılarında antioksidan enzimlerin ve antioksidan maddelerin (C ve E vitamini gibi) azaldığı gösterilmiştir. Bu sebeple antioksidanların klinik kullanımının endometriozisdeki kronik iltihabi durumu azaltarak ağrı şikayetlerini azaltacağı düşünülmektedir. Yine yeni çalışmalarda diyete vitamin B6, vitamin B1, vitamin E, magnezyum, omega-3 ve omega 6 yağ asitlerinin (balık yağı) eklenmesinin endometriozis hastalarında ağrı kesici ve iltihabi durumu azaltıcı etki gösterdiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca endometriozis hastalarında B vitamini, sebze, lif ve antioksidandan zengin bir diyetin uygulanması aşırı vücut yağlanmasına bağlı yüksek östrojenik durumu da azaltacaktır.

Biz de bütün bu çalışmalara dayanarak endometriozis hastalarımıza özellikle de daha önce mükerrer tüp bebek tedavi denemeleri ya da endometriozis ameliyatları mevcut ise antioksidan ağırlıklı bir diyet öneriyoruz. Bayanın vücut kitle indeksi, fiziksel aktivitesi ve çalışma şartları da göz önüne alınarak bir diyet (1600-2000 cal) ayarlamaktayız. Diyete ayrıca vitaminler (A, B6, C, E), mineraller (kalsiyum, magnezyum, selenyum, demir, çinko), omega-3 ve omega-6 yağ asitleri (balık yağı) ve laktik fermentler (bifidobakteriumlar, laktobasillus asidofilus gibi) de eklenmektedir. Yani antioksidan ajanların kullanımını arttırmayı hedeflemekteyiz.

Bu şekilde bir diyet düzenlenmesi ve en az 6 ay süre ile idame ettirilmesi uzun dönemde adetle beraber veya sürekli olan kasık ağrısı şikayetleri gibi endomeriozise bağlı şikayetlerde de düzelme sağlayabilmektedir. Hatta bazı çalışmalarda endometriozis nedeniyle ameliyat geçiren hastalarda ameliyat sonrası hastanın yaşam kalitesi ve ağrılarının olmaması için uzun süreli hormonal tedaviler yerine bu şekilde bir diyet uygulamanın da uygun olabileceği ve hastalar tarafından da yan etkiler olmadığından daha kolay kabul edilebileceği ileri sürülmektedir.

 

Özel Umut Tüp Bebek

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ